Seriály a filmy

21. března 2020 17:00

Jiří Kubeš

Převozem pacienta s podezřením na COVID-19 to teprve začíná! Co všechno pak záchranáře čeká?

Pokud tým předá ve zdravotnickém zařízení pacienta s možnou nákazou koronaviru, sanitky se na hodinu a půl vytratí. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje ukázal kam. Pro posádku i auto totiž začíná proces dekontaminace.

V případě požadavku na dekontaminaci a dezinfekci sanitky vyjíždí z centrální stanice jednotka složená z maximálně 6 hasičů. V blízkosti Fakultní nemocnice Hradec Králové bylo zřízeno provizorní dekontaminační stanoviště, na které v případě vyhlášení poplachu jede jedna cisternová automobilová stříkačka a měřicí vůz.

Nejdříve hasiči připraví prostor, kde vymezí nebezpečnou zónu a prostor pro svlékání. Jeden člověk pak připraví speciální dezinfekci pro sanitku, která musí být vydezinfikována opravdu důsledně. Nesmí se stát, že by nějaký prostor zůstal kontaminován. Jde hlavně o kliky a madla ve vozidle, prahy, či volant.

„Samotnou dekontaminaci posádky máme již díky několikaletým zkušenostem a spolupráci mezi hasičským záchranným sborem a zdravotnickou záchrannou službou nacvičenou. Jeden až dva hasiči provádí nános dekontaminačního činidla (persteril 4% a 0,4% na pokožku). Po důkladné dekontaminaci dochází k svlékání OOP za pomoci a instrukcí hasičů a dohlížejícího záchranáře,“ uvádí v tiskové zprávě hasičský a záchranný sbor Karlovarského kraje.

Celkový proces je opravdu náročný a časově zdlouhavý. Sami hasiči ale uvádějí, že díky mnoholetým zkušenostem a společnému nácviku jde všechno rychle a efektivně.

Dekontaminace v Praze

I v Praze, na jediném místě, kam může veřejnost k hasičům, dnes provedli chemici dekontaminaci. Jedná se o podatelnu, která byla v rámci opatření vyčištěna.

Ani hasičům se ale koronavirus nevyhýbá. Podle posledních informací je 13 z nich nakažených. Celkem 79 je v karanténě a otestováno bylo 120 osob z hasičského sboru. Informaci uvedli na svém twitterovém účtu.

První dva případy nákazy ve sboru pražští hasiči ohlásili minulý týden v pátek, jeden hasič byl ze směny ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby ve Strašnicích. Nakazili se při soukromé nebo sportovní aktivitě, uvedla ČTK.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.