Cesty z dluhů: Spočítejte si jednoduše, jaké jsou vaše rodinné náklady. Kolik a na co vám zbývá?
Dostali jste se do situace, že jste museli před výplatou počítat každou korunu? Řešíte krizi rodinného rozpočtu? Ocitli jste se v dluhové pasti? Vyzkoušejte naši TABULKU, která vám pomůže s výpočty rodinného rozpočtu.
Zkuste mít svůj rodinný rozpočet konečně pod kontrolou.
Rozpočet představuje rozpis vašich příjmů a výdajů, které během určité doby očekáváte. Důležité je, aby byl co nejvíce realistický. Snadno tak totiž zjistíte, za co utrácíte moc a kde můžete ušetřit, anebo za jak dlouho si na něco můžete našetřit.
S výpočtem příjmů a výdajů vám pomůže jednoduchá TABULKA
Jak na rozpočet?
1. V první řadě si sepište všechny příjmy a výdaje domácnosti
Udělat si přehled v tom, kolik peněz a za co nám do domácí kasičky přichází pravidelně (výplata, sociální dávky, kapesné atp.) a kolik je jen vítaným, ale nepravidelným bonusem (dárky, prémie na konci roku, odměna za výpomoc sousedovi atp.), pro nás nebude asi příliš složité.
Těžší to bude s výdaji, ale i o nich si musíme udělat úplně přesný přehled. Co platíme a platit musíme pravidelně každý měsíc. Co platíme pravidelně, ale třeba jen jednou za rok a za co bychom ještě platit měli. Kolik peněz utrácíme, protože doopravdy musíme, a kolik a za co utrácíme jen proto, že jsme na to zvyklí a o svých výdajích běžně nepřemýšlíme.
2. Ve vašich výdajích nezapomeňte na následující tři pravidelné položky:
Životně nutné výdaje včetně bydlení
Životně nutné výdaje a náklady na bydlení jako je měsíční nájem, případně splátka hypotečního úvěru a další poplatky související s bydlením (př. energie) jsou úplně nejdůležitější. Za životně nutný výdaj se samozřejmě považují i základní potraviny a oblečení, nutná drogerie a hygienické potřeby, léky či školní pomůcky.
Rezerva na nečekané výdaje i výpadek příjmu
Máte zaplacený nájem a nakoupeny základní potraviny? Na řadu tedy přichází oddělit si z vašich příjmů další částku a uložit ji někde stranou na dobu, kdy ji budeme nutně potřebovat. Přesně takhle si musíme začít budovat finanční rezervu, která nám pak poslouží jako polštář v případě krátkodobého výpadku příjmu nebo nečekaných výdajů (např. rozbitá pračka či lednička). Odborníci přitom radí, aby výše rezervy byla alespoň ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti.
Jak jste na to s rezervou vy? Pokud žádnou nemáte, začněte si z každé další výplaty odkládat stranou alespoň 10 % stranou. Ideálně na spořicí účet nebo někam, kde peníze na finanční rezervu budou oddělené od běžného účtu, který každý den používáte, a přitom pro vás zůstanou dostatečně po ruce.
Spoření na stáří
Další důležitou a pravidelnou položkou vašeho rozpočtu na straně výdajů by mělo být i spoření či investování na důchod. S penězi, které si odkládáte stranou právě za účelem spoření na stáří, byste vlastně vůbec neměli počítat. Stejně jako v případě peněz určených na finanční rezervu, jde o vybudování dostatečné zásoby na dobu, kdy vám nestačí běžné příjmy.
Odkládat peníze na stáří by si měli lidé ideálně už od první výplaty a nechat je pracovat po skutečně dlouhou dobu. Ale kolik? Záleží především na tom, jak si své stáří představujete, v kolika letech se spořením nebo investováním začínáte a také na řadě dalších okolností, například zdali budete bydlet ve vlastním nebo v nájmu, zdědíte další nemovitost a podobně.
3. Vše si spočítejte a se zůstatkem naložte podle vašeho finančního plánu
Nyní si vše spočítejte a zjistěte jaká je vaše finanční situace. Pokud jste po odečtení vašich výdajů (včetně všech tří výše uvedených nutných položek) od vašich příjmů stále v plusu, můžete se radovat. Peníze však neutrácejte bezhlavě, myslete do budoucna – blíží se Vánoce, příští rok budete potřebovat nové auto. I s takovými výdaji byste měli v rámci svého finančního plánu počítat a postupně si na ně odkládat.
Pokud jste se však dostali do čísel záporných, projděte si rozpočet ještě jednou, a zjistěte, kde můžete ušetřit. Je jasné, že každému chodí na účet jiná výplata. Nicméně výši příjmů je důležité přizpůsobit i vše ostatní, případně hledat cesty, jak si zajistit příjmů víc. Řešení je nespočet, i když ne každé z nich nám bude vyhovovat. Nabízí se například změna zaměstnání, přivýdělek, omezení nákladnějších aktivit, (dočasně) menší či sdílené bydlení, pronájem pokoje, prodej nepotřebného vybavení a podobně.
Více praktických rad k tématu najdete v pořadu Cesty z dluhů
Nový pořad Cesty z dluhů sledujte na TV Prima každé úterý ve 21.30.