Chcete zlepšit výkon při sportu? Vyberte si správnou hudbu

Většina z nás si sport bez hudby ani nedovede představit. Hudba je takovým povoleným dopingem, který nás popohání kupředu, zlepšuje náš výkon a pomáhá se na sport lépe soustředit. Je ale potřeba vybrat pro určitý sport i správný song, protože nevhodně vybraná hudba může vaše výkony i zbrzdit.

Kromě toho, že nás hudba dokáže doslova nakopnout a donutit k lepším výkonům, nás také umí izolovat od okolí, takže se více soustředíme pouze na sportovní činnost a vydržíme se potit déle.

Před tím, než vyběhnete nebo třeba vyjedete na kole, je důležité nahrát do svých hudebních přehrávačů správnou hudbu. Vědecké výzkumy potvrdily, že když sportovec slyší svižnou hudbu, sportuje pak o hodně rychleji, než kdyby si pouštěl například pomalý pop. Je proto důležité rozdělovat hudbu podle toho, jakou aktivitu zrovna chcete dělat.

Pro rychlý běh potřebujete úplně jiné tempo než například k protahování nebo joggingu. Důležité je se řídit tzv. BPM (beats per minute neboli údery za minutu). „Zjednodušeně lze říct, že BPM určuje, kolik kroků uděláte během minuty běhu. Čím rychlejší tempo chcete mít, tím větší musíte u písně mít BPM. Ideální hudba na běh je mezi 120 – 140 BPM,“ říká sportovní trenérka Marta Herdegenová z fitness centra RedFit. Konkrétní song je například U2 – Beautiful day (136 BPM). Milovníci rychlého běhu by si do svých playlistů měli dávat hudbu mezi 140 -170 BPM, např. Taylor Swift – Shake It Off. Pro strečink jsou pak vhodná tempa okolo 100 BPM.

Mimochodem, jedna z nedávných vědeckých studií také prokázala, že pokud posloucháte při sportu písničky, ve kterých jsou zesílené basy, cítíte se silnější a, jak se říká, nadupanější.

Playlist na míru

Existuje spousta aplikací, které si můžete stáhnout do počítače nebo chytrého telefonu, a které vám BPM u písně propočítají. Například BPM counter nebo BPM analyzer. Pokud vás nebaví hledat a selektovat hudbu, na internetu najdete spoustu hudebních playlistů: třeba na Spotify nebo iTunes si můžete stáhnout mnoho hotových sportovních mixů na běh, jogging, cyklistiku, strečink nebo například i pro jógu.

Pokud jste milovníci svižného a energetického běhu, tady je pár populárních běžeckých songů, se kterými rozhodně při sportu energii neztratíte:

Gonna Fly Now - Bill Conti Stronger – Kanye West Pump It - Black Eyed Peas Hey Ya! - Outkast Pump it up – Elvis Costello

Tipy z redakce

Pokud chcete, aby vás hudba opravdu nakopla, musí být energická. Takové jsou třeba rockové písničky. Zkuste si pustit nějakou rockovou pecku do sluchátek a uvidíte, jak vám za chvilku začnou nohy podupávat do rytmu. Vybrala jsem pro vás pár tipů (nejen rockových), které se mi výborně osvědčily, když jsem ještě jezdila jako instruktorka spinningu, a které se samozřejmě hodí i na běhání nebo jiné sporty.

Něco na zahřátí:

Mamma Mia - Does Your Mother Know

Bryan Adams - Summer of ´69

Katy Perry - Hot N Cold

Blondie - Atomic

INXS - Devil Inside

A něco na vyšťavení:

Five - We Will Rock You

Bon Jovi - Runaway

Nightwish - If I Had An Angel

Kabát - Jednou nás to zabije

Scooter - Rebel Yell

Survivor - Eye Of The Tiger

Nepodceňujte sluchátka

Kromě správného tempa hudby je důležité umět i vybrat vhodná sluchátka. Na sport byste měli mít speciální model, který při aktivitě dobře drží na uchu a dlouhodobě vydrží zvýšenou zátěž při sportu. „Při jejich výběru je dobré se nebát trochu investovat. Při sportu potřebujete sluchátka, která více vydrží. Vhodné jsou proto modely s kabelem zpevněným kevlarovými vlákny nebo spoji a přechody opatřenými návleky,“ říká Ondřej Žatečka z Audiopro – specializovaného prodejce audio techniky. Při sportování venku je také důležité vědět, co se kolem vás děje, proto u sportovních sluchátek, oproti modelům pro domácí využití, není žádoucí maximální potlačení okolních zvuků. Zásadní je také ochrana proti pronikání vlhkosti, která by mohla sluchátka rychle poškodit.

Anna Kopečková

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Kanye West hudba U2 běh sport Taylor Swiftová Kabát Katy Perry Rock BPM nejlepší songy Scooter INXS

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.