11. ledna 2016 01:00
Iva KropáčkováFérové účty za teplo. Připlatí si (nejen) ti, co šetří na úkor sousedů
Lidé, kteří v zimě šetří teplem, třeba proto, že je přes zdi dostatečně vytopí sousedé, nebo jsou jejich byty nevyužívané, a na druhou stranu také ti, kdo v bytových domech zbytečně plýtvají teplem, začnou platit vyšší účty.
Úderem silvestrovské půlnoci začala platit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, kterou se po čtrnácti letech změnily podmínky rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro bytový dům. Změna ve vypočítávání faktur se týká stovek tisíc českých domácností. Už není u tepelné energie rozhodující velikost bytu, ale skutečná spotřeba domácnosti...
Změnily se limity
Jednou z hlavních novinek, které vyhláška přináší, je změna limitů pro rozdíly v celkových nákladech na vytápění přepočtených na jeden metr čtvereční započitatelné podlahové plochy jednotlivých jednotek (bytových i nebytových). Dosud platné limity - 40 procent nahoru i dolů jako největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu, které do konce roku 2015 platily (a budou použity i pro rozúčtování roku 2015) - se změní tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 procent průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru.
Jak ušetřit za energie až tisíce korun ročně? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele na trhu pro vás. Během pár minut
>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<
Co to znamená konkrétně? Dva příklady různě velkých bytů
V praxi to znamená následující. Počítejme, že v domě se v průměru protopí teplo za částku 1 000 korun na metr čtvereční. Dříve by v tomto domě nájemník bytu o rozměru 200 metrů čtverečních zaplatil 1 600 korun za metr čtvereční. Na základě nových limitů nyní zaplatí 2 000 korun za metr čtvereční. Nájemník bytu o rozměru 100 metrů čtverečních by dříve zaplatil 400 korun za metr čtvereční, teď zaplatí 800 korun.
Cílem je spravedlnost
Takto upravené limity, tedy -20 procent a 100 procent, omezí podle odborníků možnosti, aby se obyvatelé některých, zejména „středových“ bytů, nechali vytápět od svých sousedů a platili výrazně méně, než pro dosažení určité teploty ve svých bytech skutečně spotřebovali. Cílem nové vyhlášky je spravedlivější rozúčtování nákladů a srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu, v rámci objektu.
Další nová úprava?
Další významnou změnou je úprava poměru spotřební a základní složky nákladů objektu. Zatímco do konce minulého roku platilo, že základní složku nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce tvoří 40 až 50 procent, podle nové vyhlášky to je 30 až 50 procent. Zbývající část nákladů tvoří spotřební složku (nově tak může dosahovat až 70 procent) a je pak mezi konečné uživatele rozúčtována podle počtu nainstalovaných měřidel.
NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti
- praktické rady a tipy na úspory
- informace o možnostech získání příspěvků od státu
- videa, manuály, ...
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Ve spolupráci s Porovnej24.cz