Seriály a filmy

12. dubna 2010 11:00

Petr Ullmann

Eidam se rozhodně nehodí na všechno a do všeho

Nejen v Harmony, ale téměř všude šéf stále naráží na samospasitelnou eidamskou cihlu (s obsahem 30 % tuku v sušině), která je součástí pomalu každého blafu, co si kdy kde objednal.

Když nevíš, co s tím, zasyp to sýrem!

Zdeněk Pohlreich s podobným postupem rozhodně nesouhlasí, jde o velmi rozšířenou českou neřest. Gratinuje se a hojně se posypávají strouhaným sýrem maso, těstoviny, v Jihlavě dávali sýr i na bramborák! Avšak levný eidam svou lehce nakyslou chutí jídlo nezachrání, dokonce ani nemá vhodné vlastnosti na zapékání. Není tak tučný, aby dobře tál.

Většinou se trochu zdrcne, zkrupičkovatí, v závěru zgumovatí a v tenké vrstvě podivně ztuhne (minule údajně do podoby velbloudí předkožky). Pokud si už tedy život bez sýrů neumíme představit, je na trhu široká nabídka vhodnějších alternativ – minimálně eidam tučnější. Za lásku k sýru se nemusíme stydět, jenom by to měla být láska zralá a ušlechtilá jako kvalitní sýr – potravina stará jako civilizované lidstvo. Už v královském městě Uru si na něm zhruba 4000 let před Kristem pochutnávali Sumerové. Dokazují to reliéfní kresby na zbytcích zdí chrámu Bohyně matky.

V Čechách hovoří písemné zprávy o výrobě sýra v 10. století. Ve tvaru kol jej dopravoval do Prahy dřevař z Pošumaví. Slavnou pověst měly olomoucké syrečky, které se jako jediný původní český sýr vyvážely do světa a na první mlékařské výstavě obdržely v roce 1872 ve Vídni dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Země jako Francie, Švýcarsko a Nizozemsko si ze sýra udělaly významný vývozní artikl a součást národní kultury.

Na zapékání se hodí sýry, které obsahují více než 40 % tuku. Pokud chceme výraznou chuť, volíme např. čedar. Když potřebujeme jemnější, mandlovou, lehce nahořklou, vybereme si ementál, madeland nebo moravský bochník. Vhodným sýrem je i blaťácké zlato, které se dobře taví. Do italských jídel dáváme mozarellu nebo parmazán a další doporučené italské sýry. Mozarellu do lasagní a na pizzu a parmazán na špagety. Do rizot a salátů stačí i levnější české varianty. (O sýru bude určitě řeč také v příští epizodě z krumlovské pizzerie.) Také v řecké kuchyni najdeme dost jídel, která se zapékají s bešamelem a sýrem, nemluvě o kuchyni mexické. Ani zde nevolíme eidam, např. do slavné musaky přidáme čedar. Pokud chceme, aby chuť sýra hrála v jídle prim, vybereme kozí a ovčí sýry, případně slanou fetu. Vynikající jsou na saláty, ale výrazné sýrové variace dobře chutnají například v kombinaci s brambory, zbytky pečených mas a se zeleninou, jako je brokolice.Dobře se rovněž zapéká slovenská brynza a všechny tučnější sýry s bílou plísní typu camembert a brie, k nimž patří i náš hermelín. Sýry s modrou nebo zelenou plísní jsou oblíbené v těžší kombinaci se smetanou a rovněž dobře tají. Tolikrát zmiňovaný eidam je vhodný spíš do studené kuchyně, dobře se uplatní v salátech s tučnou majonézou. V teplé kuchyni se hodí do šneků, slaných závinů a pirohů z tučného listového těsta. Do plátků šunky a eidamu můžeme například zabalit předvařenou čekanku a zapéct ji.

Hlavní sýrová jídla. Smažíme-li silnější plátek plátek sýra v trojobalu nebo těstíčku do podoby oblíbeného, avšak zavrhovaného smažáku, volíme sýry s vysokým obsahem sušiny. Plátek se při smažení nesmí roztéct a v těstíčku nebo trojobalu by měl udržet tvar. Podáváme ihned, abychom předešli zgumovatění sýra, k němuž tíhne právě zmiňovaný eidam, který je v této úpravě velmi frekventovaný. O první příčku se už léta dělí s hermelínem, který si ve smažené a grilované podobě získal širokou oblibu.

Pokud máme speciální kotlík na sýrové fondue a rozhodneme se pro tuto švýcarskou národní specialitu, můžeme použít polotovar. Nic tím nezkazíme. Na eidam v tomto případě zapomeneme. Připravujeme-li směs bílého vína a roztaveného sýra doma sami, měli bychom se rozhodnout pro tučnější sýr. Můžeme zkombinovat i dva tři druhy, musíme ale počítat s tím, že budeme potřebovat až přes půl kila sýra, zvlášť sejde-li se větší společnost. Vína dáme zprvu raději méně (max. decilitr), protože sýrovou směs lze zředit. Sýr nastrouháme a zahříváme s vínem v misce vymazané česnekem. Mícháme, můžeme přidat ještě panáka třešňovice, muškátový oříšek a pepř. I když se sýr skoro roztaví, stále to není ono. V závěru přidáme trochu solamylu rozmíchaného ve studené vodě a stane se zázrak! Sýr se roztaví dokonale a je z něj ta správná krémovitá hmota, v níž obalujeme kousky bílého pečiva na speciální vidličce. Někdo používá na fondue i blaťácké zlato nebo tavené sýry, nejlepší je ale silná chuť tvrdých sýrů švýcarského typu.

Jak sýry uchováváme? I v tom hodně lidí chybuje, přitom v lednici sýr vydrží docela dlouho. Vhodné obaly jsou alobal, mikroten, pergamen. Nechceme-li, aby nakrojený sýr na řezu oschl, potřeme ho olejem. Pokud sýr přece jen ztvrdne, můžeme ho namočit do mléka – dobře se pak zapéká. Sýry se rovněž balí do plátěných ubrousků namočených v octové vodě nebo víně. Ideální pro uskladnění je teplota okolo pěti stupňů. Před podáváním necháme sýr chvíli rozvinout chuť v pokojové teplotě a jako dezert jej servírujeme na dřevěném prkénku vcelku, aby si každý ukrojil, kolik chce. V temné místnosti skladujeme pod poklopem zrající sýry. Musíme si na ně ale včas vzpomenout! Vždy je důležité zabránit přístupu vzduchu, protože sýrům nesvědčí. Sýry můžeme do zásoby i zmrazit, k tomu se však uchylujeme jen v případě nutnosti. Rozmrazujeme postupně při pokojové teplotě.

Sýry se dělí na:

Čerstvé –ze známé lučiny a všelijakých žervé, sýrů typu cottage a tvarohů se připravují zejména slané a sladké pomazánky, dělají se z nich moučníky. Termizovaná mozarella se využívá i v teplé kuchyni. Tyto sýry mají krátkou dobu spotřeby.

Sýry tavené – liší se tučností, příchutěmi a kvalitou. Přes velkou oblibu a široké využití ve studené kuchyni se řadí k podřadnějším druhům. Vyrábějí se z přírodních sýrů mícháním při vysokých teplotách za použití tavicích solí (fosfátů a citrátů).

Sýry měkké zrající – pikantní pivní sýry, dezertní sýry a romadúry jsou vynikající s chlebem a pivem nebo zakysaným mlékem jako lehká večeře nebo svačina. Měkké sýry obsahují přes 60 % vody.

Sýry bílé – slané sýry balkánského typu uchovávané v nálevu už zdomácněly i u nás. Původně se vyráběly v horkých oblastech kvůli tomu, že kromě tuků dodávaly tělu také minerální látky a nasolené déle vydržely. Počítá se k nim třeba i italské mascarpone, z nějž se dělá známý moučník tiramisu.

Sýry pařené – známe hlavně od sousedů ze Slovenska. Hnětením vznikne z pokrájené sýřeniny ve vodě ohřáté na 80° C tvárné těsto, z nějž se tvarují různé pletýnky, parenice, korbáčiky, bochníčky atd., které se pak mohou ještě vyudit (oštiepky).

Sýry plísňové – se zelenou, modrou a bílou plísní patří k oblíbeným pochoutkám pro svou výraznou chuť. Naše niva je prorostlá rokfórovou plísní, hermelín s bílou plísní na povrchu a žampionovou příchutí je sýr camembertského typu.

Sýry polotvrdé – jsou na výrobu jednodušší než sýry tvrdé a obsahují více vody (eidam, madeland atd.).

Sýry tvrdé a extra tvrdé – by měly mít na omak pevnou, jemnou, vláčnou a lesklou konzistenci. Liší se dobou zrání, velikosti ok, tučností, kvalitou mléka, kulturou a samozřejmě chutí. Variant je nespočet. Parmazán zraje léta a má méně než 47 % vody.

Sýr je definován jako mléčný výrobek vyrobený vysrážením mléčné bílkoviny z mléka nebo syrovátky. Vyrábějí se většinou z pasterovaného mléka. Podle požadované tučnosti sýrů se mléko standardizuje na požadovaný obsah tuku a v závislosti na druhu se přidá určitá mlékařská kultura. Proces výroby sýrů pokračuje oddělením syrovátky, dalšími úpravami sýřeniny (např. dohřívání, formování, prokysávání, hnětení, solení, ochucování) a s výjimkou čerstvých sýrů i zráním.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.