Magický svět exkluzivní módy. Víte, co znamená haute couture?

Haute couture se postupně stalo mnohem víc než jen pouhou módou. Je společenským i kulturním fenoménem…

Chanel č.1

Haute couture [ōt-ku̇-tu̇r] je původně francouzský výraz pro „vysoké krejčovství“ dělané při použití těch nejkvalitnějších látek na zakázku pro bohaté zákazníky.

Vznikl na začátku dvacátého století v Paříži a jeho patronkou vždy byla, je a bude Coco Chanel. Ta se také nejvíc zapsala lidem do paměti. Všechno začalo, když vytvořila pro okruh nejvěrnějších zákaznic klub. Členství mělo ale velmi přísné podmínky, nemohl v něm být jen tak leckdo. „Vyvolený“ se musel zúčastnit všech přehlídek značky Chanel v Paříži, přispívat na charitu minimálně stejnou částkou, jakou utrácel za haute couture modely, nebo vlastnit několik na zakázku šitých kusů oblečení! S tím logicky souvisí i nadstandardní majetkové poměry, které byly základní podmínkou. Od té doby se ovšem móda – a s ní i haute couture – hodně změnila.

Týdny (nejen) módy

Přibylo módních domů s tímto prestižním statutem, ty kladou na tento směr větší důraz. Haute couture se tak začal chápat spíše jako přehlídka exkluzivního oblečení udávající nové trendy v oblékání. Jejím sledováním lze o pár týdnů dříve vědět, co přijde do obchodů. Většinou se nové kolekce představují na událostech s názvem Fashionweek, v dnešní době se pořádají už ve více městech než dříve. V Praze jsou „módní týdny“ dva, kdy se prezentují sezonní modely na jaro/léto a podzim/zimu. Nejprestižnější módní domy ale představují to nejlepší v hlavních městech módy – Paříži, New Yorku, Miláně či Londýně. Všude jsou obrovskou společenskou událostí a je jim věnována maximální mediální pozornost.

Rihanna v šatech zn. Chanel

Oblékání je umění

Haute couture se v dnešní době bere jako umění. Obsahuje mnoho – vlastně nenositelných –„kousků“, které jsou kreativní fantazií návrháře, ne něčím, v čem se normálně chodí na ulici. Práce s látkami je pak stejně náročná jako práce s barvami. Modely často trochu vypadají jako obrazy. Například slavná dvojice návrhářů Dolce & Gabbana si potrpí na to, aby tento dojem opravdu vzbuzovaly.

Na sociálních sítích se často setkáme s komentáři k fotkám z přehlídek typu: „To bych si na sebe nikdy nevzala.“ Jenže u většiny modelů nikdo ani nepředpokládá, že ano! Zároveň však můžeme najít i nositelné kousky, i když u nás těžko, to spíš v Paříži. Zájemci, kteří si chtějí poslední módní výstřelek koupit, musí disponovat částkou minimálně 200 tisíc korun!

Svět, kde je všechno nejlepší

Renomovaní návrháři určují, jakým směrem se bude móda ubírat několik následujících let. Je to celkem zažité schéma. Poté, co vytvoří úspěšnou kolekci, tak za půl roku z ní někdo jiný použije nejvýraznější prvky do tzv. „ready to wear“ (běžněji se prodávající oblečení) a za rok nebo dva můžeme podobnou konfekci vidět v regálech řetězců jako H&M. Dost zásadní byla v roce 2012 přehlídka kolekce značky Blue Marine v Miláně. Ta vzbudila velký rozruch tím, že vrátila do „hry“ kožešiny v pastelových barvách, metalicky lesklé boty i bundy nebo výrazné květinové vzory. Trendy se samozřejmě vracejí. Většina prvků byla použita v minulém století za éry nejslavnějších návrhářů. Ale vždy, když k tomu dojde – nezáleží na tom, jestli jde o inspiraci z třicátých nebo devadesátých let – dostávají zcela nový nádech.

Velké přítelkyně – Lady Gaga a Donatella Versace

Tváře haute couture

Haute couture dnes není showbyznys, ale show i byznys. A k němu patří drahé šampaňské, červené koberce, obleky na míru, večerní róby za miliony, i celebrity. Některé slouží spíš jako maskoti, mezi diváky nejdou, sedí v zákulisí, popíjí s návrháři, nosí jejich oblečení. Jednou z nejvýraznějších postav módy je Lady Gaga, která nosí prakticky jen haute couture modely. I šaty ze syrového masa, kterými kdysi vzbudila rozruch, mezi ně patřily! Navíc je známá tím, že dává šanci mladým, talentovaným designérům. Koupí jejich oblečení, vezme ho na důležitou módní akci, tím jim udělá reklamu. Pro ně je to také obrovská čest. Gaga je i blízká přítelkyně Donatelly Versace, se kterou spolupracuje. Jinak se do tohoto světa povede nakouknout jen málokomu. Ale i sledovat přehlídky a vidět krásné oblečení je pro ty, co mají cit pro estetiku a krásu, zážitek…

Lucie Nová/Foto: Lucie Nová, mtv.co.uk, profimedia.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.