Psychologie

24. července 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Závidíte krásným lidem? Vědci dokázali, že atraktivní lidé jsou horšími partnery v dlouhodobých vztazích

Také znáte nějakou slečnu Přenádhernou, za kterou se každý otočí nebo toho pana Dokonalého s vysekaným břišním pekáčem a uhrančivýma očima? Prostě fyzicky dokonale atraktivní typy, na kterých příroda nešetřila krásou? Nezáviďte jim, s dlouhodobými vztahy to mají nahnuté.

Na první pohled se zdá, že hodně dobře vypadající lidé mají ve svém životě spoustu výhod. Jsou atraktivní a přitahují ostatní jak můry k jasnému světlu. Pravdou je, že se jim daří i více v práci. Průzkumy ukazují, že se snadněji dostávají ke kariéře, lidé s nimi raději pracují a dokonce vydělávají více peněz. Navíc nemusí nosit stahovací prádlo a na každé fotce vypadají k nakousnutí. A hledání partnera? Úplná hračka! Slečna Přenádherná může nápadníky přehazovat vidlemi a pan Dokonalý se těší z houfů obdivovatelek.

Přesto vězte, že i když On vypadá jako z reklamy na trenky Calvin Klein a Ona jako andílek Victoria's Secret, má jejich atraktivita svou vlastní temnou stránku.

Věda totiž naznačuje, že dlouhodobé vztahy jsou v tomto případě jejich slabým místem! Dokonalá tvář a sexy tělo mohou samozřejmě při hledání partnera přinést určité výhody, ale není to vždy klíčem k šťastnému a dlouhému vztahu. Proč mají problémy s dlouhodobým partnerstvím? Vědci z Harvardské univerzity to prozkoumali!

Existuje pro ně příliš mnoho alternativ

První z vědeckých závěrů studie z Harvardu ukazuje, že příliš mnoho možností není nutně to nejlepší pro vztahovou stabilitu. Jistě, jako atraktivní člověk si můžete vybírat, ale když máte příliš mnoho alternativ, můžete přebrat. Pokud jde pak o vztahy, je těžké ochránit vzájemné city před před vnějšími hrozbami, pořád je tu oceán dalších možností.

Dobře vypadající lidé mohou mít méně úspěšné vztahy, protože mají menší zájem o práci na složitých částech partnerství. Prostě nechtějí čelit všem potížím a problémům, které přicházejí s tím, že jsou s někým spojeni a raději utíkají zkusit něco dalšího a jednoduššího.

Úroveň žhavosti a slabé manželství jsou často spojené nádoby

Další fáze studie ukázala silnou vazbu mezi rozvody a úrovní žhavosti partnerů. Prostě jde o příčinu a důsledky v praxi. Při harvardském výzkumu proběhlo, že dvě ženy byly požádány, aby hodnotily atraktivitu více než 230 mužů fotografiemi ze svých ročenek na střední škole. Poté vědci zkontrolovali, zda se tito muži v průběhu 30 let po pořízení fotografií oženili nebo rozvedli. Výsledky ukázaly, že muži, kteří byli shledáni nejvíce žádoucí, byli s větší pravděpodobností rozvedeni!

Atraktivní lidé se zajímají o alternativy, i když jsou ve vztahu

Další část výzkumu zkoumala takzvané “putující oko”. To je mechanismus, který nám pomáhá vidět jiné lidi méně atraktivní a chrání naše vztahy od neočekávaných překvapení v našich společných životech. Podle výsledků závěrečných experimentů na Harvardské univerzitě však atraktivní lidé tuto ochrannou pomůcku nemají a obvykle mají větší zájem o alternativní možnosti. Pravděpodobnost, že se váš atraktivní partner bude poohlížet jinde, navíc roste, pokud není tak úplně spokojen se svými současným vztahem. Je jednodušší přestoupit do nového vlaku, než se kodrcat tím starým.

Celá tato studie, jakkoli zajímavá, neznamená, že pokud jste krásní, sexy a atraktivní, nikdy nenajdete nebo neudržíte pevný a kvalitní vztah!

Pokud jste však ve vztazích často nešťastní, můžete ve výsledcích vědeckého bádání odborníků z Harvardu najít nějakou útěchu. Jste prostě příliš sexy!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.