Zaujaly vás příběhy z pořadu Milionář mezi námi? Podpořte tyto projekty i Vy
První díl pořadu Milionář mezi námi představil první charitativní projekty. Jiří Antoš byl prvním milionářem, který se vrhl pryč ze své komfortní zóny do zcela odlišného prostředí, které mu ukazuje život na okraji společnosti a v charitativních organizacích. Zapojte se do pořadu Milionář mezi námi i vy a podpořte projekty, které to potřebují. Další díl sledujte na Primě 7. prosince ve 21:35.
Jaké projekty jste mohli vidět v prvním dílu Milionář mezi námi?
Mens Sana
Mens Sana, z.ú. vznikla v roce 1996 pro podporu a rozvoj psychoterapie, ergoterapie a sociální práce zaměřené na problematiku péče o duševní zdraví, budování komunitní péče v Ostravě a vzdělávání v těchto oborech. V současné době poskytuje sociální služby, kognitivní rehabilitaci, pracovní rehabilitaci, terapeutické, vzdělávací, volnočasové programy, programy na podporu zaměstnávání lidí s duševním onemocněním a programy zaměřené na prevenci a destigmatizaci. Služby poskytuje ročně více než 300 lidem se zdravotním postižením v Moravskoslezském kraji.
Boxing King Club
Tři tátové – Patrik, David a René se rozhodli, že založí sportovní klub, kde mohou společně trénovat jejich synové. Ti navštěvovali tréninky boxu v jiném spolku, který fungoval do roku 20016. Pak se rozpadl a jinde pro kluky nebylo místo. „Nechtěli jsme boxerskou partu rozdělovat, a tak jsme dali na doporučení České boxerské asociace a založili vlastní klub – Boxing King Club. Rázem jsme už nebyli jen tři tátové, ale i tři trenéři.“ Vše v počátcích financovali z vlastních peněz a za podpory Magistrátu města Ostravy, obvodu Slezská Ostrava a obvodu Ostrava-Radvanice.
Úspěchy na sebe díky tvrdé dřině nenechaly dlouho čekat – 4 zlaté medaile na mistrovství republiky v posledních 4 letech, několik účastí na Mistrovství Evropy, přední příčky z mezinárodních turnajů a asi největší úspěch – bronzová medaile z Mistrovství Evropy v roce 2018. Minulý rok se podařilo uspořádat i první oblastí kolo v boxu.
„Od začátku trénujeme až 4x týdně a o víkendech jezdíme na zápasy. Náš velký sen byla vlastní tělocvična. Díky TV Prima a našemu sponzorovi panu Jiřímu jsme letos skutečně získali prostor, který jsme vlastními silami ze staveniště proměnili v profesionální tělocvičnu. Naši kluci (i holky) se tak budou moci připravovat intenzivněji před důležitými zápasy, budeme mít možnost trénovat i individuálně nebo v době prázdnin.“
Osada Bedřiška
Osada je oficiálně zařazena mezi sociálně vyloučené lokality. Od roku 2010 se ale daří tvář tohoto místa výrazně proměňovat. Obyvatelé organizují dětské dny, prohlídky pro veřejnost, letní hudební festival Barvy Bedřišky. Do správy získali i komunitní centrum, kde probíhají volnočasové aktivity a setkávání obyvatel. Bedřišku tak konečně vnímají místní i návštěvníci jako bezpečné a přívětivé místo pro život.
Poslední dva roky také obyvatelé úspěšně odolávali tlaku místní radnice na vystěhování a zbourání jejich domovů, které hrozilo kvůli prodeji pozemku investorovi. V osadě žije 66 lidí, z toho 26 dětí. Nově Magistrát města Ostravy přislíbil regeneraci celé osady s tím, že její obyvatelé v ní mohou zůstat a noví se časem přistěhují.
Do té doby místní nechtějí sedět se založenýma rukama. Jejich cílem je Bedřišku dál rozvíjet jako místo soudržnosti a vzájemné sousedské podpory. K tomu potřebují také vaši pomoc. Zcela zde chybí upravený venkovní prostor pro setkávání místních či odpočinek návštěvníků.