Šest Bondů. Který je nejlepší?
Asi neexistuje filmová série, kterou by provázely podobné emoce, očekávání a nervozita, jakou způsobilo uvedení každé nové bondovky. Pojďte si s námi projít všechny podoby agenta Jejího Veličenstva. A v sobotu večer si dejte Daniela Craiga ve filmu Quantum of Solace.
Celkem 23 filmů, v nichž James Bond hájí zájmy britské koruny, své mateřské tajné služby MI6 a především, když jde o ženy, i své vlastní maličkosti, dokázalo od roku 1962 vydělat téměř 5,9 miliardy dolarů.
Agent 007 s povolením zabíjet přečkal studenou válku, z níž občas tematicky čerpal, poradil si se zánikem komunismu, volně přešel k mezinárodnímu terorismu a stále je živ a zdráv. Zřejmě nejtěžší zkouškou pět desetiletí trvající filmové historie Jamese Bonda nakonec nebyla hrozba špatného scénáře, ale střídání stráží v roli hlavního představitele slavného agenta. Bonda totiž nakonec ztvárnilo šest herců.
Sean Connery – drsný Skot z Edinburghu
Pro Seana Conneryho bylo vítězství v konkurzu na první bondovku (Mr. No, 1962) hereckým požehnáním. Těžko říci, jak by se herecká kariéra vitálního Skota bez Jamese Bonda odvíjela. Connery nakonec zůstal Bondovi věrný v šesti epizodách, naposledy ho hrál ve filmu Diamanty jsou věčné (1971). Ve skutečnosti hrál Connery Bonda ještě jednou, a sice ve filmu Nikdy neříkej nikdy (1983). Ten se ovšem uvádí mimo 23dílnou sérii natočenou společností EON productions.
Bond v podání Conneryho je dodnes mnohými považován za ztvárnění mužského ideálu. Connery na sobě tvrdě pracoval, sloužil u královského námořnictva a vyhrál i jeden ročník soutěže Mr. Universe. Na dlouhou dobu nastavil v bondovnách pravidla, se kterými se obtížně hýbalo. Bond musel být tvrdý, vtipný, loajální a atraktivní. A to díky Connerymu bezesporu byl.
George Lazenby – zářivá hvězda Jihu
Kdyby dokázal další představitel Jamese Bonda, tehdy mladý Australan George Lazenby, vrátit čas zpět, nejspíš by to s chutí udělal. Lazenby se objevil v jediné bondovce s názvem V tajné službě Jejího Veličenstva (1969) s nelehkým úkolem nahradit Seana Conneryho. Zdánlivě nemožný úkol zvládl na výbornou. Bond v jeho podání byl vyzývavý, bravurně zvládal bojové sporty a samotný film má dodnes skvělé renomé.
George Lazenby
Horší už to bylo s dojmem, který po sobě Lazenby zanechal u tvůrců a hereckých kolegů. Jednoduše si znepřátelil, koho mohl, choval se arogantně a na všechny kašlal. Lazenby nakonec skončil v hongkongských akčních filmech a Bond tak zůstal jeho největší rolí.
Roger Moore – Londýňan, který chtěl malovat
Roger Moore
Roger Moore je bondovský rekordman. Natočil celkem sedm bondovek a jeho příspěvek k celé sáze je dodnes hodnocený minimálně na úrovni Seana Conneryho. Po intermezzu s Lazenbym získali producenti v Mooreovi Bonda, kterého fanoušci už od jeho prvního filmu přivítali s nadšením. Moore chtěl být původně malířem, ale volba nakonec padla na herectví, a stejně jako Connery ztvárnil Moore kromě Bonda i množství dalších úspěšných rolí (například seriál Ivanhoe).
Moore byl Bondovi věrný od roku 1973 (Žít a nechat zemřít) až do poloviny 80. let (Vyhlídka na vraždu, 1985), kdy už ve věku 57 let působil v některých momentech přece jen trochu unaveně. Díky pokroku v technice je ale právě jeho éra neodmyslitelně spojená s technickými hračkami obklopujícími agenta 007 na každém kroku.
Timothy Dalton – Welšan zamilovaný do divadla
Timothy Dalton
Timothy Dalton si málem zahrál už v „Lazenbyho“ bondovce, ale roli odmítl. Roli Jamese Bonda mu pak producenti nabídli ještě třikrát, pokaždé z toho ale sešlo. Nakonec hrál ve dvou bondovkách – Dech života (1987) a Povolení zabíjet (1989) – a nevedl si vůbec špatně. Druhou z jeho bondovek ale provázela nevydařená reklamní kampaň a producenti se nakonec rozhodli obsazení hlavní postavy opět změnit. Dalton přitom odjakživa tíhl spíše k divadlu, takže nakonec zůstal Bond jeho největší filmovou rolí.
Pierce Brosnan – šarmantní agent z Irska
Pierce Brosnan
Také Brosnan si na svého prvního Bonda pár let počkal – mohlo za to jeho účinkování v úspěšném seriálu Remington Steel a z něj vyplývající závazky. Pierce Brosnan, původem z Irska, do špionážní ságy nastupoval v pohnutých dobách.
Poslední bondovka Povolení zabíjet nebyla právě výdělečná a další díl tedy provázela vysoká očekávání. Zlaté oko (1995) ale chmury producentů rozptýlilo. Brosnan byl více než důstojným pokračovatelem Conneryho a Moorea a agenta 007 se šarmem a lehkostí sobě vlastní přenesl do moderní doby. Brosnan hrál Bonda celkem čtyřikrát, naposledy v roce 2002 (Dnes neumírej).
Daniel Craig – hodný hoch z Liverpoolu
Hledání Brosnanova nástupce připomínalo volbu papeže. Po mnoho měsíců média spekulovala o všech možných i nemožných jménech, a když nakonec zaznělo pomyslné „habemus Bond“ (tedy máme Bonda), mnozí neskrývali překvapení. Daniel Craig byl v té době jako herec uznávaný, ale rozhodně ne celosvětově.
Rodák z městečka poblíž anglického Liverpoolu nakonec všechny překvapil. Jeho první bondovka Casino Royale (2006) utržila přes 570 milionů dolarů, tedy o 100 milionů více, než předchozí díl Dnes neumírej (2002) s Piercem Brosnanem. Craig už má za sebou tři bondovky, ale přízeň fanoušků si musel tvrdě vybojovat. Pomohlo mu, že se za něj postavila většina předchozích představitelů Jamese Bonda. Inu, jeden za všechny a všichni za jednoho...
Který z představitelů Bonda se vám líbí nejvíc? Hlasujte: