Cesty z dluhů: Spočítejte si jednoduše, jaké jsou vaše rodinné náklady. Kolik a na co vám zbývá?

Dostali jste se do situace, že jste museli před výplatou počítat každou korunu? Řešíte krizi rodinného rozpočtu? Ocitli jste se v dluhové pasti? Vyzkoušejte naši TABULKU, která vám pomůže s výpočty rodinného rozpočtu.

Zkuste mít svůj rodinný rozpočet konečně pod kontrolou.

Rozpočet představuje rozpis vašich příjmů a výdajů, které během určité doby očekáváte. Důležité je, aby byl co nejvíce realistický. Snadno tak totiž zjistíte, za co utrácíte moc a kde můžete ušetřit, anebo za jak dlouho si na něco můžete našetřit.

S výpočtem příjmů a výdajů vám pomůže jednoduchá TABULKA

Jak na rozpočet?

1. V první řadě si sepište všechny příjmy a výdaje domácnosti

Udělat si přehled v tom, kolik peněz a za co nám do domácí kasičky přichází pravidelně (výplata, sociální dávky, kapesné atp.) a kolik je jen vítaným, ale nepravidelným bonusem (dárky, prémie na konci roku, odměna za výpomoc sousedovi atp.), pro nás nebude asi příliš složité.

Těžší to bude s výdaji, ale i o nich si musíme udělat úplně přesný přehled. Co platíme a platit musíme pravidelně každý měsíc. Co platíme pravidelně, ale třeba jen jednou za rok a za co bychom ještě platit měli. Kolik peněz utrácíme, protože doopravdy musíme, a kolik a za co utrácíme jen proto, že jsme na to zvyklí a o svých výdajích běžně nepřemýšlíme.

2. Ve vašich výdajích nezapomeňte na následující tři pravidelné položky:

Životně nutné výdaje včetně bydlení

Životně nutné výdaje a náklady na bydlení jako je měsíční nájem, případně splátka hypotečního úvěru a další poplatky související s bydlením (př. energie) jsou úplně nejdůležitější. Za životně nutný výdaj se samozřejmě považují i základní potraviny a oblečení, nutná drogerie a hygienické potřeby, léky či školní pomůcky.

Rezerva na nečekané výdaje i výpadek příjmu

Máte zaplacený nájem a nakoupeny základní potraviny? Na řadu tedy přichází oddělit si z vašich příjmů další částku a uložit ji někde stranou na dobu, kdy ji budeme nutně potřebovat. Přesně takhle si musíme začít budovat finanční rezervu, která nám pak poslouží jako polštář v případě krátkodobého výpadku příjmu nebo nečekaných výdajů (např. rozbitá pračka či lednička). Odborníci přitom radí, aby výše rezervy byla alespoň ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti.

Jak jste na to s rezervou vy? Pokud žádnou nemáte, začněte si z každé další výplaty odkládat stranou alespoň 10 % stranou. Ideálně na spořicí účet nebo někam, kde peníze na finanční rezervu budou oddělené od běžného účtu, který každý den používáte, a přitom pro vás zůstanou dostatečně po ruce.

Spoření na stáří

Další důležitou a pravidelnou položkou vašeho rozpočtu na straně výdajů by mělo být i spoření či investování na důchod. S penězi, které si odkládáte stranou právě za účelem spoření na stáří, byste vlastně vůbec neměli počítat. Stejně jako v případě peněz určených na finanční rezervu, jde o vybudování dostatečné zásoby na dobu, kdy vám nestačí běžné příjmy.

Odkládat peníze na stáří by si měli lidé ideálně už od první výplaty a nechat je pracovat po skutečně dlouhou dobu. Ale kolik? Záleží především na tom, jak si své stáří představujete, v kolika letech se spořením nebo investováním začínáte a také na řadě dalších okolností, například zdali budete bydlet ve vlastním nebo v nájmu, zdědíte další nemovitost a podobně.

3. Vše si spočítejte a se zůstatkem naložte podle vašeho finančního plánu

Nyní si vše spočítejte a zjistěte jaká je vaše finanční situace. Pokud jste po odečtení vašich výdajů (včetně všech tří výše uvedených nutných položek) od vašich příjmů stále v plusu, můžete se radovat. Peníze však neutrácejte bezhlavě, myslete do budoucna – blíží se Vánoce, příští rok budete potřebovat nové auto. I s takovými výdaji byste měli v rámci svého finančního plánu počítat a postupně si na ně odkládat.

Pokud jste se však dostali do čísel záporných, projděte si rozpočet ještě jednou, a zjistěte, kde můžete ušetřit. Je jasné, že každému chodí na účet jiná výplata. Nicméně výši příjmů je důležité přizpůsobit i vše ostatní, případně hledat cesty, jak si zajistit příjmů víc. Řešení je nespočet, i když ne každé z nich nám bude vyhovovat. Nabízí se například změna zaměstnání, přivýdělek, omezení nákladnějších aktivit, (dočasně) menší či sdílené bydlení, pronájem pokoje, prodej nepotřebného vybavení a podobně.

Více praktických rad k tématu najdete v pořadu Cesty z dluhů

Nový pořad Cesty z dluhů sledujte na TV Prima každé úterý ve 21.30.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.