Seriály a filmy

1. srpna 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: 12 tipů, co udělat v SRPNU, abyste (nejen) ušetřili

Tady najdete rady, co je vhodné udělat v srpnu i spoustu zajímavých tipů. Například na mobilní aplikace, které využijete v létě a ušetří vám nejen čas, ale i peníze.

1. Je dovolená teprve před vámi? Zkontrolujte platební kartu, vyměňte valuty

Řadu Čechů čeká zahraniční dovolená v druhé půlce prázdnin nebo až v září, možná patříte mezi ně. Do ciziny už není nutné jezdit s velkým množstvím valut. V řadě zemí lze jednoduše platit kartou. Směnný kurz při bezhotovostních platbách bývá výhodnější. Odborníci doporučují vzít s sebou minimálně dvě platební karty a schovat je na různých místech. Zkontrolujte si ale také ještě před dovolenou, jestli vám nekončí platnost, abyste nebyli při placení pak nepříjemně překvapeni. S sebou stačí vyměnit valuty na drobné platby, jako je parkování či spropitné. Výběry z bankomatu bývají zpoplatněné nemalou částkou, je lepší vybírat vyšší částky najednou než nižší částky vícekrát.

Šikovným řešením na dovolenou v cizině může být i kreditní karta, u níž můžete navíc získat při každém nákupu i výhodné slevy. Pokud o ní uvažujete, podívejte se na přehled kreditních karet online a vyberte tu nejvýhodnější pro vás.

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

2. Sjednejte cestovní pojištění, lze během pár minut i na poslední chvíli

A pokud tedy teprve pojedete na zahraniční dovolenou, sjednejte si také cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu, nebo i v den odjezdu (respektive i z místa dovolené, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<3. Vady na dovolené? Můžete je reklamovat

Pokud se během vaší dovolené setkáte s nějakou nesrovnalostí, pokud jde o slíbené ubytování, stravu, přepravu či jiné služby, máte právo zájezd reklamovat a získat případně odovídající slevu. Ideální je řešit situaci hned na místě a žádat nápravu. Pokud se situace nevyřeší, po návratu máte na reklamaci 30 dnů, kdy musíte písemně kontaktovat cestovní kancelář, resp. zprostředkovatele, který pro vás zájezd zařizoval. Nárok na odškodnění máte i v případě zrušeného či zpožděného letu. Více v následujících článcích:

4. Máte správný krém proti sluníčku?

I přesto, že opalovací krém (či sprej, mléko, olej) je ve většině případů automatická součást letního vybavení, ne vždy platí, že koupený výrobek je vhodný právě pro vás. Pro účinnou ochranu před nebezpečnými UV paprsky byste měli znát fototyp své kůže (který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte) a podle toho vybírat krém. A pro určení správného ochranného faktoru v dané situaci také můžete vycházet z toho, jak dlouho chcete na slunci pobývat. Jedná se o to, že podle doby, jak dlouho se hodláte slunit, a podle toho, jak dlouho vydrží vaše kůže na sluníčku bez spálení, vypočtete ochranný faktor. Jak určit svůj fototyp i správný ochraný faktor (a další praktické informace) zjistíte zde: Ochrana před UV zářením: Jak vybrat v obchodě správný opalovací přípravek?)

SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

5. Stáhněte si do mobilu šikovné aplikace na léto

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme vám několik letních mobilních aplikací, které vám usnadní například plánování cesty do zahraničí, hledání míst na koupání nebo na výlet:

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace: Kde se koupat

Aplikace pro vodáky: Sjízdnost řeky, jezy, kempy

Aplikace Hrady a zámky

Aplikace: Filmová místa

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

Aplikace: Co zabalit na cestu

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

6. Chystání na škol(k)u, naplánujte si ještě pár dnů dovolené

Prázdniny jsou ve své půlce a začíná se blížit zase začátek školního roku. Začněte sepisovat seznam věcí, které bude potřebovat váš školák znovu nakoupit. Pokud budete mít prvňáčka nebo půjde vaše dítě poprvé do školky, doporučují učitelé pracujícím rodičům, aby si vyšetřili pár dní dovolené na první zářijové dny a věnovali čas dětem a změnám, které je čekají. Například začátek docházky do školky označují psychologové za jeden z nejhorších zážitků v životě, a to i tehdy, pokud je dítě trochu otrkané. Školková docházka často začíná adaptační dobou, kdy dítě zůstává prvních pár dnů jen hodinu až dvě ve školce a postupně se čas strávený mimo domov zvyšuje. Některé školky umožňují rodičům, aby prvních pár dnů byli ve školce se svými dětmi.

7. Úrazové/životní pojištění

Pro děti se vyplatí mít uzavřenou úrazovou pojistku, a to nejen v létě, kdy se stává nejvíc úrazů, ale i během roku. Denně se podle statistik zraní kolem 1 300 dětí, ročně pak bývá ošetřeno v ambulancích více než půl milionu dětí a mladistvých do 19 let věku, s těžšími úrazy je hospitalizováno 35 tisíc dětí. Řada pojišťoven umožňuje sjednat úrazové pojištění dětí "zdarma" v rámci životního pojištění rodičů. Pokud životní pojistku máte, vyplatí se ji v termínu výročí vyhodnotit a případně aktualizovat podle momentální životní situace. S tímto krokem vám poradí i odborníci Prima Rádce:

8. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

9. I v létě můžete šetřit za energie

Úspora za energie je možná to poslední, na co v létě chcete myslet. Vždyť nejvíc utratíte za topení i elektřinu na podzim a v zimě. Přesto se najdou situace, kdy i teď můžete ušetřit a navíc vašemu domovu zajistíte v řadě případů "ozdravnou" kúru. Jsou to často jen maličkosti, které vám v parném létě pomůžou ušetřit peníze za energie. V následujícím článku najdete 6 praktických tipů.

A mimochodem, na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Pokud potřebujete poradit, jak a jestli můžete právě vy smlouvu ukončit, případně upravit, zeptejte se přímo našich odborníků na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

10. Nakupujete na poutích? Nechce si vystavit "paragon"

Léto je plné poutí a stánkového prodeje. Pokud budete kupovat hračky, oblečení, boty a další zboží, kterému hrozí, že bude mít nějakou vadu, nechte si určitě vystavit doklad o zakoupení zboží. Prodejce vám ho musí poskytnout, na stánkový prodej se vztahují stejná pravidla, jako při nakupování v kamenném obchodě. V případě reklamace totiž jen takto budete mít jistotu, kde hledat prodejce a dokážete, kde a kdy jste zboží koupili. Bez dokladu by to bylo obtížné.

11. Aktualizace autopojištění

Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku - auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<<

>>> Srovnání povinného ručení <<<

12. Uvažujete o hypotéce? Vyplatí se srovnání

Úroky u hypoték jsou více než optimistické a banky stále přicházejí se spoustou výhodných nabídek. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správnou hypotéku? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu, kde během minuty získáte přehled i zjistíte, na jak vysokou hypotéku vlastně dosáhnete.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.