Co o vás prozradí vaše selfie fotky?
Váš výraz obličeje, stejně jako úhel natočení fotoaparátu a mnohé další věci mohou prozradit těm, kteří se na vaše selfie podívají, kdo vlastně jste.
Lidé se v podstatě dělí na dvě skupiny. Do první patří ti, kteří dělají selfie a na sociálních sítích je sdílí s přáteli. Někdy mohou příznivci selfie popouzet tu druhou skupinu lidí, protože těm jsou podobné fotografie cizí a nechápou mánii, která se kolem selfie strhla. Možná se jejich odpor trošku zmírní zjištěním, že důkladným pozorováním selfie fotek mohou o objektech focení zjistit víc, než si všichni myslí.
Nová studie výzkumníků z univerzity v Singapuru ukazuje, že selfie může odhalit o lidech, kteří ji pořizují, mnohem víc, než jsou jejich sklony k narcismu. Výzkum, který byl zveřejněn ve vědeckém časopise Computers in Human Behavior, naznačuje, že tyto autoportréty 21. století mohou ve skutečnosti na osobu fotografa vrhnout víc světla, než by si asi přál.
Jak to probíhalo
Vědci požádali skupinu 123 „selfiemakerů“, kteří používají čínskou sociální síť nazvanou Sina Weibo, aby se podělili o své fotografie a vyplnili osobnostní dotazník. Poté výzkumníci zkoumali několik aspektů na každé fotografii – zajímalo je, zda lidé dělali „duckface“ (výraz s hodně našpulenými rty), jak drželi foťák, zda zcela ukázali, nebo neukázali své tváře, postavy a pozadí, jak moc fotografii upravovali a zda se dívali přímo do objektivu, či ne.
Poznáte se?
Výsledky jsou poměrně překvapivé. Lidé, kteří dělají na fotkách slavné „duckface“ obličeje, tedy špulí rty, se v testech projevili jako emočně nestabilní a možná dokonce neurotičtí. Lidé, kteří spíše svědomitě skrývají na fotkách svou tvář, mají rádi soukromí. Ti, kteří působí na fotkách velmi mile, drží fotoaparát spíše nízko a ti, kteří jsou nejvíce otevření novým zkušenostem, se často smějí, nebo aspoň usmívají. Když vědci srovnali svá zjištění a sebehodnocení účastníků, shledali, že lidé byli poměrně přesní v analýze svých vlastních osobnostních rysů. Nicméně, když měli analyzovat selfie ostatních účastníků výzkumu, dokázali určit pouze, zda se jedná o introvertní či extrovertní osobu.
Studie se zaměřila na lidi z jedné kultury a je víc než pravděpodobné, že výsledky u Američanů či Evropanů by se lišily. Zatím tyto studie nikdo nedělal, ale vědci ze Singapuru věří, že jejich studie bude použita pro další výzkumy. A zřejmě se nemýlí, není daleko doba, kdy různé počítačové programy budou analyzovat všechny fotografie, které zveřejníme, a z nich určovat jací jsme. Podle toho pak bude například možné ovlivnit, jaké věci si budeme kupovat.
-lk-