Show Jana Krause: dcera kontrarevolucionářky, herec s nálepkou introverta a poradkyně posedlá jídlem

Show Jana Krause 2017 (34) - upoutávka

V dalším premiérovém dílu Show Jana Krause se představí dcera Milady Horákové Jana Kánská, herec Tomáš Maštalír a výživová poradkyně Cecílie Jílková.

Jako prvního hosta budou mít diváci čest přivítat paní Janu Kánskou, dceru JUDr. Milady Horákové, popravené ve vykonstruovaném procesu v padesátých letech.

Paní Kánská žije většinu svého života v USA, nyní ale přijela do Prahy na premiéru nového filmu právě o Miladě Horákové, k jehož scénáři přispěla řadou podkladů. V ukázce z tohoto filmu uvidí diváci scénu, ve které porevoluční ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová předává paní Kánské znovuobjevené dopisy její matky z vězení.

Utajené dopisy od matky a setkání s otcem

„Dopisy byly uvolněny teprve v roce 1990 a dostali jsme je díky paní ministryni Burešové, která je objevila,“ komentuje to paní Kánská, „byly psané pro mě, pro mého otce a pro všechny přátele. A celou tu dobu byly zřejmě ukryty v nějakých archivech.“

Když byla její matka uvězněná, bylo paní Kánské 15 let, a jak sama vzpomíná, ještě několik měsíců poté žila v jejich bytě, dokud nebyl zabaven. „Pak jsem se přestěhovala k tetě, kde jsem žila až do doby, než jsem odešla do Ameriky, což bylo v roce 1968,“ vypráví.

Do Ameriky se dostala na tři měsíce již v roce 1966, aby navštívila po dlouhých letech svého otce. „To bylo strašně zajímavý, hlavně asi pro něj, protože jsme se tak dlouho neviděli a on najednou místo dítěte viděl dospělou ženskou. My jsme měli vždy velmi krásný vztah, takže to bylo rovnou všechno zase dobré.“

Díky statečným lidem

Jak se paní Kánské žilo v komunistickém Československu? „Díky mnoha statečným lidem jsem ukončila gymnázium, ale na vysokou školu jsem se samozřejmě nedostala. A zase díky mnoha statečným lidem jsem se dostala na II. zubní kliniku na školu pro zubní instrumentářky, kde jsem po jejím skončení deset let pracovala. Vždy jsem se snažila přiblížit k medicíně, která pro mě byla bohužel nedosažitelná.“

Poté se rozhodla, že se musí něco dít, a tak požádala o studium na večerní škole pro zubní techniky. Toto vzdělání jí prý velice pomohlo v USA, kde mohla díky své kvalifikaci ihned nastoupit do zaměstnání.

Klub dr. Milady Horákové

„V roce 1989 jsme na Den díkůvzdání namísto pečení krocana všichni seděli u televize a sledovali, co se tady děje, a bylo to úplně neuvěřitelný,“ líčí své vzpomínky paní Kánská, která hned v lednu 1990 přiletěla do Československa kvůli již zmiňovaným dopisům. „Myslím, že největší zásluhu o maminčinu památku má Klub dr. Milady Horákové, který se ustavil hned na začátku roku 1990 a který tvořili někteří její spolupracovníci. Ti se postarali o tu první zprávu, která přišla mezi lidi, vydávali spoustu knížek a zasloužili se o její památník na Vyšehradě a jsem jim za to velice vděčná,“ uzavírá paní Kánská.

Tomáš Maštalír: Když se to píše, tak to ještě nemusí být pravda

Dalším hostem je slovenský herec a člen souboru Slovenského národního divadla, Tomáš Maštalír, kterého znáte například z krimiseriálu Za sklem, a čeští diváci ho brzy uvidí v novém filmu Čiara. „Byl nejprve na festivalu v Karlových Varech, na Slovensku se hrál od srpna a nyní jde do kin v Česku,“ upřesňuje herec a k ukázce z filmu dodává, že jeho postava je pašerák, k němuž divák může, ale nemusí chovat sympatie, není tedy úplně jednoznačná.

„Film se odehrává na slovensko-ukrajinské hranici, což je oblast, kde není příliš mnoho příležitostí pro obživu a každý tam žije, jak umí, a je tam prý docela běžné, že se na rodinné oslavě u jednoho stolu sejde policajt, pašerák a pohraničník a všichni o sobě vědí,“ říká k námětu umělec, o němž slovenská média tvrdí, že je introvert. „Když se to píše, tak to ještě nemusí být pravda a já jsem dostal takovouto nálepku.“

Také se o něm říká, že je milovníkem aut, k čemuž se již přiznává daleko radostněji. „Svět čtyř kol mám opravdu rád,“ potvrzuje, „rád jezdím a ze všeho nejradši sám, někdy si k tomu pustím hudbu, jindy si pouštím texty, které se musím učit.“

Jaké místo na Slovensku by doporučil k návštěvě Janu Krausovi? „Zajímavá je například ta oblast, kde jsme nyní točili, na slovensko-ukrajinském pomezí. Je tam přenádherná příroda, dokonce je tam hvězdárna, která je v místech, kde několik kilometrů čtverečních kolem dokola není žádné větší město, a tudíž žádný světelný smog.“

Zaspisovatelovaná rodina se sklony k dietám

Posledním hostem bude výživová poradkyně Cecílie Jílková, která sama dlouho bojovala s nadváhou a nakonec dokázala zhubnout 25 kilo, o čemž napsala i úspěšnou knihu. Psaní má tato sympatická mladá dáma ostatně v krvi, neboť je dcerou spisovatele Ludvíka Vaculíka a spisovatelky Lenky Procházkové, jejím dědečkem byl spisovatel Jan Procházka.

„Je to u nás v rodině úplně zaspisovatelovaný a do toho jsou tam ještě nějací režiséři,“ doplňuje se smíchem Cecílie, která o sobě tvrdí, že je odmalička posedlá jídlem, a proto se v této oblasti skutečně našla.

„Celý život jsem měla problémy s váhou, a když se mi podařilo to nějak rozlousknout, tak mě začalo bavit věnovat se jídlu a výživě.“ Ve své knize tvrdí, že najíst se a zhubnout se nevylučuje. „Já potřebuju jíst, jsem hypoglykemik,“ vysvětluje s lehkou ironií a dodává: „My jsme chudáci, to je nemoc! Nejsme nepříjemní lidi, jsme nemocní a ostatní na nás musí být hodní a odpustit nám to. Navíc to přichází velmi plíživě – nejdřív to začíná nenápadně, přestanu mluvit a jsem potichu, pak začne svalová slabost, zimnice, pak mě naopak poleje pot a to už se musím najíst.“ A jaký jídelníček sestaví Janu Krausovi?

To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v pořadu Show Jana Krause.

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 25. října ve 21.35 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.