20. března 2017 00:47
Iva KropáčkováPeníze po svatbě. Je riskantní mít společný účet, nebo ne?
Cílem rodinného hospodaření by měl být přehled o příjmech a výdajích, ale také byste neměli vyhazovat peníze za zbytečnosti, případně byste se měli snažit i ušetřit, pokud si to životní situace žádá...
Vzali jste se. Jakkoli se milujete, zahrnujete se romantikou a cítíte vzájemnou úctu, musíte řešit i řadu nudných, přesto důležitých věcí v každodenním životě. Jednou z těch nejdůležitějších a zároveň nejošemetnějších jsou peníze. Ne každý vydělává stejně, ne každý zrovna práci má, přesto peníze potřebuje, ne vždy budete dobře vycházet a budete řešit, kde můžete ušetřit. Možná dumáte, zda je lepší, aby všechny peníze putovaly na jeden společný účet, nebo jestli by měl mít každý vlastní konto. Aby spory ohledně financí neohrozily vaše vztahy a komunikaci, je vhodné se včas domluvit na tom, jak budete fungovat, nebo umět pružně reagovat na situace, které nastanou. K tomu vám mohou posloužit naše tipy. Nejdůležitější je si ale uvědomit, že v hospodaření rodiny není vhodné hledat určitou spravedlnost, pokud jde o to, kdo kolik přispívá a kdo kolik utrácí, zejména za společné věci.
DOPORUČUJEME: Jak ušetřit za domácnost? Najděte nejvýhodnějšího dodavetele elektřiny nebo plynu. Srovnání cen ENERGIÍ zde
Varianta č. 1: Společný účet
Pokud byste se rozhodli mít společný účet, určitě to má své výhody. Tou nejvýznamnější je transparentnost: Máte přehled o množství společných peněz, i co všechno měsíčně odejde. Můžete pak docela jednoduše hledat úspory. Nicméně v tomto případě je třeba počítat se ztrátou soukromí, pokud jde o individuální útraty. A to je zase velká nevýhoda, protože jakákoliv romantika, která je na začátku každého vztahu, jednou skončí a bohužel peníze a výdaje v rodině jsou často zdrojem neshod a sporů a být závislý na jednom společném účtu může být velké riziko. Nemluvě také o tom, že obecně v dnešní době může být vlastnění jen jednoho rodinného účtu nebezpečné i z hlediska financí. Protože třeba v případě, že jeden z páru ztratí kartu, zablokuje tím možnost používání druhé karty i druhému. A rodina se pak těžko dostane rychle k penězům, pokud například bude potřebovat hotovost. Nebo je tam riziko vytunelování...
A společný účet také rozhodně neznamená, že oba vydělávají stejně. Přestože právě na něm je to dobře vidět. To jsou rizika, která v době romantické lásky nikdo neřeší, ale v době realistického vztahu už řešit mohou. Společný účet tohle všechno zobrazí.
Varianta č. 2: Oddělené účty
Výhodou oddělených účtů je to, že si každý spravuje své příjmy, získává pocit soukromí. A pokud se pár dohodne, kdo co ze svého účtu bude platit, tak tam už pak těžko může vzniknout prostor pro nějaké dohady.
Ideální řešení? Obojí
Mít dneska jeden účet, at už společný, nebo individuální, může být ironicky velký luxus. "Já bych doporučil vlastně obojí. Mít účet zvlášť, i společný. Zvlášť proto, že už dnes bankovní účty mohou být zadarmo, takže není nic proti ničemu, aby rodina měla tři, čtyři účty podle potřeb a podle toho, co od toho účtu očekávají," myslí si bankovní expert Patrik Nacher. To znamená, že rodina může mít kromě běžného účtu či dvou a více (rodiče + děti) navíc účet spořicí (na který pošlete vše, kromě peněz na pravidelné platby a běžné výdaje + například investice), účet na trvalé platby i třeba účet na nákupy po internetu, protože tam je vhodné dbát na větší bezpečnost.
Vhodným řešením může mít třeba jeden centrální účet, odkud půjdou všechny trvalé platby související s chodem rodiny. Pak má rodina dobrý přehled o všech pravidelných výdajích. Nicméně tento účet by pak neměl být napojený na další druhy hospodaření, jako je spoření, investování a další nepravidlené výdaje. Může to být nevýhodné z hlediska přehlednosti, bezpečnosti i jakési vnitřní spokojenosti.
>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ.
Kam pak posílat výplatu?
To je na strategii každé rodiny. Ať už je to strategie, že výplaty jdou na jeden účet a z něj si pak každý bere, nebo naopak, tak v obou případech je krásně vidět elektronická cesta peněz. Rodina si může dobře hlídat rozpočet, výdaje i příjmy. Je tedy nutné, aby obě strany věděly, že společný účet má posloužit z hlediska financí a úspor, nikoli z hlediska spravedlivého dělení zodpovědnosti v rodině, protože nikdy to nebude "fifty fifty", vždycky budou částky někam převažovat.
Účet na dovolenou
Není od věci si zřídit třeba i účet na zahraniční pobyty. Dnes existují i banky, které mají například výhodnější kurzy, když člověk platí kartou nebo vybírá z bankomatu v zahraničí. Nebo jsou instituce nebankovního typu, seriózní, které se specializují jenom na zahraniční platební styk. Ty pak mají hodně výhodný kurz. Pokud byste tedy měli účet, který vás nebude stát ani korunu, jen pro zahraniční výjezdy, tak si pak jen ze svého normálního účtu převedete určitou částku a v zahraničí utrácíte za lepší kurz a ještě víte, že můžete utratit jen tolik, kolik jste si na ten speciální účet, k němuž máte i kartu, poslali.
Suma sumárum...
V dnešní době, kdy jsou bankovní účty už naprosto běžné a dají se pořídit bez poplatků pro různé účely, tak by měl mít každý člověk, ne jen, pokud jde o rodinu, už jenom z hlediska bezpečnosti, více různých účtů.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...