Lékař o preventivních kontrolách prsou s implantáty: Měly by začít do tří let od zákroku
ON TOPIC: Plastický chirurg Daniel Stehlík
Karcinom prsu je nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem u žen a stále častěji se můžete setkat s osvětou o prevenci v této oblasti. Zároveň je na světě mnoho žen, které se rozhodly pro augmentaci, zvětšení prsou pomocí implantátů. Čím je specifická péče o zdraví prsou s implantáty a jak se liší například postup a četnost preventivních prohlídek?
MUDr. Daniel Stehlík
Specialista na plastickou chirurgii a mikrochirurgii MUDr. Daniel Stehlík má více než 20 let zkušeností z předních klinik v České republice i ze zahraniční stáže na University of South Florida. Absolvoval atestace ve všeobecné a plastické chirurgii a působil na významných chirurgických pracovištích, jako jsou FN Olomouc, FN Brno, FNKV Praha a FN Ostrava. Aktivně se podílí na klinickém výzkumu a je členem několika odborných společností. Svým pacientům pomáhá prostřednictvím zákroků estetické chirurgie řešit kosmetické i funkční problémy včetně stavů po úrazech, velkých redukcí hmotnosti či následků jiných operací s důrazem na detail a přirozený výsledek. Věnuje se také onkoplastické chirurgii u pacientek s nádorovým onemocněním prsů.
Ve světovém měřítku augmentaci podstoupily už miliony žen a mnoho dalších o zákroku uvažuje nebo se na něj chystá. Proto jsme se zeptali zkušeného lékaře a plastického chirurga Daniela Stehlíka, s jakým odstupem od augmentace se objednat na první preventivní prohlídku a jak často na ně dále docházet. Probrali jsme také otázky bezpečnosti prsních implantátů, jejich životnost a rozdíly mezi různými typy.
Preventivní prohlídky prsou s implantáty
„V České republice je přesně specifikovaný screeningový program pro karcinom prsu. Všechny ženy nad 45 let mají zdarma nárok na screeningová vyšetření ultrazvukem a mamografem jednou za dva roky. Dále je zde specifická kategorie pacientek, které mají rizikovou prsní žlázu například z důvodu genetické mutace jako je BRCA 1 či 2 – zde má screeningový program jiné parametry, vyšetření začínají daleko dříve a jsou daleko četnější,“ popsal v podcastu ON TOPIC lékař Daniel Stehlík.
A jak se postupuje v případě žen, které mají prsní implantáty? „Není jednoznačně dáno, jak postupovat v případě zdravých pacientek bez genetického rizika, ale obecně se doporučuje začít s pravidelným vyšetřováním nejpozději tři roky od augmentace. Při ultrazvukovém vyšetření lékař okamžitě pozná, že je zde implantát, ale přesto je důležité přítomnost implantátů předem nahlásit,“ uvedl lékař a dodal: „Co je důležité, a to bych vyzdvihl, že před každým výkonem na prsou musí být žena důkladně vyšetřena – nejčastěji jde o ultrazvuk a mamograf, a to i u těch pacientek, které podstupují estetickou augmentaci.“
Životnost prsních implantátů
Sledování prsou po augmentaci je důležité i z toho důvodu, že může dojít k poškození a prosaku nebo prasknutí implantátu. Lékař Daniel Stehlík uvedl, že k těmto defektům dochází jen v nízkých procentech případů a mohou záviset například na použité generaci implantátů a jejich stáří, ale i na postupu operatéra a způsobu uložení implantátů.
„Do tří let od operace je velmi vzácné, že by došlo k prasknutí implantátu. Zhruba mezi osmým až patnáctým rokem po augmentaci nebo rekonstrukci křivka mírně narůstá. Existují studie, které naznačují, že mohlo dojít k nějakému primárnímu poškození implantátu chirurgy už při implantaci, ale také je zde spousta jiných mechanických, fyziologických i patofyziologických skutečností, které to mohou ovlivnit. Samozřejmě je důležitý typ a značka implantátu a také způsob uložení – to se příliš často nezmiňuje, ale při uložení implantátů pod prsní sval je vyšší riziko, že dojde k mechanickému opotřebení implantátu a dříve,“ vysvětlil lékař Daniel Stehlík.
I když implantáty nejsou viditelně poškozeny a nezpůsobují jejich majitelce žádné zdravotní potíže, je v některých případech na místě jejich výměna.
Kdy si nechat prsní implantáty vyměnit?
Prsní implantáty se v Česku využívají už několik desítek let a za tu dobu se samozřejmě velmi proměnily, co se týká jejich tvarů, materiálu i dalších specifik. Jaká je tedy životnost implantátů a kdy si je nechat vyměnit? „Tato otázka je trochu složitá, protože od devadesátých let, kdy augmentace u nás nabyly na četnosti, zde byla spousta značek různé kvality… dnes už zde máme pátou generaci implantátů, tedy jen za posledních 35 let budou v populaci různé generace implantátů, ale i různé typy, různé značky, a u každých je to samozřejmě trochu jiné. Právě proto je důležité například zmíněné ultrazvukové vyšetření nebo magnetická rezonance. Pacientky, které měly implantáty zavedeny zhruba před roky 2007 nebo 2006, by už všechny měly mít implantáty vyměněné, i když u nich nebyl diagnostikován žádný technický nebo zdravotní problém,“ uvedl lékař.
Panika kolem prsních implantátů je podle lékaře zbytečná
S odstupem času se některé ženy kvůli změnám preferencí mohou samy rozhodnout pro odstranění implantátů či jejich výměnu nebo jiný typ operace. Jak často se lékař a plastický chirurg Daniel Stehlík setkává s tím, že chtějí ženy implantáty úplně odstranit? „Někdy se to děje, řekl bych, pod mediálním tlakem, který je zhruba poslední dva roky vyšší. Podle mě pro to není úplně relevantní opodstatnění, že by se vyskytovalo například více reálných komplikací. Je ale samozřejmě v rozhodnutí pacientky, jestli implantáty dále chce nebo nechce mít,“ vysvětlil.
Jaké jsou tedy důvody, kdy se pacientky s lékařem nejčastěji shodnou na vyjmutí implantátů? „Z mého pohledu jsou to buď důvody technické – to znamená, že opravdu nějaký technický problém s implantátem je – pak je jasné, že by se to řešit mělo. Zde bych chtěl ale uklidnit, že nejde o nutnost akutního řešení, ale pohybujeme se v horizontu týdnů nebo měsíců od zjištění. Dále jsou zde samozřejmě důvody estetické, protože některé pacientky po určité době už nejsou spokojené s estetickým výsledkem a mohou si přát zvětšit objem, zmenšit ho zpět nebo změnit tvar prsou. Někdy se také stává, že z důvodu menopauzy dojde k nárůstu mléčné žlázy, a i po vyjmutí implantátů mají prsa dostatečný objem, který je po zmodelování a estetické úpravě pro pacientku dobrým výsledkem,“ zakončil lékař.
Co přesně znamená doživotní záruka na implantáty a na co si dát pozor? A jaké jsou novinky v oblasti plastické chirurgie – například modelace prsou, zvětšení pomocí vlastního tuku nebo tzv. „živé implantáty“? Pusťte si celý díl podcastu ON TOPIC s lékařem Danielem Stehlíkem. Najdete ho v úvodu článku, ale také v podcastových aplikacích, na YouTube a Streamu.