Seriály a filmy

18. ledna 2017 03:40

Iva Kropáčková

Internetové bankovnictví nejspíš zpřísní. Bude třeba i otisk prstu nebo kód DNA?

Sněmovna bude brzy rozhodovat o kontroverzním zákonu, který by se mohl dotknout našich svobod. Při internetových platbách po nás možná budou v budoucnu banky chtít otisk prstu nebo například selfie fotografii.

Budou banky moci sbírat biometrické údaje? Ministerstvo financí v podstatě v tichosti poslalo do sněmovny zákon, který zpřísňuje pravidla pro platby přes internet. Kromě hesel do internetového bankovnictví při nich možná budeme muset potvrdit svou identitu ještě například otisky prstů, svou DNA, pomocí selfie fotografií nebo jako dosud - telefonem. Jedná se o tzv. silné ověření uživatele. Odborníci na bezpečnost se obávají případného zneužití těchto dat. Ministerstvo financí přitom chce, aby sněmovna zákon schválila hned při prvním čtení. Prý kvůli sladění s legislativou Evropské unie. Zákon tak nebude projednán ani ve výborech a ani nebude puštěn do připomínkového řízení.

Kvůli naší bezpečnosti...

Využívání biometrických údajů při platbách přes internet se podle ministerstva plánuje jen kvůli naší bezpečnosti. Například ve Velké Británií lidé prý bance dají s nadšením i své DNA. Nová pravidla se ale netýkají jen plateb na internetu, mají také platit i tehdy, budete-li provádět úkon spojený s rizikem podvodu - to by se mělo týkat i například transakcí v bankomatech. "Já osobně bych bance biometrické údaje nedal, měl bych s tím zásadní problém. Už dneska, když už třeba v některých bankách smlouvu podepisuji biometrickým podpisem, tak s tím mám zásadní problém," komentuje právník v oblasti IT Jan Vobořil.

Nepovinné? Kdo ví?

Poskytování biometrických údajů by ale prý nemělo být povinné. Nicméně dostupné informace k "nepovinnosti" jsou sporné. "Biometrické údaje banka vyžadovat může, ale také nemusí. Ověření s pomocí DNA evropské směrnice nenařizují. Opět se jedná pouze o možnost," napsal Jakub Vintrlík z tiskového oddělení Ministerstva financí. To se v podstatě píše i přímo v důvodové zprávě zákona o platebním styku:

"Silným ověřením uživatele se pro účely tohoto zákona rozumí ověření, které je založeno na použití alespoň 2 z těchto prvků:

a) údaje, který je znám pouze uživateli,

b) věci, kterou má uživatel ve své moci,

c) biometrických údajů uživatele.

Prvky musí být vzájemně nezávislé a prolomení jednoho prvku nesmí ovlivnit spolehlivost prvků ostatních."

2 možné problémy

Pak se ale stejně nabízí otázka, jestli bude výběr ověřovacích údajů na nás nebo na bance. "Otázka, jak k tomu budou ty banky přistupovat. Jestli nebudou chtít některé ty biometrické údaje, jestli nezmění přístup. Protože pak samozřejmě může nastat situace, kdy klient nebude mít na výběr," varuje Jan Vobořil. Pokud by měly rozhodovat banky a ty pak budou skutečně požadovat biometrické údaje, pak mimo jiné budeme muset mít/pořídit například počítač nebo telefon s kamerou. Nebo přístroj na skenování otisků prstů. A problém druhý. Banky budou moci shromažďovat obrovské množství dat o každém z nás.

Naše citlivé údaje v rukách uplatitelných lidí?

"Tyto údaje budou shraňovat banky a pravděpodobně je budou shraňovat delší dobu pro možnost ověření. Což samozřejmě přináší velké riziko v tom, že ta data mohou být v budoucnu zneužita," říká bezpečnostní specialista v oblasti IT Petr Grambal. "Naopak se zvyšuje korupční potenciál těch lidí, kteří s těmito materiály, vysoce citlivými, důvěrnými, nakládají. A pochopitelně bohužel můžeme cynicky říct, že každý je uplatitelný," myslí si také ekonom Lukáš Kovanda. Mimo jiné by také mohlo, čistě hypoteticky, nastat třeba i to, že banka bude zároveň vlastnit pojišťovnu. Z vaší DNA zjistí, že máte dispozici k nějaké nemoci. A proto vás buď nepojistí nebo pojistí dráž. I když to nikdy nepřizná...

Ivana Kropáčková, ve spolupráci s Patrikem Kaizrem, reportérem Zpráv FTV Prima

Nakupujte výhodně s kreditkou. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání KREDITNÍCH KARET online

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

V článku využity informace z webu ceska-justice.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.