Práci s rodinou nejde skloubit, tvrdí poslankyně. Kvůli pracovní době chtějí skončit
Hned několik poslankyň od začátku roku oznámilo svůj záměr v letošních volbách už znovu do Poslanecké sněmovny nekandidovat. Důvod? Absurdně dlouhé schůze či večerní jednání se totiž podepisují na jejich rolích matek, zdraví nebo jim sabotují plány na vlastní rodinu.
Poslanecká sněmovna má dnes rekordní počet i poměr žen. Z celkem 200 poslanců jich rovnou čtvrtinu, tedy 50, tvoří volené političky. Letos v říjnu všechny čeká obhajoba svých postů během ostře sledovaných parlamentních voleb. Některé z nich už však nyní avizovaly, že znovu kandidovat nebudou.
Zhruba před rokem a půl s tím, jak dlouhá jednání či obstrukce ve Sněmovně probíhají, chtěly něco udělat poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), Martina Ochodnická (TOP 09) a Lucie Potůčková (STAN). Ty si stěžovaly, že dlouhé hodiny zbytečných obstrukcí a jednání hluboko do noci se negativně podepisují na jejich rodinných životech a rolích matek. I proto si vysloužily přezdívku „vzbouřené matky“.
Nespokojené poslankyně chtějí kvůli rodinám skončit
Dvě z nich se nyní rozhodly, že jim za to další čtyři roky nestojí. „Nepodařilo se nám změnit jednání Sněmovny tak, aby bylo slučitelné s normálními životy a zdravými vztahy. Milujeme tuhle práci, ale stejně tak milujeme svoje děti a své muže. Dohromady to nejde skloubit,“ vysvětlila ve videu na sociálních sítích Marie Jílková, proč už dál poslankyní za současného stavu být nechce.
S @MarieJilkova bychom vám chtěly říct, že už nemůžeme znovu kandidovat. Nedokázaly jsme změnit fungování @snemovna, aby v ní mohli být i rodiče a pečující. Za své peníze dostáváte zoufale málo. Dnes už víme, jak mít moderní sněmovnu i v ČR. Potřebujeme každou a každého z vás... pic.twitter.com/kIcU6c6kXQ
— Martina Ochodnická (@OchodnickaM) January 6, 2025
„Spíme na zemi ve spacácích, dlouhé hodiny posloucháme prázdná slova. Rušíme a přesouváme schůzky, chybíme na důležitých akcích a nejsme efektivní ani srozumitelní,“ doplnila ji kolegyně Ochodnická se svými argumenty pro to, proč už dále v Poslanecké sněmovně být nechce. Třetí poslankyně Lucie Potůčková sice svůj mandát znovu obhajovat chce, ovšem některé další političky se nyní rozhodly ke „vzbouřeným matkám“ přidat.
„Rozhodla jsem se, že už nebudu znovu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Realita je bohužel taková, že současné nastavení jednacího řádu, mnoho večerních jednání a rekordní počet mimořádných schůzí se podepisují na mém zdraví,“ uvedla poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) na sociální síti X ve svém oznámení, že ji už voliči na podzim na kandidátce neuvidí.
Nepřehlédněte: Poslankyně prosazují doživotní zákaz práce s dětmi pro sexuální predátory
„Kolegyně Marie Jílková a Martina Ochodnická otevřely důležitou debatu o dopadech neefektivních sněmovních jednání na rodiny. Já k tomu musím dodat, že podobné dopady se projevují i tehdy, když děti ještě nemáte, ale jednou byste chtěli,“ přidala se Kocmanová k argumentům vzbouřených matek. „Pracujeme v prostředí, které škodí a ubližuje všem, kteří chtějí mít kromě práce také funkční vztahy s rodinou a blízkými,“ dodala zklamaná Kocmanová.
Rodinný život jde na druhou kolej, potvrzují jejich mužští kolegové
Ani tím však výčet političek, které po dalším mandátu poslankyň už netouží, nekončí. Svůj záměr opustit Sněmovnu proto, že se z ní stala „žvanírna“, již vyjádřila také poslankyně Jarmila Levko (Starostové). „I já jsem se rozhodla nekandidovat v podstatě z velmi podobných důvodů. Opozice ze Sněmovny udělala neefektivní žvanírnu. To už nemá s právem vyjádřit se nic společného. Sněmovna je prakticky permanentně zablokovaná, neefektivní,“ vysvětlila Levko pro Deník N.
Fakt, že práce řadového poslance, jehož měsíční plat by měl letos dosáhnout 109 500 Kč, není kompatibilní s plnohodnotným rodinným životem, potvrzují i někteří jejich mužští kolegové. „Práce ve Sněmovně je opravdu frustrující. Pokud ji berete zodpovědně, rodinný život jde na druhou kolej. Mluvím z vlastní zkušenosti,“ popsal poslanec Josef Flek (STAN).
„Snídaně s dcerou a manželkou, to se nedá docenit. Noční šílenství, do kterého se Sněmovna zbytečně zvrhla, nemá větší hodnotu,“ zhodnotil svůj poslanecký mandát Josef Bernard (STAN), který další kandidaturu letos rovněž nezvažuje. „Začal jsem jako dělník, končil jako generální ředitel. Byl jsem hejtman, ale nikde jsem nezažil tak neefektivně trávený pracovní čas. Pro mě je to utrpení,“ dodal další ze současného obsazení Sněmovny, který kvůli tamním poměrům a dopadům na jeho osobní život chce skončit.
Žena ho má čekat, agresor si může dělat, co chce, říká Hrdá ironicky o přístupu státu ke znásilnění