8 zajímavostí o nejdražším ruském seriálu Kateřina Veliká. Kolik stál nebo které rekvizity imperátorku pamatují?
Kateřina Veliká (1) - upoutávka
Za nemilosrdným bojem Kateřiny Veliké o moc stojí nehynoucí láska – k Rusku. Co všechno stojí za vznikem velkovýpravného ruského seriálu a jací herci excelují v hlavních rolích?
Ruský historický seriál Kateřina Veliká z roku 2015 je inspirován životem a vládou carevny Kateřiny Veliké, která do země přijela jako patnáctiletá pruská princezna Sofie Frederica, aby si vzala dědice ruského trůnu Petra III. Toho si již jako třináctiléto osiřelého chlapce vybrala pro tuto významnou úlohu jeho teta carevna Alžběta Petrovna. Sofie záhy přijala nejen pravoslavnou vírou, ale i nové jméno Kateřina.
Celkem 12 epizod vás provede prvními dvaceti lety této velice inteligentní a nezlomné ženy, která například neváhala svrhnout manžela z trůnu, od časů po jejím příjezdu do Ruska, doby, kdy jí bylo pouhých patnáct, až do jejích 33 let.
Seriál Kateřina Veliká sledujte od pondělí do pátku večer na Prima LOVE.
Z pruské princezny Matičkou vší Rusi
Kateřina Veliká, někdy zvaná též Matičkou vší Rusi, svrchovaně vládla Ruskému impériu takřka celou polovinu 18. století. Právě pod jejím vedením ohromně stoupla prestiž carské říše, ke které připojila část Polska, pravobřežní Ukrajinu a díky vítězství admirála Ušakova uzmula poloostrov Krym Osmanům.
8 zajímavostí o nejdražším ruském seriálu o prvních letech Kateřiny Veliké:
1. Nejdražší ruský seriál. Za kolik?
Za natáčení seriálu se podle slov producentky projektu Eleny Denisevich v rozhovoru pro ruský tisk Komsomolskaja pravda z listopadu roku 2015 utratilo téměř 300 milionů rublů. Částka v přepočtu dosahující zhruba 104 milionů korun prý výrazně převyšuje obvyklé rozpočty ruských televizních pořadů.
Pro srovnání s jinými seriálovými velikány, například americký seriál kabelové televize HBO Hra o trůny, patřící k nejnákladnějším vůbec, přišel filmaře přibližně na 10 milionů dolarů jen za jednu epizodu – tj. asi 238 milionů korun.
A když už jsme v tom lámání rekordů, magazín The Hollywood Reporter vloni informoval čtenáře o rozpočtu budoucího seriálu na motivy fantasy románu Pán prstenů společnosti Amazon Studios, dosahujícího až jedné miliardy dolarů. Tento dvaadvacetidílný návrat do Středozemě by tak mohl dosavadní seriálová nej ještě povýšit.
2. Historii nebudeme klamat!
Jako by křičelo ze záběrů. Natáčení celou dobu sledoval ostřížím zrakem historický poradce. Proto i předměty denní potřeby, které se v něm třeba jen mihnou, mají reálný předobraz. Dobové rekvizity z 18. století se přitom shánějí velice obtížně. Především proto, že starožitnosti z tohoto období jsou jen vzácně na prodej, a když už, tak jsou velice drahé.
Tvůrcům se přesto podařilo zajistit několik původních předmětů – například psací potřeby, kalamář, bronzový zvonek, stojan na hodiny nebo figurku satyra.
Například carská koruna je věrnou kopií té, která byla skutečně použita během korunovace Kateřiny Veliké. Váží tři kilogramy a vyrobit ji trvalo přes měsíc. Kameny, které zdobí carskou korunu, byly ručně vybroušeny.
Petr III. Ruský (Pavel Děrevjanko) . Syn ruské carevny Alžběty Petrovny a budoucí car. Zdroj: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká
Petr III. Ruský (Pavel Děrevjanko) . Syn ruské carevny Alžběty Petrovny a budoucí car. Zdroj: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká
3. Scénář na přání
Seriál údajně vznikl na základě poptávky po historických formátech ruských televizních diváků. Zadání znělo: vytvořit scénář založený na historických a archivních dokumentech o Kateřině Veliké. A tak se také stalo. V seriálu vystupují skutečné historické postavy. Kromě Kateřiny Veliké, cara Petra III. nebo jeho tety carevny Alžběty Petrovny to jsou například státník a pozdější ministr války Alexej Orlov a jeho bratr Grigorij, milenec Kateřiny, který pomohl svrhnout cara Petra III., a Kateřinu tak dosadit na trůn.
Reálný předobraz mají také diplomat Alexey Bestuzhev-Ryumin nebo mladý Grigorij Potěmkin, později významný velitel a další z řady Kateřininých milenců.
4. Vlivný Potěmkin jako nenápadný voják
Grigorij Potěmkin se v seriálu objevuje jako obyčejný voják, který teprve slouží v jízdním oddílu a zatím se mu nepodařilo dostat do užšího kruhu carevny.
Připomeňme, že právě Grigorij Potěmkin byl dlouholetým rádcem, milencem a neoficiálním spoluvládcem Kateřiny Veliké. A jak rostla přízeň jeho vladařky, rostlo i jeho třídní zařazení. Z vojáka se stal šlechticem, později povýšil na diplomata a politika. Některé historické prameny mu připisují onen slavný výraz „Potěmkinova vesnice“, který vystihuje snahu vykreslit věc v lepším světle, než jaká je ve skutečnosti. O tom, zdali k takovému přikrášlení skutečnosti během historické cesty carevny Kateřiny Veliké a rakouského císaře Josefa II. na Krym v roce 1787 skutečně došlo, dodnes vedou někteří historici diskuze. Na příkaz Potěmkina měli vesničané vytvořit iluzi hospodářského rozmachu oblasti, která byla nedávno připojena k impériu, mimo jiné tím, že nechal namalovat kulisy vzkvétajících vesnic, v modelových domcích bylo napečeno a vše na oko překypovalo blahobytem.
Rusko vstupuje do Sedmileté války. Zdroj: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká
5. Tato postava je vymyšlená
Nehledě na jinak celkem přísně sladěný scénář s dostupnými historickými dokumenty, okořenili filmaři seriál jedním fiktivním hrdinou. V příběhu vystupuje jistý Vasily Zalessky. Postava mužného ruského mušketýra, vzoru odvahy a statečnosti, prý vznikla jako romantická „ozdoba“ příběhu. Zalessky je pohledný, neohrožený a Kateřinu tajně obdivuje.
Podívejte se na smyšlenou postavu mladého mušketýra v exkluzivní ukázce z premiérového dílu:
6. Seriál jako exkurze po ikonických památkách Ruska
Děj seriálu Kateřina Veliká se odehrává na ruském carském dvoře. Seriál se natáčel od prosince 2013 do srpna 2014 na více než 200 místech. Pracovalo se v historických částech Petrohradu a v Leningradské oblasti – v takových historických a kulturních památkách, jako je Petropavlovská pevnost, Konstantinovský palác, Kateřinský palác v Puškinu, Gatčinský palác, Voroncovský palác nebo Smolný klášter. Například obrazy z Kateřininých komnat pak vznikaly ve filmových studiích Lenfilm, kde kvůli nim vyrostly jejich přesné repliky.
Interiéry si můžete prohlédnout v další exkluzivní ukázce z prvního dílu:
7. Julia Snigir: Respekt a obavy z hlavní role Kateřiny Veliké
Postavu mladé Kateřiny II. v seriálu ztvárnila ruská herečka Julia Snigir, kterou můžete znát například z filmů Smrtonosná past: Opět v akci, Rasputin či seriálu Nový Papež. Jak herečka přiznává, zpočátku si sebe samu jako Kateřinu nedokázala představit. „Byla jsem zmatená, nejistá a na roli carevny jsem se vůbec necítila. Když jsem ji získala, dokonce mě to vystrašilo – nemohla jsem přijít na to, jak takovou roli pojmout. Ale pak jsem si řekla, že to zřejmě není náhoda, že se hvězdy sešly v právě takové konstelaci – a že z kombinace mé osobnosti s osobností Kateřiny Veliké by mohlo vzejít něco skutečně zajímavého,“ uvedla Snigir, které dříve vadily rozdíly mezi rolemi pro herce a herečky. „Bývalo mi líto, že jsem žena. Po smyslu bytí pátrají jenom těžce zkoušené mužské postavy… Ženské role jsou většinou příliš melodramatické. Zajímal mě Hamlet nebo Ivan Karamazov. Ale Kateřina není obyčejnou ženskou rolí. Kateřina by mohla být stejně dobře mužem – na to jsem myslela celou dobu natáčení.“
8. Carevnou podruhé, tentokrát tou starší
Carevnu Alžbětu Petrovnu ztělesnila herečka Natalja Surkova, která si sama v roce 2005 zahrála Kateřinu Velikou. Dnes tvrdí, že nedokáže odpovědět na otázku, kterou z těchto dvou žen má raději. „Na to se nedá odpovědět. Je to stejné jako snažit se vybrat si jen jednoho z rodičů,“ říká herečka.
Ruská herečka Natalja Surkova v roli carevny Alžběty Petrovny. Zdroj: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká
Ruská herečka Natalja Surkova v roli carevny Alžběty Petrovny. Zdroj: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká