18. dubna 2015 22:00
Gabriela GabrielováV neděli uvidíte nejdojemnější film s Paulem Walkerem: Osm statečných
Modrooký Paul Walker, oddaná smečka polárních psů a drsná Antarktida. To jsou hlavní pilíře amerického dobrodružného filmu z roku 2006 a nutno říct, že režisér Frank Marshall na nich vystavěl dechberoucí podívanou. Přesvědčte se v neděli ve 20.15 na Prima love.
Těmi statečnými tentokrát nejsou ostřílení muži Divokého západu, nýbrž polární psi Jerryho Sheparda (Paul Walker), který v Antarktidě pracuje jako průvodce různých vědeckých expedic a výzkumníků.
S jedním takovým – profesorem Davisem McClarenem (Bruce Greenwood) – se proti své vůli vydává na zrádnou cestu polární pustinou pro úlomky vzácného meteoritu. Z obavy před propadnutím se na tenkém ledu volí Jerry jako dopravní prostředek raději saně a psí spřežení namísto těžkých sněžných skútrů. Ovšem tenký led není to jediné, co mu dělá vrásky. Nezadržitelně se blíží zima a počasí se může kdykoli rapidně zhoršit.
A taky že ano. Ve sněhové bouři, podchlazení a s omrzlinami se muži především zásluhou svých psů dostávají zpátky do kempu. Přijíždějí akorát včas, aby mohli být naloženi na letadlo a odvezeni. Psi musí dočasně zůstat na základně, jelikož se na palubu už nevejdou. Původní plán hned se pro ně vrátit ovšem selhává, jelikož počasí se nelepší a brzy je jasné, že se k nim nikdo nedostane až do příchodu příštího jara. Jerryho doma v Americe trápí hrozné výčitky svědomí, že svoji věrnou smečku psů zanechal jejich osudu, a rozhodne se, že udělá vše, co je v jeho silách, pro jejich záchranu.
Snímek trvá dvě hodiny a kromě příběhu Jerryho a Davise zachycuje ještě osudy psů poté, co byli na základně opuštěni: jejich boj o život a vzájemné projevy náklonosti, lásky a soudržnosti zvláště v momentech, kdy se někdo z nich zraní či se dostane do smrtelného nebezpečí (zaútočí na něj dravý tuleň a podobně).
Dojemnost scénáře v těchto místech dosahuje vrcholu, proto varujeme: kapesníčky po ruce a (pro ty, kterých se to týká) raději se předtím odličte.
Věděli jste, že…
- ... film pochází z produkce Walta Disneye a jako většina Disneyovek nezklamal? Divácký ohlas byl výborný (7,3 hvězdiček na iMDB) a do pokladny filmového studia přinesl celých sto dvacet milionů dolarů (jeho rozpočet byl přitom pouhých čtyřicet).
- ... ve skutečnosti se nenatáčelo v Antarktidě, ale v Norsku, Grónsku a Kanadě? Pobyt psů v Antarktidě byl dohodou z roku 1993 zakázán, jelikož se prokázalo, že přenášeli nemoci na místní tuleně.
- ... dohromady účinkovalo ve filmu ne osm polárních psů, ale rovnou třicet? Každý z hlavních aktérů měl nejméně jednoho náhradníka na kaskadérské kousky. Někteří z nich si taky zahráli v americko-kanadské komedii Sněžní psi (2002).
Upsss aneb I mistr tesař se někdy utne
- Když Max poprvé spatří racka a vyprostí se ze řetězu, aby se za ním pustil, ostatní psi ho následují a vydávají se na honičku spolu s ním. Když se podíváte pozorně, napočítáte jich sedm. Správně by jich ale mělo být jen šest, neboť Maya a Old Jack jsou stále ještě v táboře.
- Když smečka nabídne zraněné Maye uloveného racka, vrstva sněhu na její hlavě se záběr od záběru liší, až nakonec mizí úplně.
- Když přijíždí Jerry na návštěvu za Davisem do Pasadeny (Kalifornie), všimněte si stromu před Davisovým domem. Je hustě porostlý mechem, co je pro tak jižanský stát vegetace dost netypická. Naproti tomu ve Vancouveru, kde se ve skutečnosti filmovalo, je docela běžná.
Nejdojemnější film s Paulem Walkerem uvidíte už v neděli na Prima love ve 20.15!