Křižovatky života: Co má dělat rodič, když se dítě zamiluje do zločince?
Šárka chce odejít z domova
Křižovatky života přinesly příběh, který by asi nechtěl řešit žádný rodič: Šárka je zamilovaná do Martina. Ten má už na svém kontě násilí, prodej drog a dokonce byl i ve vězení. Šárka se pod jeho vlivem mění v nezodpovědnou dívku. Jak to má Šárčina matka Barbora řešit?
Křižovatky života opět přinesly příběh, kdy dítě opakuje chybu svých rodičů.
Barbora je mladá maminka, která má ve svých třiceti třech letech už šestnáctiletou dceru Šárku. Barbora totiž otěhotněla v šestnácti, otec jejího dítěte ale okamžitě zmizel a nikdy se více neozval. Barbora to bere tak, že si tím zničila život.
Teď Barbora prožívá dejà vu: Její dcera Šárka se seznamuje s mladým mužem s kriminální minulostí. Naprosto podléhá jeho vlivu a mění se v nezodpovědnou dívku, která navíc je schopna vzít na sebe i trestnou činnost svého přítele. Vůbec jí nedochází, že trestní zodpovědnost za ni přebírá její matka, která bude muset zaplatit celou finanční škodu.
Přijetí vzorců
Šárka podvědomě přebírá vzorec chování své matky a zdá se, že se opakuje minulost. Barbora jistě často dceři o vlastní chybě vyprávěla a svým chováním jí předestřela určitý model chování.
Stejně jako matka si Šárka vytvořila silnou závislost na muži, který si jí neváží a využívá ji. Ani Barbora si nejspíše nikdy sama sebe nevážila a trpí pocity méněcennosti. Je také možné, že se obviňuje a za svou chybu se podvědomě trestá.
Unikl vám tento díl? Tady si ho přehrajte:
Důležitým momentem je i fakt, že Barbora dceři v ničem nevěří. Stále snižuje její sebevědomí a chová se k ní jako k malému dítěti. Její projevy hysterie Šárku ponižují. Před ostatními Barbora reaguje přehnaně emocionálně a působí labilním dojmem. Tímto způsobem chování Šárku spíše ztrácí, než aby získala její pozornost a úctu.
Emoční výlevy nic nevyřeší
Šárka prochází složitým obdobím dospívání a hledá své místo na světě. K tomuto období patří všechny revolty a emoční bouře. Od matky potřebuje stabilní základnu a pochopení. Tato základna má ale být i o určité benevolenci, která však musí mít své hranice.
Je potřeba pracovat na vztahu dítěte a rodiče tak, aby dítě odolalo lákadlům v podobě drog a nevhodné party lidí. Barbora s dcerou nedokáže rozumně komunikovat. V každé komu
nikaci, kterou s dcerou navazuje, ji obviňuje a útočí na ni. Emotivní scény nemají správný efekt.
Zodpovědět si základní otázky
Důležité je zmapovat celou situaci, ptát se, proč se chce scházet se svým přítelem a co jí vztah s ním přináší. Důležité je snažit se porozumět a hledat rozumné řešení. Svým diktátorským přístupem dohání matka dceru k lžím a útěku.
Barbora by si měla uvědomit, že je pro dceru životním průvodcem, nikoliv jejím vlastníkem. Její role by měla být především pečující, ochraňující, láskyplná a také chápající a naslouchající. Samozřejmě se k této pozici matky váže i úcta a respekt dcery Šárky, v neposlední řadě i možnost nastavit hranice a mantinely.
Barbora by si měla především přestat vyčítat to, co se stalo v minulosti a odpustit sama sobě i otci Šárky. Začít si zvedat sebevědomí a vyřešit si svůj pocit méněcennosti. Naučit se žít s tím, že chyby jsou příležitosti k růstu a položit si otázku „Co vedlo k tomu, že jsem tomu muži uvěřila a nechala se jím manipulovat?“
Odpověď bude nejspíše v pocitu méněcennosti. V současné situaci by si měla položit novou otázku „Co mi tato situace s mojí dcerou říká o mně a mém současném životě?“
Šárka Vávrová
Martin není žádné neviňátko
Dcera Šárka matce vzdoruje
Šárčina matka Bára začíná být kvůli dceři zoufalá
Martin měl problémy nejen s drogami a krádežemi
Šárka chce odejít z domova