Celebrity

23. června 2022 13:23

David Laštovka

Filmový milovník Svatopluk Beneš. Ženy po něm šílely. Jak to měl s Adinou Mandlovou?

Drahé tety a já - upoutávka

Herec Svatopluk Beneš patřil k posledním žijícím hvězdám prvorepublikového filmu. Jeho hereckými partnerkami byly v té době nejpůvabnější dámy jako Lída Baarová, Adina Mandlová nebo Nataša Gollová. Na domácí scéně býval sám označován za největšího filmového milovníka všech dob. Odolal šarmu svých ctitelek?

Když se vysloví jméno herec Svatopluk Beneš, mnohým se vybaví velký gentleman s nesmělým výrazem, který se za první republiky stal pro většinu žen idolem. Jeho první velkou láskou byla o osm let starší herečka Adina Mandlová. Když si spolu začali, bylo mu dvaadvacet let.

„V jejím luxusně zařízeném apartmá jsem poznával život z té hezčí stránky. Nic však netrvá věčně. Po roce se stala moje přítomnost poněkud nežádoucí. A protože jsem se k tomu neměl, sama se pokusila vyřešit můj bytový problém. Byl to totiž její problém. Takové rozloučení neprobíhá lehce. A já podlehl výbuchu vášně, kterému padlo za oběť něco skla a nábytku. Drobnosti nepočítám. Leč tuto suverénní ženu jsem tím nemohl vyvést z míry. Naopak, upřímně se mému počínání smála,“ vzpomínal Beneš v knize Být hercem. Mandlová ho po rozchodu nenechala na holičkách a pomohla mu sehnat byt v Praze na Malé Straně.

Životní lásku našel na plese. Vlastnila činžák

Krátce nato se poprvé oženil, když za manželku pojal o šest let mladší baletku Evelýnu Koszlerovou, uměleckým jménem Evelynu Kinskou. Ta si mimochodem v roce 1945 zahrála jeho partnerku ve filmu Řeka čaruje. Brzy si ale spolu přestali rozumět a následoval rozvod.

Beneš však dlouho netruchlil a po pár měsících se k oltáři vydal znovu. Jeho vyvolenou se stala půvabná a zároveň zámožná majitelka činžovního domu v Praze Božena Truhlářová, kterou si vzal v roce 1946 a zůstal s ní až do své smrti. „S kamarádem Mírou Homolou (herec a operetní zpěvák, pozn. red.) jsme šli na ples Červeného kříže a tam jsem začal koukat po Božence. Abych si byl jistý, optal jsem se jednoho známého znalce žen, kdo to je, a on mi povídá: „Ta mně dala před týdnem kopačky.“ A hned jsem věděl, že je to ta pravá,“ svěřil se herec. V manželství se jim narodil syn Svatopluk a dcera Alexandra.

Nezapomenutelného herce si můžete připomenout díky filmu Drahé a tety já, v němž ztvárnil drogistu Vildu. Hvězdně obsazenou komediální detektivku ve čtvrtek vysílá Prima Max, v sobotu 25. června v 15:20 a v neděli ve 22:05 pak TV Prima.

Smutný konec. Smrt pro něj byla vysvobozením

Jeho milovaná Boženka při něm stála v časech dobrých i těch zlých a byla mu celoživotní oporou. Posledních pět let svého života Svatopluk Beneš kvůli absolutní skleróze spojené s celkovým selháním organismu strávil upoután na nemocničním lůžku v LDN. Přestože nevnímal, nemluvil, nehybně ležel a jeho oči byly upřené na jedno místo ke stropu, chodila ho navštěvovat každý den.

Beneš zemřel v dubnu roku 2007 ve věku 89 let. „To se nedalo nazvat životem. Bude mu teď dobře. Bez toho jeho Barrandova pro něho přestal mít život stejně dávno smysl. Vždyť on už toužil odejít za všemi těmi svými kamarády, které postupně ztrácel. Smrt pro něj byla vysvobozením,“ sdělila po jeho odchodu deníku Blesk Božena.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.