Show Jana Krause: introvertní herečka, šance na hokejovou medaili a balancování na balonu ve vaně

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Ivana Jirešová, hokejový trenér Petr Nedvěd a pilot helikoptéry Pavel Špilka. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 14. dubna ve 21:35 na Primě.

Prvním hostem, který dnes večer přijde na kus řeči do Show Jana Krause, je herečka Ivana Jirešová, která kromě svých četných rolí v seriálech a muzikálech proslula také jako propagátorka jógy. Nyní praktikuje především bikram jógu, která se cvičí ve 42 °C a na kterou prý s oblibou docházejí i muži, kteří se pak kochají pohledem na ženy cvičící v plavkách. Mezi její další záliby patří auta a různé domácí práce, které bychom charakterizovali spíše jako mužské. „Já jsem se totiž měla narodit jako kluk, táta kvůli tomu prohrál hrozně peněz v hospodě, měla jsem být Daniel,“ vysvětluje, „a odmalička mi táta říkal Ivajs a zřejmě tím, jak si přál syna, mě vychovával tak, že jsem měnila kola u auta.“ A k autům si vybudovala opravdu vřelý vztah. „Beru auto jako takového svého koníka a mám k němu vztah, i na něj mluvím. Beru ho jako spolehlivého parťáka, který mě odveze a doveze. Já jsem totiž od čtrnácti, jak jsem byla na škole a pak jsem cestovala do Liberce, trávila mládí na autobusových zastávkách, pořád mi byla někde zima, a když jsem si mohla konečně pořídit své první auto, bylo to pro mě velké štěstí.“

Ivana prožívá v současnosti stejně jako většina jejích kolegů nucenou profesní přestávku. Jak ji snáší? „Dobře, protože jsem takový kliďas a rodinný tvor, nejsem moc extrovertní, jsem spíš introvertní, i když to tak nevypadá, takže jsem úplně šťastná, že jsem doma, mám všechno naplánovaný a odškrtávám si, co mám udělat,“ říká a popisuje jeden ze svých běžných dnů. „Začnu zdravou snídaní, pak mám věci, které je potřeba udělat, například se věnovat věcem v mailu, pak třeba vyžehlit, pak jít pěšky na nákup, což jsou čtyři kilometry, po nákupu jsem většinou unavená, takže si odpočinu, od čtyř hodin trénuju zpěv, a od půl šestý do sedmi je každý den bikram jóga. Pak si ještě dělám večeři.“

Jednou týdně prý také zařazuje dechové cvičení pránájáma. „Když dostanete své tělo do stavu, že se nenadechnete, začne se bát a krvinky se začnou snažit fungovat, jak mají,“ objasňuje zjednodušeně princip jogínského cvičení na volní ovládání dechu. Navíc se podle svých slov rozhodla, že když už nastala tato situace, bude žít zcela ekologicky, a proto nejezdí autem. „Využívám této situace pro prospěch všech – svůj i ostatních.“ Na závěr pak Ivana připomíná, že je potřeba cvičit nejen svaly na těle, ale právě třeba i hlas nebo paměť.

Hokejový trenér v Show Jana Krause

Vedle křehké herečky usedne jako druhý host urostlý hokejový trenér a generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd, který nás hned v úvodu ujistí, že letošní květnové mistrovství světa v hokeji v Lotyšsku rozhodně bude, i když nejspíš v omezeném režimu, tedy bez diváků. „Bez tohoto koření je to trochu o ničem, ale bohužel se musíme přizpůsobit,“ říká bývalý vynikající hokejista a vysvětluje, že je nyní kvůli nemožnosti cestovat značně ztížená i jeho manažerská role, takže většinu jednání vede po telefonu.

„Musíme pracovat s tím, co máme, i když je pro mě těžké volat klukům a nabízet jim mistrovství světa s tím, že budou tři nebo čtyři týdny zavření v bublině. Zhruba 15. května bychom měli letět do Rigy a tři dny budeme zavření na hotelu a nebudeme smět vyjít ani z hotelového pokoje,“ popisuje současné vyhlídky, ale zároveň dodává optimistickou zprávu, že zatím nemá žádnou zpětnou vazbu, že by někdo nechtěl reprezentovat. „Je to nepříjemné pro nás pro všechny, protože už je to hrozně dlouhé, ale snad už vidíme světlo na konci tunelu, i když to jde pomalu,“ dodává Petr Nedvěd, který se stal nedávno šťastným otcem. „Málokdo mi to věří, ale já jsem si holčičku opravdu přál,“ říká pyšně a nevylučuje, že by nemohl mít časem i syna.

„Když se malá Naomi narodila, měl jsem úplně strach vzít ji do ruky, takže jsem si říkal, že se budu raději jen dívat. První tři měsíce pro mě byly tak trochu o ničem, ale teď už začíná komunikovat, říká máma a bába.“ Péči o dceru podle jeho slov plně zajišťuje jeho manželka, on s ní ale poctivě chodí každý den na procházku. Kdyby měl syna, měl by prý nutkání dát ho také na hokej. „To, kdy jsem já sám stál poprvé na ledě, už si nepamatuji, ale měly mi být tři roky, jen jsem brečel a padal na zadek,“ vzpomíná sportovec, který svoji hokejovou kariéru začal i ukončil v Liberci. „To až tak ve čtyřech jsem začal dělat nějaké první krůčky a trochu fungovat.“ A na závěr předpověď, jaké vidí šance pro náš národní tým na blížícím se mistrovství: „Myslím, že máme velkou šanci přivézt medaili. Opravdu tomu věřím, neboť jsme tomu byli hodně blízko už na minulém mistrovství v Bratislavě, kde jsme skončili čtvrtí po nájezdech.“

Do oblak s Pavlem Špilkou a Janem Krausem

Vzhůru do oblak se vzneseme s naším posledním hostem, pilotem záchranářského vrtulníku Pavlem Špilkou, který nám hned v úvodu vysvětlí rozdíl mezi létáním v letadle a v helikoptéře. „Piloti, co létají v letadlech s pevnými nosnými plochami, když se pak přeškolují na vrtulník, mají problém s tím, že křídlaté aero se chová u země úplně jinak. Nahoře je to stejné, ale když přistáváte s klasickým letadlem, musíte držet rychlost a v závěru přitahujete knipl a stahujete plyn,“ popisuje s tím, že vrtulník funguje obráceně.

„Musíte zabrzdit a závěru potlačit a přidat plyn, což pilot, který je zvyklý na klasiku, jen těžko pochopí.“ Pro lepší představu, jaké je létat s vrtulníkem, má následující výstižnou metaforu: nafoukněte balon, dejte ho do vany, stoupněte si na něj, a když se na něm udržíte, tak to je létání vrtulníkem. „Naučit se lítat s vrtulníkem není problém, to se naučíte za měsíc, ale problém je stát se pilotem a naučit se takové to letecké myšlení,“ vysvětluje profesionál s třicetiletou zkušeností a trochu si posteskne, jak snadné je dnes pořídit si vrtulník takřka pro každého, kdo odlétá sto hodin a nabude falešného dojmu, že se v podstatě narodil s kniplem v ruce. „A přesně tihle pak končí v našem vrtulníku letecké záchranné služby.“

Kromě toho je pan Špilka odborníkem pro vyšetřování leteckých nehod. „Letecká nehoda nikdy nevznikne z jedné příčiny, vždycky se setká několik příčin v jednom bodě. A úkolem komise je zjistit všechny ty příčiny,“ objasňuje svému hostiteli i divákům a dále se snaží přiblížit, jaké to je, když pilotovi splývá horizont s oblohou nebo když se dostane do turbulencí, a proto musí perfektně znát terén, v němž se pohybuje. Jací jsou Češi piloti? Za jak dlouho dobu po ohlášení případu musí záchranářská helikoptéra odstartovat? A jak probíhá její přistání na místě určení?

To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause už dnes večer na Primě od 21:35!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 5. 2024

Vaše síla spočívá ve vašich vnitřních zdrojích, Berani. Dnes zjistíte, že se ve vás tyto zdroje otevřely. Zjistíte, že vaše emoce jsou tváří v tvář chaosu klidné a pod kontrolou. Tento čas nových začátků je nesmírně důležitý. Bylo by vhodné, abyste prozkoumali své nitro a napravili všechny vnitřní zvláštnosti, které by vám v budoucnu mohly působit potíže.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.