Životní styl

14. července 2024 09:00

Zuzana Schneidewind

Psycholožka okomentovala přátelství přes sociální sítě. Mně se to líbí, neodsuzuje ho

Escape S1 (6) - Objetí

Je možné věřit tomu, kdo se s vámi baví jen po síti a sejít se nechce? Přečtěte si, jak vnímá takovou online spřízněnost psycholožka Olga Plíšková. A jde vůbec o skutečné přátelství?

Co je to vlastně přátelství? Budeme-li vycházet ze sociologické definice, jde o reciproční vztah spojující dvě anebo více osob na základě vzájemných sympatií, které nemají sexuální charakter. Lidé v přátelském vztahu mají vůči sobě naprostou důvěru, nezištně si pomáhají, projevují porozumění, chovají se ohleduplně a vzájemně si přejí vše jen to nejlepší.

„Skutečný přítel může být i ten, se kterým se nevidím a jen si s ním píšu za určitých okolností. Pokud jde o sdílení duše, duševních obsahů, sdílení představ, ideálů, možností, snů, může hrát důležitou roli. Dokonce má v dnešní době kouzlo někomu se vyjadřovat písemně. Psaní člověka zastaví, donutí ho přemýšlet, vyjádřit se, hledat ta správná slova. Mně se to líbí,“ říká psycholožka Olga Plišková v diskuzi Zóna úniku, zaměřené na témata, která trápí především Generaci Z stejně tak jako hlavní postavy reality seriálu Escape, který můžete sledovat na prima+. Celý rozhovor si pusťte na videu výše.

Ohodnoťte seriál Escape na Kinoboxu

Aktivní imaginace a psaní deníku

Dorozumívání v online prostoru je možné považovat za formu sdíleného deníku. Díky němu se může dospívající zbavit své tíže, je srovnatelná s fantazijními přáteli, kteří často provázení děti ve věku od šestého do jedenáctého roku života. Imaginární kamarádi jim například často pomohou lépe se vyrovnat s problémy, s nimiž se potýkají v reálném světě.

Podle psycholožky Olgy Plíškové také online komunikace „může mít značně pozitivní vliv na člověka, který takového online přítele má“. Plíšková v této souvislosti zmiňuje také techniku aktivní imaginace slavného psychiatra Carla Gustava Junga, který sám s její pomocí rozmlouval s vlastní fantazií v období své vnitřní krize. Zjednodušeně řečeno, aktivní imaginace umožňuje dialog mezi vědomou a nevědomou částí lidské osobnosti, člověk při ní sní v bdělém stavu, umožňuje aktivně vynést nevědomé obsahy mysli na povrch, což pomáhá hledat řešení nejrůznějších problémů. Využívána je nejen v psychoterapii, ale například i jako jedna z relaxačních technik.

Například „si představuju bezpečné místo, vykreslím si ho, vybavím si, jak se tam cítím. V tom okamžiku, kdy to začnu cítit, se to stává fyzickým zážitkem, realitou. To znamená, že představivost mění chemii těla, může léčit,“ přibližuje odbornice aktivní imaginaci a připouští, že online přátelství může být benefitem pro pisatele. „Ale nevím, jestli bych to nazvala přátelstvím, protože mi tam chybí ta druhá strana, vzájemnost,“ upozorňuje ještě Plíšková.

Čtěte také: Slovník Generace Z: Víte, co znamená simp nebo cringe?

Sociální sítě jistě ztěžují rozlišení, kdo je skutečný přítel a kdo je jen kamarád. Navíc vazby na síti odvádějí člověka od offline vazeb. To znamená, že čím více tráví generace Z času na sítích, tím méně může mít sklon pečovat o vztahy mimo ně. To ale může fungovat i naopak. Pokud máme stabilní kontakty offline, sociální sítě je mohou pomoci udržovat i v mezidobí, kdy se třeba není možné vidět.

Poslechněte si také zajímavý podcast o střídavé péči o dítě: