Sestřičky – seriál, který rád pomáhá!
Televize Prima spouští novou kampaň, v rámci níž představuje seriál Sestřičky jako ten, který pomáhá. Přední tváře seriálu v ní zdůrazňují přesah televizní zábavy k CSR aktivitám a edukativním programům, kterým se Sestřičky (a dříve Modrý kód) věnovaly nebo věnují. Kampaň bude k vidění kromě televizních kanálů a webů skupiny Prima také na sociálních sítích, v printech a outdooru.
Vysílání seriálu Sestřičky zahájila televize Prima v loňském, covidem poznamenaném roce – od 29. srpna mohou televizní diváci sledovat osudy seriálových hrdinů z Nemocnice Rubava každé pondělí a středu v hlavním vysílacím čase. Uplynulý rok připravil společnosti těžkou zkoušku a celý svět se točil kolem zdraví. Pomoc a sounáležitost se stala přirozenou součástí i primáckého seriálu z nemocničního prostředí.
„Naším dlouhodobým cílem je, aby seriál Sestřičky, stejně jako jejich předchůdce Modrý kód, přinesl divákovi nejenom zábavu u obrazovky, relax a snad i únik od každodenních starostí, ale aby mu i předal užitečnou informaci, jak může pomoci těm, kteří ji v danou chvíli potřebují,“ sdělil Aleš Pýcha, marketingový ředitel skupiny Prima.
První edukativní kampaň „Když jde o život“ vznikla ve spolupráci s Českým červeným křížem současně se startem seriálu Modrý kód na jaře 2017. Tehdy se divák s pomocí hlavních tváří seriálu v několika verzích televizních spotů mohl naučit, jak se zachovat při nejčastějších krizových situacích, kdy každá vteřina může přispět k záchraně lidského života. O rok později byla kampaň rozšířena o dalších pět spotů, které se zaměřovaly na první pomoc u epilepsie, infarktu, odstranění klíštěte, popálenin a cukrovky.
Sestřičky Modrý kód jsou aktuálně jediným českým seriálem ze zdravotnického prostředí, který využil svojí popularity ke kontinuální podpoře CSR a edukativních aktivit. „Už v počátku pandemie připravili herci a tvůrci seriálu ve spolupráci s Českým červeným křížem edukativní kampaň o dodržování hygienických pravidel při koronaviru a podpořili speciální linku 1234, která nabídla informační pomoc veřejnosti v záležitostech spojených s koronavirem. Tým zkušených operátorů call centra 24 hodin denně řešil urgentní tísňové, organizační, dopravní i všeobecné dotazy, které se týkaly nákazy,“ připomněl Aleš Pýcha.
Ve druhé vlně koronavirové pandemie Sestřičky v kooperaci s Českou asociací sester založily iniciativu Sestřičky sestřičkám, v rámci které spustily veřejnou sbírku pro skutečné sestřičky v první linii boje s covidem. Před Vánoci pak usilovnou práci zdravotníků hvězdy seriálu ocenily vánoční písní Díky Vám, z níž se ve velmi krátké době stal hit internetu.
Pomocnou ruku podaly Sestřičky také spojením s projektem „Zíráním nepomůžeš“, kterým podpořily osvětu diváků na poli dopravní bezpečnosti s cílem snížení počtu nehod na pozemních komunikacích, tedy i snížení počtu pacientů na urgentních příjmech v nemocničních zařízeních po celé České republice.
„Jsem ráda, že točíme seriál, který je pro nás zábavou, ale také může být pro diváky poučný. Několikrát byl propojený s různými nadacemi a osvětovými programy. Pomohl vybrat peníze na dobrou věc nebo dal divákovi užitečné rady, které se mu mohly hodit v krizových situacích třeba na silnici,“ říká Sabina Laurinová, kterou spolu s jejími kolegy Sandrou Novákovou, Romanem Zachem a Davidem Gránským budete nyní na obrazovkách televize Prima vídat v krátkých televizních spotech, které připomenou možnosti pomoci.
Sami herci přiznávají, že se díky seriálu Sestřičky a dříve Modrému kódu leccos užitečného dozvěděli a naučili. „V jedné z minulých televizních kampaní jsem divákům ukazovala, jak správně vytáhnout klíště, aby jeho části nezůstaly v těle. Byla to i pro mě novinka, myslela jsem si, že se jím má kroutit, až tady jsem zjistila, jak se má vyškubnout,“ vzpomíná Sandra Nováková, která se coby lékařka Saša Růžičková setkala s mnoha diagnózami, o kterých neměla ani tušení. „Naučila jsem se toho tady moc. Už během natáčení Modrého kódu jsme měli na place každý den lékaře, odborného poradce a v každém díle čtyři zajímavé diagnózy. Často měly naprosto běžné příznaky, za kterými se skrývala vážná nemoc. Stala jsem se díky tomu obezřetnější. Nikdy jsem se naštěstí nepřipletla ani k dopravní nehodě. Určitě by to byl stres, ale doufám, že by se mi podařilo zachovat chladnou hlavu a postupovat podle rad, které jsem i díky seriálu získala. Rozhodně bych ale volala na linku pomoci, netroufla bych si zahrát na odborníka,“ dodala Sandra Nováková.
Boj s covidem bohužel nekončí. A pokračují i dobročinné aktivity seriálu Sestřičky. V novém roce opět podpoří zdravotníky i ty, kterým nemoc otočila život naruby – aktuálně stále probíhající iniciativou Sestřičky sestřičkám, v rámci které se do této chvíle podařilo vybrat více než tři miliony korun pro skutečné sestřičky v první linii. Sbírka stále probíhá na www.sestrickysestrickam.cz