Celebrity

7. září 2022 05:30

Tomáš Durčák

Nová britská premiérka Liz Truss ustála i nevěru. Chce být druhá Margaret Thatcher

Kdo je nová premiérka Velké Británie?

V čele Velké Británie je na postu premiérky po třech letech opět žena. Získala jej zároveň nová předsedkyně britské Konzervativní strany Liz Truss (47), absolventka Oxfordu a bývalá ministryně zahraničí z vlády Borise Johnsona. Kdo je nová nejmocnější britská žena?

Krušné začátky v politice vystřídala strmá kariéra

Sedmačtyřicetiletá Truss do Konzervativní strany vstoupila v roce 1994 během svých studií na prestižní Oxfordské univerzitě. Do parlamentu se ve volbách pokoušela poprvé dostat v letech 2001 a 2005, ale ani jednou ji voliči nezvolili. Přesto se rozhodla od politické kariéry neupustit.

Nakonec se do parlamentu dostala až o pět let později v roce 2010. Čtyři roky poté pronikla do vlády tehdejšího premiéra Davida Camerona, kde se stala ministryní pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova, a mohla tak začít sbírat první cenné zkušenosti v nejvyšších patrech politiky.

Po brexitu a rezignaci Camerona se jí podařilo nejenže udržet ve vládě, ale dokonce v kabinetu Theresy May zaujmout cenný post ministryně financí. Navíc se jako historicky první žena stala lordem kancléřem. I po volbách v roce 2017 zůstala ve vládě jakožto hlavní tajemnice ministerstva financí.

No a po rezignaci Mayové se po podpoře Borise Johnsona i do třetice Truss dokázala udržet „u kormidla“, když ji bývalý britský premiér postupně jmenoval ministryní pro ženy a rovnoprávnost a v loňském roce pak ministryní zahraničí. Byť svého času nynější premiérka hlasovala pro setrvání Británie v Evropské unii, dnes se profiluje jakožto poměrně výrazná euroskeptička.

Liz Truss se rovněž netají tím, kdo je jejím největším politickým vzorem – nikdo jiný než „železná lady“ Margaret Thatcher, která byla svého času historicky první britskou premiérkou. I proto chce ve smyslu jejího odkazu nyní Britům primárně snížit daně, snížit vládní regulace na minimum a věnovat maximální energii tomu, aby v ostrovním království mohl vzkvétat volný obchod.

Premiérka má stabilní manželství, které zvládlo i nevěru

Nastupující britská premiérka je již od roku 2000 vdaná za účetního Hugha O’Learyho a má dvě dcery, Frances a Liberty. Zatímco ona budovala svou politickou kariéru, její manžel souhlasil s tím, že bude pracovat z domova a starat se o chod domácnosti.

Přes 20 let trvající manželství potkala opravdová krize jen jednou v roce 2006. Tehdy na političku v bulváru prasklo, že udržovala milostný poměr se svým kolegou z konzervativní strany Markem Fieldem, jenž byl toho času poslancem, a to ženatým.

Zatímco Hugh nakonec nevěru své manželky skousnul a zřejmě jí i odpustil, ona mezitím musela čelit následkům svého chování. Její političtí kolegové ji totiž za takové chování rezolutně odsoudili, a dokonce se pokusili ji z jejího politického postu sesadit, avšak marně.

Anonymní zdroj po aféře deníku The Times řekl: „O tom, co se dělo mezi nimi v soukromí, moc nevím. Podle mého názoru byli ale vždycky silný pár, který jen tak něco nerozhází. Když spolu byli na veřejnosti, nezdálo se, že by Lizina aféra měla na jejich manželství větší dopad.“

Premiérka se navíc snaží držet dlouhodobě své soukromí a rodinný život v tajnosti. To se však zřejmě nyní vzhledem k její nové pozici maličko změní.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie politika zahraniční politika premiérka Liz Trussová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.