29. května 2018 08:14
Nevhodné vtípky či nadávky v přímém přenosu? Výpověď vás nemine!
Moderátoři zpráv a seriózních pořadů jsou také jen lidé. A nemají to vůbec lehké, přeci jen udržet emoce na uzdě je občas dost náročné. Chybu může udělat zkrátka každý, ovšem některé televizní hvězdy stála taková chyba kariéru. Pojďme se na některé přešlapy podívat!
Krlis Streips, LTV
19. září roku 2011 se dopustil pořádného prohřešku oblíbený moderátor pořadu ‚‚Skats no malas‘‘ (‚‚Pohled z postraní‘‘) na litevské televizi. Jednalo se o to, že politickou Stranu Zelených nazval ‚‚hovadinou‘‘. A aby toho nebylo málo, Karlis pokračoval, že právě tahle strana je hrozně velká a nezdravě závislá na starostovi Aivarsovi Lembergsovi, který je dost neprávem označován finančním mágem. Později se žurnalista omluvil a zmínil, že vulgarismus mu vylétl z úst v návaznosti na bouřlivou diskuzi. To mu ale nepomohlo a o práci v televizi přišel.
Tomasz Schafernaker, BBC
V srpnu roku 2010 se meteorolog v přímém přenosu pohádal s moderátorem hlavních zpráv Simonem McCoyem, který si z počasí udělal legraci. Nakonec se dvojice ve vtipu pohádala. Zprávař řekl moderátorovi počasí ironickou poznámku a ten naoplátku vztyčil prostředníček. Právě v tu chvíli se ale kamera přepla na Schafenakera a ten si uvědomil vážnost svého prohřešku a znervozněl. Později se před diváky omluvil sám Tomasz i televizní stanice. A po dvou měsících byl moderátor zbaven své funkce předpovídatele počasí.
Paul Henry, Television New Zealand
Roku 2010 podal televizní moderátor Paul Henry dobrovolně výpověď poté, co se dopustil hrubého vtipu o Sheile Dikshit, indické političce. V přímém přenosu ranního vysílání se Henry zasmál indickému příjmení, které vysvětlil, že je složeno ze dvou slov ‚‚dick‘‘ a ‚‚shit‘‘. Kolegové moderátora vzápětí opravili a zmínili, že příjmení se čte úplně jinak. Ten se ale podíval na fotografii političky a poznamenal, že k téhle ženě se příjmení, které vymyslel on hodí mnohem víc. Svému vtipu se okamžitě z plna hrdla zasmál.
Indická vláda okamžitě protestovala a požadovala Henryho propuštění, ovšem nikdo nemusel zasahovat, protože Paul se ihned po vysílání rozhodl podat výpověď.
Kimmo Wilska, YLE
V říjnu roku 2010 dala výpověď svému moderátorovi hlavních zpráv finská televizní stanice. Ten si totiž v přímém přenosu loknul piva (ironie osudu je, že při vysílání reportáže o alkoholu). Pít pivo před kamerou Wilska neplánoval, byl si jist, že po reportáži se přepne obraz na reklamu. Kvůli technickým potížím se Kimmo náhle objevil před kamerou. Byl natolik překvapen, že na sebe pivo vylil, ale neztratil koncentraci a okamžitě pokračoval v moderování.
Téměř 40 tisíc diváků podepsalo petici na podporu Kimmo Wilsky, ovšem televize se i přesto rozhodla ho propustit.
Mike Jerrick, Fox
V loňském roce byl propuštěn moderátor ranního vysílání televizní stanice Fox za urážku na cti rádkyně prezidenta Spojených států Kellyanne Conway. Když moderátor komentoval její proslov, řekl, že žena ‚‚profesionálně mele kraviny‘‘ (v podstatně hrubší formě). Hosté se sice začali smát, ovšem Jerrick se zalekl a okamžitě se omluvil. To mu nepomohlo, ale útěchou mu může být, že jeho výpověď byla jen dočasná.