Celebrity

26. listopadu 2022 06:05

David Laštovka

Odvrácená tvář filmové Babičky Terezie Brzkové. Nesnášela děti a kolegy

Opravdovou slávu zažila herečka Terezie Brzková až po odchodu do důchodu, kdy ji před kamerou potkaly velké role. Díky ztvárnění babičky ve stejnojmenném filmu natočeném podle literárního díla Boženy Němcové a postavy stařenky v pohádce Byl jednou jeden král, ji znal téměř každý. Zatímco ve filmu hrála dobračky a laskavé ženy, v soukromém životě byla údajně komplikovaná osobnost.

Terezie Brzková, která se dožila jednadevadesáti let se narodila do herecké rodiny. Otec byl ředitel kočovné divadelní společnosti a herečkami byly i její sestry: Otýlie Beníšková, Marie Spurná a Hana Vojtová.

Terezie zůstala celý život věrná divadlu, až ve stáří si jí všimli filmoví režiséři, kteří ji začali obsazovat do rolí pohádkových stařenek. Způsobem, jakým ztvárnila hlavní roli ve filmu Babička od spisovatelky Boženy Němcové, za kterou tehdy dostala 10 tisíc korun, což byly na tu dobu velké peníze, všechny ohromila.

V civilním životě však byla úplně jiná. Podle lidí, kteří s ní přišli do kontaktu, byla náladová a neměla zrovna přívětivou povahu. „Vůbec neměla ráda děti. Když se točila Babička, nebo jiné filmy, řvala na ně o pauzách: „Parchanti, táhněte už. Pořád tu otravujete a člověk nemá chvíli klidu.“ S nikým si servítky nebrala,“ popsala webu Vipstory.instory.cz paní Ludmila, která Brzkovou znala osobně, neboť pracovala na Barrandově.

Nesnášela Vlastu Buriana, sprostě mu nadávala

Během natáčení pohádky Byl jednou jeden král, měla zase časté konflikty s Janem Werichem a Vlastou Burianem, kterého prý nesnášela a urážela ho velmi hrubými výrazy. „Dokonce se o ní říkalo, že měla udávat StB, ale tomu moc nikdo nevěřil. Ale ke komunistům měla blízko. Dost tomu věřila,“ dodala paní Ludmila.

Terezie Brzková se poprvé vdávala v devatenácti letech, když si vzala herce Josefa Brzka, s kterým měla dvě dcery. Ve čtyřiceti letech se stala vdovou, ale sama dlouho nezůstala. Dva roky na to si vzala ředitele kočovné herecké společnosti Václava Zejferta.

O jejích dcerách se toho obecně příliš neví. Známé je pouze to, že vnučka Ivana se provdala za spisovatele Pavla Tigrida, jednoho z nejvýznamnějších osobností českého exilu. V únoru odjel na konferenci do západního Německa, odkud se už nevrátil. Ivana po nepovedeném pokusu o útěk strávila tři měsíce v pankrácké věznici. Po propuštění to zkusila znovu a tentokrát už úspěšně. Za svým mužem prchla přes hranice na Šumavě. Jak na její emigraci reagovala Terezie, přesvědčená to komunistka, už se nedozvíme. Brzková zemřela 19. listopadu roku 1966, necelé dva měsíce před dvaadevadesátými narozeninami.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.