Psychologie

30. června 2019 10:00

redakce Prima Zoom

Hodíte se s partnerem k sobě? Zkuste si tento test kompatibility!

Jak si vybrat perfektního partnera, který vám maximálně sedne? Odpověď na tuto otázku by tolika lidem usnadnila život. Někdo stráví hledáním optimálního protějšku tisíce dnů i nocí. Navíc ani nemá jistotu, zda se vůbec dočká happyendu. Nicméně podle odborníků s tím může pomoci kladení správných otázek, takzvaný test kompatibility.

Nezáleží na tom, zda chcete najít svou spřízněnou duši nebo zhodnotit váš současný vztah. Test kompatibility můžete použít naprosto s kýmkoliv.

Díky tomu, že se zeptáte na 8 jednoduchých otázek, můžete zjistit, jestli váš vztah může do budoucna fungovat. Kdo by nechtěl ušetřit pár měsíců nebo let, které by strávil s člověkem, s nímž to nejspíše nemá smysl, protože je někde úplně jinde?

Chcete tedy testovat? Ptejte se na následující!

  • Jak trávíte volný čas?

Tato otázka je úplně nenápadná a jeví se jako neškodná. Pro určení kompatibility ovšem může mít obrovský vliv. Pokud partner říká, že miluje spaní až do poledne a pak si dá na pohodu chutný a dlouhý oběd, zatímco vy jste spíše ranní ptáče plné energie vyžadující nějakou akci, určitě tušíte, že v tomto případě příliš kompatibilní nejste. Proto se ujistěte, že dokážete dělat kompromisy a najít si nějakou aktivitu a režim dne, na něž jste oba dva ochotní přistoupit.

  • Jak jste na tom s citovou vazbou?

Co se týká množství a intenzity kontaktu, jsme každý nastaven trochu jinak. Jedná se o to, kolik interakce a blízkosti jste schopni snést do okamžiku, než začne váš nervový systém signalizovat přetížení. Tedy kolik intimity dokážete přijmout, dokud nezačnete propadat panice.

Někteří lidé jsou přirozeně více nezávislí, což znamená, že jsou naprosto v pohodě, když jsou s vámi v kontaktu třeba jen jednou týdně. Jiní naopak potřebují neustálý kontakt s partnerem, ideálně 24 hodin 7 dní v týdnu. Lidé, kteří se nacházejí na obou pólech tohoto spektra, jsou buď extrémně kontaktní, nebo naopak. Pokud tvoří pár, nebudou to mít spolu jednoduché. Hrozí jim spousta stresu.

Chcete-li zjistit, jak na tom jste, přesně si definujte, kolik času spolu potřebujete trávit, jak moc vyžadujete vzájemný fyzický kontakt a co všechno od partnera očekáváte.

  • Jaká knížka, článek apod. tě v poslední době nejvíce zaujala?

Jestliže toužíte poznat partnerův intelekt, nebo jeho zaměření, zeptejte se ho, co zajímavého v poslední době četl. Jeho odpověď vám pomůže pochopit, jaké postoje zaujímá. Je to velmi důležité, protože určitě nechcete být ve vztahu s někým, kdo např. obdivuje Adolfa Hitlera, nebo s kým si ve finále nemáte co říct kvůli tomu, že je intelektově naprosto někde jinde.

Může se stát, že potenciální manžel nic nečetl. V tuto chvíli zaimprovizujte a poptejte se na jeho oblíbenou hudbu, interpreta nebo jiného umělce. Ať už odpoví cokoliv, budete díky tomu vědět, zda jste kompatibilní po intelektuální stránce.

  • V co věříš? Jak jsi na tom s vírou?

Rozdílné náboženské názory nemusí být důvodem k rozchodu. Existuje mnoho párů, které jsou v této situaci a dokážou skvěle fungovat.

Počítejte s tím, že duchovní přesvědčení vašeho partnera nemusí být stejné jako to vaše. Pokud je ale pro vás odpověď na tuto otázku velmi důležitá kvůli tomu, abyste o druhém věděli, jak vnímá život, jaké vyznává hodnoty a v jakém duchu bude chtít vychovávat děti, měli byste se na ni zeptat co nejdříve. Tím budete vědět, zda věří ve vyšší bytost nebo moc, v posmrtný život, nebo vyznává nějaké systém víry pomáhající řídit jeho život a zda je pro něj zásadní, aby byli společní potomci vychováváni v tomto duchu.

  • Jaký je tvůj sexuální apetit?

Jestliže se toužíte milovat téměř každý den, nebo alespoň párkrát do týdne, zatímco váš partner není moc při chuti, blížíte se z hlediska kompatibility po sexuální stránce ke katastrofě. Přestože se můžete ze začátku shodnout na četnosti pohlavních styků, protože jste okouzleni vašimi prvními dotyky, po čase se vaše cesty rozdělí.

Lidé s nižším libidem nedokáží udržet krok se sexuálními mašinami, i kdyby se stavěli na hlavu. Jedná se o nepříjemný problém, který nejlépe vyřešíte, pokud se o něm budete otevřeně bavit.

  • Jaký je tvůj sexuální styl?

Je logické, že každý to má rád trochu jinak. K sexu přistupujeme různě z hlediska emocí i erotiky. Pokud vaše ideální noc zahrnuje výstřednost, dravost a živočišnost, zatímco váš partner sní o posteli plné okvětních lístků růží a romantické muzice, můžete to mít složité.

Nic není ztraceno, jestliže jste oba ochotní vzájemně se obohacovat o nové sexuální zážitky. Pak by to mezi vámi mohlo poměrně dobře fungovat. Ale je-li nejméně jeden z vás sexuálně nepřizpůsobivý, můžete skončit oba dva chronicky frustrovaní.

  • Co uděláš příští měsíc s vydělanými penězi?

I když ještě máte zcela oddělené finanční životy, vaše postoje k penězům mohou být významným faktorem k určování toho, zda jste vy a váš partner kompatibilní po finanční stránce. Většinou se v každém páru nachází jeden spořivý a druhý, co zase rád utrácí.

Přestože jsou v životě důležitější věci než peníze, je třeba se o nich bavit. Jsou bohužel nezbytné. Partnerův postoj k financím můžete leckdy odhadnout. Nebojte se ale o nich hovořit. Nacházíte-li se oba na opačném konci spektra, tedy jeden je extrémně spořivý a druhý naopak hned všechno rozfofruje, můžete mít velký problém.

Abyste se vyhnuli podobnému nedorozumění, poptejte se partnera ideálně hned, co pro něj peníze znamenají. Co udělá s těmi, které dostane navíc, a jaký má názor na zadlužení.

  • Můžete se na tuto osobu spolehnout?

Některé otázky potřebné ke zjištění kompatibility jsou ty, které by člověk měl položit sám sobě. Zeptat se sebe sama, zda máte k partnerovi naprostou důvěru, zda se na něj můžete spolehnout. To je otázka, která se velmi často objevuje v párové terapii.

Jakmile s druhým prožíváte všední dny a hlavní životní události, určitě chcete vědět, zda vás tato osoba nenechá ve štychu. Potřebujete mít jistotu, že na vás v případě problémů nebude svalovat veškerou zodpovědnost. Že vás nenechá topit se v nějaké šlamastyce. Je vám partner k dispozici, když vám není dobře, nebo cítíte nějakou životní křivdu? Připraví vám večeři, jakmile se vrátíte po náročném dni?

Tohle je problematika, která se často řeší až později. Na začátku vztahu je většinou všechno růžovější. Nicméně je moudré si tuto otázku položit co nejdříve, ať po pár letech nezjistíte, že žijete s bezcitným a nevyzrálým sobcem.

Výsledky testu:

Jak zjistíte, že jste s partnerem kompatibilní? Máte podobné odpovědi na většinu z těchto otázek. Pro začátek stačí cca 80 %, tedy shoda u 6 až 7 otázek. Uvědomte si ale, že neexistuje žádný přesný vzorec, který by vám pomohl stanovit, zda spolu budete až do konce života, nebo je váš vztah předem odsouzen k zániku. Záleží jen a jen na tom, jak moc je pro vás důležité žít s někým, kdo je s vámi v dané oblasti kompatibilní.

Autor: Šárka Pelcová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.