Kosmetické výrobky: Jaké používat, když je vám 40, 50 nebo 60 let?

Jaké kosmetické produkty byste měla využívat v každé dekádě, aby vaše pleť působila zdravě a svěže?

Čím je člověk starší, tím více klesá produkce kolagenu a elastinu, látek zodpovědných za pružnost a výživu naší pokožky. Kvůli tomu se zpomaluje proces tvorby nových kožních buněk a zároveň se zhoršuje hydratace kůže. Svou roli hraje také životní prostředí, konkrétně UV záření a volné radikály.

Jakmile dosáhnete čtyřicítky, mohou se výše zmiňované faktory projevit na vaší pleti tak, že začne působit unavenějším, méně svěžím dojmem. Můžete si taky povšimnout, že se vám na kůži objevují změny barvy. Dochází totiž k nadměrné produkci hnědého barviva melaninu a narůstá poškození krevních cév.

Je možné tyto nepříjemné a neatraktivní projevy stárnutí pokožky nějak oddálit nebo redukovat? Naštěstí ano. Nejdůležitějším krokem v každém věku je mazat se pořádnou vrstvou opalovacího krému, který chrání pokožku před UV zářením. To je nejlepší obrana proti stárnutí. A jak jinak ještě můžete co nejlépe pečovat o svou kůži? Jaké typy přípravků (kromě opalovacího krému) byste podle zkušených dermatologů měla pravidelně používat v jednotlivých dekádách vašeho života?

Když je vám 40 - 50 let

Ztratila jste přirozenou barvu vaší pleti? Máte obličej nehezky zašedlý bez přirozeného ruměnce na tváři? Jak tuto zapeklitou situaci vyřešit?

„Mezi 40 a 50 lety může vaše pleť poněkud zmatnět. Mohou začít převažovat vrásky a tón pleti může být nerovnoměrný,“ vysvětluje Dendy Engelman, MD, dermatologický chirurg z New Yorku. Jak to napravit?Mohou pomoci antioxidanty, které jsou schopny bojovat proti škodám způsobenými volnými radikály, což napomáhá zkvalitnit a rozjasnit pleť.

Mezi perfektní antioxidanty patří nejen vitamin C, ale také produkty se zeleným čajem, vitaminem E, resveratrolem, polyfenoly a kofeinem. Výrobky s těmito látkami výrazně redukují drobné vrásky a zároveň zlepšují celkový vzhled pokožky.

Když je vám 50 - 60 let

V péči o pleť byla vždy důležitá exfoliace neboli odstraňování odumřelých buněk ze svrchní vrstvy kůže. V těchto letech byste to obzvlášť neměla zanedbávat. Dávejte si ale pozor, protože u nás k těmto účelům často používáme klasické peelingy, které pleť obrušují pomocí drobných částeček (například silikonových mikroperliček nebo jemného písku). Jenže ty mohou někdy obsahovat poměrně velké částečky, které naši pokožku mohou podráždit.

Odborníci doporučují spíše chemickou exfoliaci, která proniká o něco hlouběji a při které se používají hydroxykyseliny nebo přírodní enzymy. Tyto přípravky byste měla používat pravidelně každý den, proto musí být dostatečně jemné, aby je pleť snesla často a bez jakéhokoliv podráždění. Zároveň je ale třeba, aby byly dostatečně silné, aby účinně zvládly odstranit stárnoucí, mdlé a unavené buňky, jež se ukládají na povrchu pokožky a dokážou nelichotivě zbarvit naši pleť.

Využívání chemické exfoliace je nezbytným krokem k tomu, aby lépe fungovala další vrstva pokožky, kde se nachází kolagen, který zpevňuje kůži. Každodenní stimulace podporuje vytváření stále nových buněk, tedy jakýsi buněčný koloběh.

Jaká látka je tedy v tomto věku klíčová? Kyselina glykolová. Pokud začnete používat přípravky s touto složkou již kolem čtyřicátého roku, uděláte jedině dobře.

Když je vám 60 a více

Nacházíte se ve věku, kdy vám připadá, že se nové vrásky vyrojí během noci. Nyní je ztráta kolagenu a pružnosti mnohem zřetelnější než dříve. Pleť může být suchá, protože se přirozeně zpomaluje tvorba tuku.

Je-li vám 60 a více let, stává se kůže křehčí a jemnější. Proto se zaměřte na výrobky, které hydratují a ochraňují pokožku. I nadále můžete používat jiné produkty, včetně antioxidantů a exfoliantů, ale pokud máte pleť příliš suchou, budete je muset omezit. Případně přejděte na jemnější exfoliant, nebo ho neužívejte každý den.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.