Turecká ajťačka je oficiálně nejvyšší ženou světa. Povzbuzuje ostatní, aby byli sami sebou
Setkání nejvyšší a nejmenší ženy na světě
Rumeysa Gelgi (27) se na svět dívá z výšky, které nedosahuje žádná jiná žena. Díky vzácné chorobě se již narodila abnormálně velká, avšak ve svém rychlém růstu pokračovala i poté. Nakonec její výška dosáhla výrazně přes dva metry a dnes je držitelkou hned několika světových rekordů včetně toho pro nejvyšší ženu světa.
Rodačka z Turecka trpí vzácnou genetickou chorobou zvanou Weaver-Smithův syndrom. Ten lidstvo zná teprve padesát let a vyvíjí se u miminek ještě před narozením. Způsobuje u nich urychlení růstu, takže se zpravidla narodí nadprůměrně veliká a jejich růst se i nadále nezpomalí, díky čemuž mohou dosáhnout extrémních rozměrů.
Což je i případ Rumeysy, která aktuálně měří 215,16 centimetru, což z ní dle oficiálního měření a hodnocení Guinnessovy knihy rekordů aktuálně činí nejvyšší ženu světa. Turkyně získala již před deseti lety potvrzení, že je nejvyšší žijící teenagerkou. Zároveň je i nejdelším známým novorozencem ženského pohlaví – její porodní délka byla úctyhodných 59 centimetrů! Mimo to je rovněž držitelkou další minimálně pětice oficiálních rekordů.
Ty spočívají v tom, že má nejdelší prst změřený u žijící ženy (11,2 centimetru), nejdelší ruce změřené u žijící ženy (pravá ruka 24,93 a levá ruka 24,26 centimetru), nejdelší rozpětí ruky změřené u žijící ženy (22,6 centimetru), nejdelší ucho změřené u žijící ženy (9,58 centimetru) a také nejdelší záda změřená na živé ženě (59,9 centimetru). Není proto divu, že se z Rumeysy Gelgi stala tak trochu celebrita, kterou například na Instagramu sleduje více než 100 tisíc sledujících. Její onemocnění má však i své stinné stránky.
Co mají společného nejvyšší a nejmenší žena světa, které výškově dělí více než 150 centimetrů?
Jak sama Rumeysa uvádí na svých stránkách, rychlý a abnormální růst způsobuje v těle osob trpících tímto syndromem řadu změn a abnormalit, které je v běžném životě omezují. Vytvářejí se jim například nadměrně velké, výrazné polštářky na prstech, naopak hluboko do prstů zasazené nehty nebo velmi široké palce. Příliš rychle rostoucí kosti a vyvíjející se klouby pak zpravidla způsobují, že mají zejména v kolenou a loktech oproti ostatním lidem omezenou hybnost.
Tím ale komplikace spojené s Weaver-Smithovým syndromem nekončí. Zvyšuje rovněž pravděpodobnost vzniku psychomotorické retardace, lidé trpící touto genetickou nemocí mají také zpravidla chraplavý, hlubší hlas a téměř každý kvůli enormnímu růstu dříve či později prodělá pupeční a tříselnou kýlu.
Navzdory všem těmto hendikepům a omezením je však Rumeysa velmi aktivní ženou, která se snaží svou slávu především přetavit ve všeobecné šíření povědomí o své chorobě. Jak je patrné z jejích sociálních sítí, ráda čte, plave a pracuje jako ajťačka zaměřující se na vývoj webových stránek. Jejím snem je pak dostat šanci pracovat v Silicon Valley, kde sídlí největší technologičtí giganti světa.
„Narodila jsem se s extrémní fyzickou jedinečností a chtěla bych, aby jich bylo co nejvíce nejen uznáváno a respektováno, ale i oslavováno. Doufám, že budu moci ostatní, kteří jsou také viditelně odlišní, inspirovat a povzbuzovat, aby dělali to, co já a zkrátka byli sami sebou,“ uvedla nejvyšší žena světa na svém Instagramu. „Líbí se mi být jiná než ostatní,“ dodala Rumeysa, která si dle svých slov z negativních a krutých komentářů trefujících se do jejího vzhledu nic nedělá.
Kvůli vzácné genetické nemoci malá Adélka z Karviné stárne osmkrát rychleji, než je u lidí běžné: