AMANPOUR
Diskuzní pořad s globálními tématy, který patří mezi stěžejní pilíře programu CNN International. Od pondělí do pátku na CNN Prima NEWS v premiéře od 23.30. Moderuje Christiane Amanpour.
Christiane Amanpour, mnoha cenami ověnčená novinářka, ve svém diskuzním pořadu probere nejzásadnější aktuální zahraničněpolitická témata. Jako hosty si často zve přední světové politické lídry a nejvýznačnější odborníky. Pořad Amanpour je stejně jako jeho moderátorka ikonou ve světě televizního zpravodajství.
Sledujte zdravici Christiane Amanpour:
Christiane Amanpour
Věřím, že moje práce je o něčem jiném. O tom poskytnout divákům širší perspektivu, ukázat jim cestu ke skutečným informacím, založeným na faktech, ukázat jim pravdu, aby se následně mohli rozhodnout, jak se zachovat, jak informace využít a jak na ně reagovat.
Christiane Amanpour
Světoznámá novinářka se narodila v lednu roku 1958 v Londýně do britsko-íránské rodiny. Její otec pocházel z Teheránu a rodina měla přímé vazby na tehdejší vládnoucí rodinu Pahlaví. Její strýc byl víc než dvacet let generálem íránského letectva a po islámské revoluci v roce 1979 ho čekala poprava. První roky svého života prožila malá Christiane v Teheránu, kde začala chodit do školy. V jedenácti ji pak rodina poslala do londýnské internátní školy. Díky tomu uměla Amanpour od dětství mluvit plynně anglicky a persky, což jí pomohlo v budoucí novinářské kariéře. Její rodina do Londýna uprchla krátce po islámské revoluci. Po dokončení střední školy se Christiane Amanpour přestěhovala do Spojených států, kde vystudovala žurnalistiku na univerzitě ve státě Rhode Island.
Do CNN se dostala poprvé v roce 1983. Začala v zahraniční redakci v Atlantě jako pouhá asistentka. Rychle se ale vypracovala. Během prvních let pokrývala íránsko-iráckou válku a v roce 1986 dostala na starost informování o postupném skomírání komunistických totalitních režimů ve východní Evropě. Její kariéra nabrala rychlé obrátky začátkem devadesátých let. Udělala si jméno pokrýváním irácké okupace Kuvajtu a napjatých vztahů v Perském zálivu. A slavnou novinářkou se pak stala za bosenské války, kdy informovala jako válečná zpravodajka přímo z bojových zón, přispěla tak k odhalování válečných zločinů a vraždění a byla přímou svědkyní obléhání Sarajeva. Město jí za její novinářskou práci udělilo čestné občanství. Později Amanpour informovala přímo z centra dění v oblastech zasažených katastrofami. Například při hurikánu Katrina z roku 2005, který zabil přes tisíc lidí, při devastujícím zemětřesení na Haiti v roce 2010 či ničivém tsunami v Japonsku v roce 2011.
Christiane Amanpour chce divákům poskytnout širší perspektivu a ukázat jim cestu ke skutečným informacím Zdroj: CNN
Práci v terénu v roce 2009 s těžkým srdcem vyměnila za moderátorské křeslo ve studiu. I tak se ale dál snaží posunovat hranice žurnalistiky a poskytovat divákům ty nejlepší informace. Za svou dlouholetou kariéru se Christiane Amanpour podařilo získat mnoho předních televizních a novinářských ocenění, včetně jedenácti cen Emmy za zpravodajství a dokumentární tvorbu, čtyř cen Peabody, dvě novinářské ceny George Polka, tři duPont-Columbia Award a Courage in Journalism Award udělovanou za odvážnou práci novinářek. Organizace UNESCO si Christiane Amanpour vybrala jako velvyslankyni pro svobodu tisku a bezpečnost novinářů.
Christiane Amanpour a Česká republika
Zkušenosti má i s Českou republikou. V roce 2007 vystoupila coby šéfka zahraničního oddělení CNN jako delegátka na konferenci Forum 2000 v Praze s podtitulem Svoboda a odpovědnost. Ve svém projevu akcentovala mimo jiné vrtkavost objektivity v novinářské práci a odpovědnost v současném světě. A vyzdvihla to, že informace CNN například z balkánských konfliktů pomohly dotlačit vlády k těžkému rozhodnutí intervenovat. Během své návštěvy Prahy se taky novinářům svěřila se svými zážitky ze sledování sametové revoluce v Československu.
„Scéna tady na Václavském náměstí, když Alexander Dubček vystoupil na balkón a jako by objal lidi… Je to pro mě to nejneuvěřitelnější politické gesto, které jsem kdy viděla, protože je to vůdcovské gesto. A my zapomínáme, že vůdcovství je o lidech, a tomu on v tom okamžiku porozuměl,“ sdělila Christiane Amanpour v roce 2007.
O deset let později ve svém pořadu Amanpour také vyzpovídala českého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten se ve více než pětiminutovém rozhovoru snažil bránit označení populista nebo přirovnávání k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a hlásil se k evropským hodnotám.
Novinářská superstar
Christiane Amanpour je skutečnou světovou ikonou zahraniční novinařiny. O její popularitě a věhlasu svědčí i to, že se mnohokrát objevila v televizních seriálech či hollywoodských filmech, ve kterých si zahrála sebe samu. Vystupovala tak například v seriálu Gilmorova děvčata, kde k ní vzhlíží jedna z hlavních postav – studentka žurnalistiky Rory Gilmorová. Později se objevila třeba ve filmových hitech, jako je Iron Man 2 či Růžový panter 2.