Seriály a filmy

20. března 2020 18:30

Jiří Kubeš

OČIMA REPORTÉRA - Bezdomovic vs. Koronavir. Problém bez řešení?

Jsou často velmi nemocní, obvykle nebývají moc disciplinovaní a téměř se nedají umístit do karantény. Pražští bezdomovci jsou asi nejohroženější skupinou – většina z nich má nalomené zdraví a koronavir pro ně může být smrtící. A není to tak, že vás tenhle problém nemusí zajímat. Musí.

Důvody jsou zřejmé – lidé bez domova obývají veřejný prostor – čili pokud by byli nakažení, mohou virus například prsknout na vás nebo na seniora, který jde nakoupit. I když se jim terénní pracovníci, kterým zoufale chybí respirátory, snaží rozdávat roušky, někteří bezdomovci si nedají říct a prostě je odmítají nosit. Samozřejmě, na druhou stranu se najde i mnoho těch, kteří roušku nosí.

A situace rozhodně není snadná – lidé bez domova jsou na tom teď asi nejhůř v historii samostatné České republiky. Na ulicích se lidé nezdržují, a tak se stěží dostanou ke drobným, které si mohli dřív vyžebrat. Neseženou cigaretu a hůř se jim hledá i jídlo. Například Naděje zrušila klasické terénní služby, mezi bezdomovce nechodí a pouze jim rozváží jídlo - a třeba šály na zakrytí úst a nosu - autem.

V azylových domech musí všichni bezdomovci nosit roušky nebo šály, personál je prosí, aby nevycházeli ven. Cena pobytu je 130 korun na den, ale obvykle tuto částku hradí stát prostřednictvím příspěvku v hmotné nouzi.

Co vás ale zajímá asi nejvíc, zatím nikdo neví o člověku bez domova, který by byl infikovaný koronavirem. Až se to stane, je plán jasný – infikovaný bezdomovec bude převezen do nemocnice a je možné, že tam bude v hlídaném režimu. A to je vlastně další problém. Podle odhadů je v Praze asi tisícovka bezdomovců, kteří jsou zcela bez střechy nad hlavou. Tito lidé vytváří poměrně velké komunity a je tak pravděpodobné, že by se mezi nimi virus velmi rychle šířil, postupně by tak mohli zaplnit mnoho lůžek v nemocnicích. A jak už jsme psali výše, předpokládá se, že by u nich nemoc nemusela mít mírný průběh, a tak by mohli enormně zatížit zdravotníky.

Jak to vyřešit?

Cesta je velmi těžká, Praha jedná, společně s lidmi, kteří se o bezdomovce starají, o objektu, kam by mohli být bezdomovci dočasně umístěni do karantény. Zatím se jako nejvhodnější jeví kasárenská budova v Karlíně. Počítá se s variantou, že by tam byly zařízeny pokojíky po dvou až třech lůžkách a zajištěna strava.

Dovnitř by se dostali jen ti, kteří by neměli žádné příznaky nemoci. Stačilo by, aby měli zvýšenou teplotu a dostali by rychlotest, aby nenakazili ostatní. Kdyby byl výsledek negativní, stejně by u nich mobilní odběrný tým provedl standardní test, který by se vyhodnotil ve zrychleném režimu. Je ale víc než pravděpodobné, že se najdou jedinci, kteří „luxus“ čtyř stěn odmítnou a zůstanou na ulici. A to i přesto, že sehnat jídlo ve vylidněném městě není snadné.

Problém s bezdomovci v souvislosti s koronavirem je tak hra o čas s velmi nejistým výsledkem.

Matěj Rychlý

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.