Pečeme podle hvězd: Recepty ze 4. dílu
Hostem čtvrtého dílu nového kulinářského seriálu byla oblíbená herečka Eva Holubová, která si s sebou přivedla svého syna Adama. A oba kuchaři Martinovi Kinclovi upekli jejich domácí oblíbené dobroty.
Eva Holubová nevaří ani nepeče, zato, jak přiznala, nádherně prostírá. Takže v její režii byla hlavně příprava stolu, na který se všechny upečené dobroty servírovaly. Pekl spíše Adam a Eva mu k tomu recitovala.
Podívejte se na následující recepty a třeba dostanete chuť také si něco upéct podle hvězd.
Jako první připravili Eva s Adamem jejich domácí buchty s tvarohem:
Tvarohové buchty
Co budete potřebovat:
Na těsto:
- 1 kostku droždí
- 250 ml vlažného mléka
- 140 g másla
- 500 g polohrubé mouky
- špetku soli
- 60 g krupicového cukru
- 3 žloutky
- trochu vanilky a nastrouhané citronové kůry
- rozpuštěné máslo na vymazání pekáče a potření buchet
Na tvarohovou náplň:
- 250 g měkkého tvarohu
- 60–100 g moučkového cukru
- 2 žloutky
- 1 lžíci rozinek namočených v rumu
1. Do hrnku rozdrobíme droždí, přidáme trochu cukru a vlažného mléka a na teplém místě necháme vzejít kvásek. Ve zbytku ohřátého mléka rozpustíme máslo.
2. Do mísy nasypeme mouku se špetkou soli, přidáme zbytek cukru a žloutky, trochu vanilky vyškrábané z vanilkového lusku nebo trochu vanilkového cukru a pár strouhnutí citronové kůry. Přilijeme ohřáté mléko s máslem a nakonec přidáme vzešlý kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které lehce poprášíme moukou a necháme na teplém místě vykynout na dvojnásobný objem.
3. Zatímco těsto kyne, připravíme si náplň. V míse utřeme tvaroh s cukrem a žloutky. Rozinky krátce namočíme v rumu, potom scedíme a přimícháme do tvarohu.
4. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném válu na silnější plát a nakrájíme na čtverce nebo rovnou z těsta lžící odkrajujeme kousky těsta, z nichž pomoučenýma rukama vytvoříme placky. Doprostřed každého dílu položíme asi lžičku náplně, okraje těsta přehneme přes náplň, prsty stiskneme pevně k sobě a dlaněmi uválíme kuličku.
5. Do pekáče vymazaného máslem postupně do řad skládáme buchty, každou důkladně ze všech stran pomažeme máslem a nakonec buchty potřeme i shora. Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C asi 25–30 minut dozlatova. Před servírováním buchty poprášíme moučkovým cukrem.
Recept na bramborové sušenky získal Adam náhodou od kamarádky v Anglii, když tam sháněl podmáslí:
Potato scones
Co budete potřebovat:
Na sušenky:
- 3 hrnky hladké mouky
- 1 lžíci kypřicího prášku do pečiva
- 1 lžičku soli
- 1/2 hrnku (1 tyč) čerstvého másla
- 1/2 hrnku nastrouhaného bílého čedaru
- 6 plátků vařené slaniny
- 1 hrnek bramborové kaše
- 3/4–1 hrnek podmáslí
- mouku na vál
- 1 žloutek s kapkou vody na potření
Na omáčku:
- 1 hrnek zakysané smetany
- 1/4 hrnku nakrájené zelené cibulky
- 2 stroužky česneku, sůl a pepř
1. Ve velké míse rozšleháme společně mouku, prášek do pečiva a sůl. Přidáme studené máslo nakrájené na kostičky a vše zpracujeme na drobenku. Přidáme nakrájenou slaninu a strouhaný sýr a promícháme. Pak přidáme studenou bramborovou kaši a za stálého míchání přidáme asi polovinu podmáslí nebo dle potřeby, aby byla hmota lepkavá.
2. Těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál a rozválíme na velký obdélník silný asi půl palce. Vykrojíme z něj kolečka nebo trojúhelníčky, přeneseme je na plech, potřeme žloutkem rozšlehaným s kapkou vody a pečeme při 220 °C asi 20 minut dozlatova.
3. Mezitím připravíme studenou omáčku, do které si budeme sušenky namáčet. Zakysanou smetanu rozmícháme s nastrouhaným česnekem, zelenou cibulkou a trochou soli a pepře.
4. Upečené sušenky podáváme teplé se studenou cibulovou omáčkou.
TIP: Syrové sušenky můžete skladovat v lednici (případně zmrazit) a péct až těsně před podáváním.
Podívejte se na další recepty ze čtvrtého dílu, které připravil jako variace na uvedené dva recepty Martin Kincl: