Ruční práce je ten nejlepší způsob jak se něco naučit
Šéfovy laskominy přijdou ochutnat tvůrci politické satiry z A Studia Rubín – herečka Barbora Poláková, kterou na internetu proslavil klip Kráva, a režisér Tomáš Svoboda.
Dnes to bude pěkně horké už od začátku! Šéf začne tím, co všichni grilujeme do bezvědomí, ale co nás v jeho mistrovském pojetí určitě zajímá. Finančně dostupná, šťavnatá a populární kuřecí křídla jsou společenské jídlo, s nímž je zábava, jí se rukama, je to prostě „trvalka grilu“. A vypít k pikantním křidélkům s modrým sýrem basu piv jistě nebude problém. Zdeněk Pohlreich nám poví něco o jehněčím mase, z něhož si odřízne růžovou plec, filety, ledvinky. A kdo přijde ochutnat jeho jehněčí s jogurtovým dipem v arabském chlebu?
„Ti, co mají zásluhu na tom, že víme, kdo se s kým vyspal. Vzor všech ctností,“ říká se sarkasmem sobě vlastním o zástupcích tisku šéf, který ovšem dobře ví, komu též vděčí za svoji popularitu. Na ochutnávku přijdou novináři. K posezení u ohně také neodmyslitelně patří všelijaké sýrové omáčky a ochucené zálivky na salát – tentokrát bude z rukoly a polníčku s kozím sýrem, který má šéf minimálně stejně rád jako noviny. A pravděpodobně mu přijdou na chuť i diváci, kteří jinak aromatické sýry nemusejí – když si ovšem nenechají ujít další voňavý večer se Šéfem na grilu v pondělí 18. června ve 21.20 na Prima family.
Záleží na marinádě, říká Zdeněk Pohlreich, když nakládá maso na grilovaná kuřecí křidélka se sýrovým dipem. I marináda je z ingrediencí, které míváme běžně doma: potřebujeme mletou papriku, chilli, jablečný ocet, worcester, pepř a kapku tabaska. V marinádě by si měla křídla poležet aspoň čtyři hodiny, na grilu pak stačí slabá čtvrthodinka. K pikantnímu pokrmu se hodí aromatický dip z modrého sýra, který si nadrolíme nebo nastrouháme a spojíme s rozetřeným česnekem, majonézou a zakysanou smetanou. A pěkně „hand made“, protože „ruční práce je ten nejlepší způsob jak se něco naučit,“ tvrdí šéf.
V bourárně masa se Zdeněk Pohlreich předvede jako zručný řezník, který si vybere pár kousků z jehněčího masa. Jehněčí a gril jdou báječně dohromady, ale chceme maso mladé a libové. Lůj ze starších kusů je to, co hodně lidí od skopového masa odrazuje. Šéf maso umele na aromatický karbanátek s vůní Orientu. A protože základem dobrého vaření je dobrý oheň, nejprve pořádně roztopí gril, jehně chce svůj čas. Nezbytností pro jídlo v arabském stylu je koření. V hmoždíři si utřeme kurkumu (japonský šafrán), trošku mletého zázvoru a špetičku pravého šafránu s celým kořením, které jsme si upražili na pánvi. Tuto směs vmícháme do mletého jehněčího masa, k němuž šéf umíchá jogurtový dip s bylinkami, cibulkou, citronem a čerstvým koprem a mátou.
A jak jíme maso v arabském stylu? No přece s arabským chlebem! I pita chléb si prohřejeme na ohni a teprve pak ho naplníme srdíčky salátu, kousky ochucených rajčat, masem a bohatou porcí jogurtového dipu. Samostatný salát z polníčku, rukoly a kozího sýra si též žádá trochu vaření a hodně olejové zálivky. Cibule musí být zkaramelizovaná dozlatova, polníček dobře propraný a bagetky k němu opečené dokřupava. Ale opatrně! Aby vám u grilu nezpíval Petr Spálený, varuje s úsměvem šéf.