Seriály a filmy

24. listopadu 2014 11:00

Petra Kloidová

Kůstka je v Británii! A čeká ji spolupráce se Scotland Yardem

Kůstka je na služební cestě, jede přednášet do Oxfordu! Jenže ani tady nemá pokoj. V Británii je totiž zavražděna dcera amerického podnikatele a Kůstku povolají do Londýna, kde bude spolupracovat se Scotland Yardem. Mrkněte na pár faktů o historii jedné z nejznámějších policejních organizací světa.

Další díl seriálu Sběratelé kostí uvidíte v úterý ve 21.15 na Prima love.

Londýn se vlastní klasické policejní organizace dočkal trochu pozdě – až v roce 1829. Nahradila dřívější strážce, policejní hlídky doplněné dobrovolníky a říční policii. Velký podíl na založení metropolitní policie měl politik Robert Peel, který jako ministr vnitra provedl i reformu soudního systému a později to dotáhl až na ministerského předsedu.

První hlídky Scotland Yardu vyrazily do ulic v září 1829 a prvním komisařem této organizace se stal vysloužilý voják Charles Rowen, který bojoval v napoleonských válkách. Rowenovým zástupcem však nebyl voják, ale právník Richard Mayne. Mimochodem, právě s Peelem souvisí i hovorové označení příslušníků Scotland Yardu "bobíci" nebo "peelmani".

Jak ke svému jménu přišli

Scotland Yard je Scotland Yardem proto, že jeho první sídlo stálo ve Whitehallu s vchodem do takzvaného Great Scotland Yardu. Býval tam hrad, kde kdysi pobývala skotská královská rodina při londýnských návštěvách. V roce 1890 se Scotland Yard přestěhoval na Thames Embankment a získal jméno New Scotland Yard, zatím poslední stěhování pak proběhlo roku 1967. Nyní tak najdete New Scotland Yard nedaleko Westminsterského paláce.

Sběratelé kostí v úterý ve 21.15 na Prima love.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.