30. ledna 2017 01:05
Iva KropáčkováDrahé volání a internet vyvolává spory mezi politiky. Dočkáme se vůbec zlevnění?
Česká republika patří - z hlediska cen za volání i datové služby - mezi nejdražší evropské země...
Česká republika má jeden z nejdražších mobilních internetů v Evropě. A nejen to. Proč? Na to se ptá premiér Bohuslav Sobotka a chce to prověřit. Naopak jasno v tom má vicepremiér Andrej Babiš, podle kterého za to jednoznačně může ministr průmyslu Jan Mládek. Ten to absolutně odmítá. Kde je tedy pravda? A dočkáme se levnějšího internetu?
Je tu extrémně draho
Dražší ceníky už má jen Japonsko a Maďarsko. Český spotřebitel podle ministra financí zaplatí třikrát víc než naši sousedé v Polsku a dvakrát víc než v Rakousku. Trpělivost už pomalu dochází všem. "Dáme to na koaliční radu a budeme chtít, aby to ČSSD řešila intenzivně, pan Mládek to měl řešit hned po nástupu do funkce. Protože to se všeobecně ví," řekl ministr financí Andrej Babiš /ANO/ v Nedělní Partii.
MOBILNÍ TARIFY ONLINE Kompletní srovnání aktuálních cen na trhu během jedné minuty...
Chystá se schůzka
Už příští úterý chce situaci řešit přímo na Úřadu vlády i premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/ s šéfy Českého telekomunikačního úřadu a také se zástupci antimonopolního úřadu. Přihlížet by měl i ministr průmyslu Jan Mládek. "Já bych se rád zeptal jak pana Rafaje, tak pana Nováka, jestli ten regulační rámec, který u nás máme je nastaven dobře, jestli nepotřebují nějaké nové pravomoci, nové kompetence, které by mohli dostat změnou zákona pro to, aby mohli více zasahovat ve prospěch spotřebitelů," míní premiér.
Novela má zlepšit ochranu spotřebitelů
Podle Sobotky by měl ministr Mládek konečně na jednání vlády přinést dlouho připravovanou novelu telekomunikačního zákona. Ta má řešit i ochranu spotřebitelů například při vypovídání smluv. Tzn. aby zákazník při změně operátora nečekal měsíce na to, než bude moci přejít k jinému a ještě za to tvrdě zaplatil. Ministr Mládek se ale brání, že ceny mobilních dat nejsou v jeho kompetenci. "Tam do toho nesmím já dokonce ani zasahovat, od toho tady máme regulátory, máme tady ČTÚ a antimonopolní úřad ÚOHS. Pan místopředseda Babiš to popletl, nějaký právník by mu měl vysvětlit kompetenční zákon," říká ministr Jan Mládek /ČSSD/.
Zákon má změnit vše
Jenže, vše prý souvisí se vším. Dokud podle úřadů nebude Mládkova novela, nezmění se ani konkurenční prostředí. Podle Českého telekomunikačního úřadu konkurence nemůže fungovat, pokud zákazník nemůže svým odchodem dát operátorovi najevo svou nespokojenost. Proto ČTÚ považuje za klíčové, aby například fungovala rychlá a bezchybná přenositelnost čísel, a ne například čekat dva měsíce.
Ceny se snížit musí. Ale kdy?
A pomohly by i vyšší sankce. Úřad už v minulosti vyzval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb. Reagoval ale jen T-mobile. O2 a Vodafone dostaly pokutu 2 miliony korun a hrozí jim odebrání licence. Premiér Sobotka se chystá i na schůzky s operátory, podle něj je totiž důležité pokračovat v tlaku na snižování cen. Jestli se to ale podaří, tedy teprve uvidíme...
Jak i přes nehorázné ceny ušetřit?
I když jsou u nás ceny přemrštěné, lze podle odborníka Prima Rádce Zbyňka Laiska slušnou nabídku už teď najít také. „Málokdo ví, že na našem trhu třeba už i mobilní a zejména pak datové služby nabízejí i mnohé jiné další firmy než jen tři největší mobilní operátoři,“ vysvětluje. Nicméně každý, kdo se rozhodne pro levnější mobilní služby, by se podle Laiska neměl dívat jen na cenu, ale měl by ve svém výběru zohlednit například i dostupné pokrytí signálem nebo třeba rychlost přenosu dat. Tipy, jak najít nejvýhodnější cenu za požadované služby, si můžete přečíst v tomto článku:
Ve spolupráci s Petrou Doležalovou, reportérkou Zpráv FTV Prima