Seriály a filmy

24. listopadu 2014 11:00

Petra Kloidová

Kůstka je v Británii! A čeká ji spolupráce se Scotland Yardem

Kůstka je na služební cestě, jede přednášet do Oxfordu! Jenže ani tady nemá pokoj. V Británii je totiž zavražděna dcera amerického podnikatele a Kůstku povolají do Londýna, kde bude spolupracovat se Scotland Yardem. Mrkněte na pár faktů o historii jedné z nejznámějších policejních organizací světa.

Další díl seriálu Sběratelé kostí uvidíte v úterý ve 21.15 na Prima love.

Londýn se vlastní klasické policejní organizace dočkal trochu pozdě – až v roce 1829. Nahradila dřívější strážce, policejní hlídky doplněné dobrovolníky a říční policii. Velký podíl na založení metropolitní policie měl politik Robert Peel, který jako ministr vnitra provedl i reformu soudního systému a později to dotáhl až na ministerského předsedu.

První hlídky Scotland Yardu vyrazily do ulic v září 1829 a prvním komisařem této organizace se stal vysloužilý voják Charles Rowen, který bojoval v napoleonských válkách. Rowenovým zástupcem však nebyl voják, ale právník Richard Mayne. Mimochodem, právě s Peelem souvisí i hovorové označení příslušníků Scotland Yardu "bobíci" nebo "peelmani".

Jak ke svému jménu přišli

Scotland Yard je Scotland Yardem proto, že jeho první sídlo stálo ve Whitehallu s vchodem do takzvaného Great Scotland Yardu. Býval tam hrad, kde kdysi pobývala skotská královská rodina při londýnských návštěvách. V roce 1890 se Scotland Yard přestěhoval na Thames Embankment a získal jméno New Scotland Yard, zatím poslední stěhování pak proběhlo roku 1967. Nyní tak najdete New Scotland Yard nedaleko Westminsterského paláce.

Sběratelé kostí v úterý ve 21.15 na Prima love.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.