Psychologie

6. listopadu 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Podvádí vás partner? Můžete to poznat i díky řeči jeho těla

Co si představujete pod pojmem „nevěra“? Sledování porna? Flirtování s jinou? Erotické SMS? Fyzický kontakt s kýmkoliv jiným než s vámi? Každý má hranici někde jinde. Nicméně pravdou je, že „podvodníci“ mívají podobnou řeč těla, podle které můžete odhalit, že se váš partner vůči vám nechová úplně tak, jak by měl.

Všichni používáme při komunikaci slova, ale neuvědomujeme si, že podstatně větší význam má neverbální komunikace, naše řeč těla. Takže i když se před vámi partner snaží skrýt své myšlenky, jeho gesta, mimika, postoj či držení těla na něj mohou prozradit, co si myslí doopravdy.

Hlídá si úzkostlivě svůj telefon

Pokud je váš partner jako na trní a přehnaně řeší, jestli se náhodou nedíváte směrem k jeho telefonu, jakmile mu přijde nějaká zpráva, může to signalizovat, že vás podvádí. Nebo minimálně to, že před vámi něco tají.

Váš partner neudělá bez telefonu ani krok, bere si ho s sebou na toaletu i do koupelny. Chce si přece v klidu číst, co se stalo ve světě, jak vás horlivě ujišťuje. Pravdou ovšem je, že se bojí, aby mu nedorazila nevhodná SMS ve chvíli, kdy zrovna nebude mít svůj telefon pod kontrolou a vy si ji budete moci přečíst.

Jiným znamením může být skutečnost, že váš přítel nebo manžel drží ve vaší přítomnosti telefon takovým způsobem, abyste do něj neviděla. Takže se všelijak naklání a cloní ho. Případně si nastaví uzamčení obrazovky, což se provede hned, jakmile se od něj vzdálí na pár metrů.

Co ještě dokáže vašeho partnera usvědčit z případné nevěry? Třeba na první pohled vtipné a nekontrolované pohyby a úleky, které provede, když nečekaně vstoupíte do místnosti a on je v živé konverzaci s objektem své touhy.

Stalo se vám, že váš partner málem spadl s telefonem ze židle, zatímco jste se náhle ocitla v obýváku? To je typická situace, kdy byl „nevěrník“ načapán. Tato reflexní reakce je totiž automatická a podvědomá. Řeč těla naznačuje, že byl dotyčný chycen při činu.

Je nervózní, když mluvíte o „dotyčné“ osobě

Stýká se váš partner s vaší „konkurentkou“? Znáte tuto osobu? Pak by mohl znervóznět ve chvíli, kdy se na ni dostane řeč, když zaslechne z vašich úst její jméno. Jak konkrétně se to může projevit? Třeba rychlou mluvou, zakoktáním se, napětím v obličeji, zrudnutím a podobně.

Muži si mohou začít hladit předloktí, sahat na oblast hrudníku, případně si upravovat kravatu. Jedná se o tzv. uklidňující chování, které napomáhá nervóznímu člověku lépe se zklidnit a cítit se uvolněnější. Proto u partnera sledujte, zda se některý z těchto signálů neobjeví ve chvíli, kdy se ho ptáte na kolegyni v práci, šéfovou nebo starou známou.

Máte-li podezření na manželovu nebo přítelovu nevěru, zkuste se taky zaměřit na to, jak se oba k sobě chovají, když jsou spolu (klidně i na veřejnosti). Přestože to budou chtít před ostatními (a hlavně před vámi!) maskovat, řeč těla je může prozradit, protože většinou probíhá na podvědomé úrovni.

Prvním znamením je, že jsou spolu často, jsou k sobě přitahováni. Také jim nevadí narušení jejich intimní zóny. Proto budou blízko u sebe (stát i sedět). Společně mají výrazný oční kontakt a navzájem se dotýkají.

Usmívá se na svůj telefon

Někdy se stane, že záletníkům proběhne v obličeji při pohledu na telefon záblesk úsměvu. Pokud tohle u partnera zaregistrujete, nemusí se ihned jednat o to, že vás podvádí. Hlavně v případě, že jeho chování nevykazuje žádné další znaky záletnictví.

Jestliže ovšem vidíte, že váš partner skoro pořád na telefonu někomu píše a tvrdí vám, že pracuje, ale usmívá se u toho jako měsíček na hnoji, nejspíš je jisté, že se bohužel o žádné pracovní záležitosti nejedná.

Otevřeně se vůči vám uzavřel

Jaká je řeč těla vašeho partnera vůči vám, pokud vás podvádí? Působí uzavřeně, nevlídně a negativně. Záletníci se v konečném důsledku většinou cítí provinile právě kvůli tomu, že podvádějí. Jak se to projeví? Bude si od vás pravděpodobně udržovat delší fyzickou vzdálenost, bude se vás méně dotýkat, méně se na vás usmívat, a než aby vás objal, raději překříží ruce.

Nicméně toto chování nemusí naznačovat jenom případnou nevěru, ale i problémy ve vztahu, které se vůbec nemusí týkat podvádění.

Šárka Pelcová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.