Seriály a filmy

15. června 2018 05:00

Prožijte s námi pohodovou a vždy milou Noc na Karlštejně

Slavný příběh o Karlu IV., jeho ženě Elišce Pomořanské a sídle Karlštejně, kam nebylo dovoleno vstoupit ženám, známe každý skoro nazpaměť. Pojďme si tedy raději říci něco ze zákulisí snad nejslavnějšího českého muzikálu, několik zajímavostí, které třeba ještě nevíte. A nezapomeňte se na Noc na Karlštejně dívat na Silvestra od 15:45.

I kdyby císař Karel IV. stonal láskou, na Karlšten žádná žena nesměla! Přesto se našly hned dvě, které se rozhodly jeho zákaz porušit... V českém muzikálu (1973) režiséra Zdeňka Podskalského hrají V. Brodský, J. Brejchová, M. Kopecký, W. Matuška, J. Hanzlík, D. Kolářová, J. Marvan a další slavní herci.

Věděli jste například, že roli purkrabího Ješka z Vartenberka měl původně hrát Jan Werich, ale jelikož byl zrovna v nemilosti režimu, volba nakonec padla na Jaroslava Marvana? Stejně tak pro roli Ofky bylo nejdříve počítáno s Jiřinou Jiráskovou, partnerkou režiséra Podskalského. Nahradila ji ovšem Slávka Budínová.

Hlavní role s velkým přesvědčováním

Ani s obsazením hlavní role otce vlasti Karla IV. to nebylo jednoduché. Vlastimil Brodský part dlouho odmítal a režisérovi opakovaně tvrdil, že není „takovej frajer“. Zvláště poté, co mu k natáčení přizvaní historici popsali, že tehdejší český král a císař byl velký intelektuál, zdatný jezdec a rovněž přitažlivý a sexuálně náročný muž, prý namítal: „Copak ho mohu hrát já? Takovej trouba?“ Podskalskému se ho ale nakonec podařilo přesvědčit.

Jaroslav Marvan byl v průběhu filmování vážně nemocný, ale i přes velké těžkosti s dýcháním, kterými zvlášť ke konci natáčení trpěl, ve filmu na něm nic nepoznáte. Na své záběry se nechal na revers vozit z nemocnice, a jak si režisér Podskalský jednou poznamenal do svého deníčku: „V závěru jsme ho museli při záběrech i podpírat.“ Bohužel se nedožil ani premiéry snímku. Zemřel v květnu roku 1974 a film byl veřejnosti představen 1. července.

Atmosféra natáčení Noci na Karlštejně byla prý neopakovatelná, ostatně jako u většiny filmů Zdeňka Podskalského. „On byl báječná osobnost. Šířil kolem sebe pohodu a filmování dělal vždy příjemnější,“ vzpomínala na natáčení Daniela Kolářová. „Kasteláni nám vařili párečky a jiné české dobroty, okolo chodili turisti, do toho se točilo a oni si mysleli, že jde o doprovodný program,“ popsala.

Natáčelo se nejen na Karlštejně, ale i na Křivoklátě a v komnatách postavených přesně podle vzoru na Barrandově.

Že mezi herci panovala dobrá nálada, ilustruje i následující historka. Pátý den natáčení si Zdeněk Podskalský do svého deníčku poznamenal: „Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo. Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat a nezpívali…“

Tajemství nejslavnější písně z Noci na Karlštějně

Hudbu k filmu složil Karel Svoboda, texty písní napsal Jiří Štaidl. Svoboda se s odstupem let nechal slyšet, že již nikdy potom lepší hudební film nedělal.

Možná jste si všimli, že Jana Brejchová jako jediná z herců nenazpívala svůj part sama, ale hlas jí propůjčila Helena Vondráčková. Kolem toho se dlouho dobu vedly spory. V úvahu připadalo i řešení, že by postavu královny hrála místo Brejchové Vondráčková. Nakonec se ale rozhodlo: herečka ať hraje, zpěvačka ať zpívá. I když to prý Helenu Vondráčkovou dlouho mrzelo, přijala to statečně a obě dámy odvedly bezchybný výkon.

Karel Svoboda se posléze svěřil, jak docílili skvělého prolnutí hlasů obou umělkyň u titulní písně Lásko má, já stůňu. „Jana Brejchová začala pološeptem deklamovat a do toho jsme namíchali hlas Heleny, která pak pokračovala do výšek a udělala z písně hit."

Až roztomilé historické nepřesnosti

Ač veřejnost se do filmu od prvního okamžiku bezhlavě zamilovala, kritici si dlouhou dobu zachovávali chladný odstup a vyčítali mu historickou nevěrohodnost. „Pokud bychom se měli držet dobových reálií, musela by Elišku Pomořanskou hrát Helena Růžičková a ne Jana Brejchová,“ smál se tomu Podskalský.

Jestlipak jste si někdy všimli těchto „historických nepřesností“, které se vloudily do hledáčku kamery? Jaromír Hanzlík má z pohledu zezadu na kostýmu jasně patrný zip – vynález, který se svého objevu ovšem dočkal až staletí později. V jednom záběru můžete na Karlštejně spatřit hromosvod. A hned na začátku filmu při úvodních titulních projede na pozadí rytířského turnaje muž na kole.

Teď se můžete na slavný český film podívat zase z trochu jiného pohledu.

Noc na Karlštejně vysíláme na Silvestra v 15:45 na Primě!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.