8. listopadu 2019 09:20
Martina ČerňanskáKrálovna módy Anna Wintour: 60. léta v Londýně byla převratná
Anna Wintour je často a právem popisována jako nejvlivnější žena v módním průmyslu. Přes 30 let je šéfredaktorkou jednoho z nejprestižnějších magazínů na světě. Královna módy oslavila před pár dny 70. narozeniny. A do důchodu se rozhodně nechystá.
Narodila se v roce 1949 v londýnském Hampsteadu britskému otci a americké matce. Pochází ze šlechtického rodu a je z otcovy strany praprapravnučkou spisovatelky Elizabeth Cavendish, vévodkyně z Devonshire, a irského politika Johna Thomase Fostera.
Rebelka Anna
Anna Wintour studovala na prestižní North London Collegiate School a pravidelně měla problémy s kázní, když si sama zkracovala sukně na kratší, než byla povolená délka. Ve svých 14 letech si nechala udělat účes, který nosí dodnes – perfektně střižené mikádo. Odjakživa se zajímala o módu. Jak sama řekla: „ Žila jsem v Londýně v 60. letech. To byla doba, kdybyste museli být úplně slepí, abyste si nevšimli, že v módním světě se děje něco převratného.“ Anna nemá žádné akademické vzdělání. V 16 letech školu opustila a začala se věnovat módě.
Zrodila se královny módy
„Myslím, že to byl můj otec, který vlastně rozhodl o tom, že se budu věnovat tomuto odvětví,“ řekla před lety v rozhovoru pro časopis The September Issue. Právě on jí zařídil první zaměstnání v butiku Biba, když jí bylo 15 let. O rok později opustila školu a zahájila výcvikový program ve slavném obchodním domě Harrods. Annini rodiče s její volbou nebyli moc spokojení, a tak na jejich žádost navštěvovala ještě módní kurzy v nedaleké škole. Nechodila tam ale dlouho. Praxe pro ni byla důležitější. Její tehdejší přítel Richard Neville jí dal později šanci, abys si vyzkoušela práci pro magazín OZ. A tam začala její kariéra královny módy.
Už kolem 20. roku se stala asistentkou editora v časopise Harper’s Bazaar, ale Anna rozhodně mířila výš. Vždy říkala, že chce pracovat ve Vogue. Přestěhovala se do new Yorku a během následujících let vystřídala několik pozic v různých magazínech, až se konečně naskytla příležitost pohovoru v jejím vysněném časopisu. Ten ale dopadl katastrofálně. Tehdejší šéfredaktorce řekla, že už nechce dělat žádnou asistenční práci, ale chce její místo. Asi nikoho nepřekvapí, že byla rovnou vyhozena.
Další přílěžitost se jí naskytla až v roce 1983 a to už si svou šanci ujít nenechala. V roce 1988 s stala šéfredaktorkou americké mutace časopisu Vogue a je jí dodnes.
Anna byla přísná, s jasnou vizí a právě kvůli tomu se na konci 80. let stal Vogue po letech upadání opět nejlepším módním magazínem na trhu. Právě ona způsobila revoluci, když na obálky magazínů začala umisťovat místo modelek známé tváře. Její mnohdy nekompromisní jednání bylo inspirací i pro Hollywod a její osoba se stal námětem pro scénář známého filmu Ďábel nosí Pradu, kde ji skvěle ztvárnila Meryl Streep.
Autor: Martina Miláčková