Ptejte se doktora: Neinvazivní léčba pohybového aparátu okamžitě uleví od bolesti zad
Ptejte se doktora, Neinvazivní léčba bolesti - 26.11. v 20:15
V nejnovějším díle pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS se moderátor Marcel Houžva zaměřil na neinvazivní léčbu pohybového aparátu. Pozvánku do pořadu přijal odborník Petr Špůrek, specialista v oblasti ortopedie, traumatologie a sportovní medicíny.
„Neinvazivní léčba znamená, že může zahrnout jakoukoliv techniku terapeutickou, která nevyžaduje operační postup,“ řekl v úvodu pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS ortoped Petr Špůrek.
Špůrek během několikaleté praxi v oboru zjistil, že příčina není vždy tam, kde to bolí. Ne vždy pacient s bolestmi pohybového aparátu musí na operaci. Technika NSK má pomoci pacientům bolest překonat. „V posledních letech se nám u 97 procent pacientů podařilo zmírnit bolesti. U 68,8 procent se nám podařilo pacienty dostat do stavu bez absolutní bolesti. Metodou samozřejmě nemohu vyléčit existující artrózu nebo vyléčit zlomeninu,“ vysvětlil zakladatel NSK terapie bolesti pohybového aparátu s tím, že nejčastěji pracují s pacienty, kteří přijdou s bolestmi zad.
Technika NSK spočívá ve specifických hmatech, které míří na určité buňkové sestavy. „Místa, kde aplikuji hmaty, vyplynou z ortopedického vyšetření, biomechanického vyšetření. Oddálím se od místa, kde to bolí a vyhodnotím, kde jsou zkrácené svaly. Hmaty stimuluji určité buňky, čímž dojde ke změně svalových vláken, které působí na tu oblast. Cílem je dostat klouby a nastavení větších anatomických částí do fyziologického postavení,“ nastínil Špůrek, který působil řadu let v zahraničí.
Čtěte také: Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír
„Ve fyziologickém postavení všechny měkké tkáně působí korektně, což by pak neměl být důvod pro bolest. Druhá věc je, že se pacient aktivně zapojí do léčby a naučí se, jak se vnímat. Možná si bude muset vytvořit úplně nový vzorec chůze, držení těla i sedu,“ pokračoval lékařský ředitel Ortopedic Clinic Dr, med. Petr Spurek v Plzni.
„Pohyb je život. Aby se člověk pohyboval správně, korektně a bez bolesti, tak všechny tkáně musí fungovat. Musíme tedy dbát na to, že prokrvení přináší zásobu kyslíku. Ten je důležitý, aby všechny tkáně fungovaly správně. Toho se dá dosáhnout různými metodami, třeba pravidelným cvičením nebo mastmi či náplastmi, které prokrví tu oblast, u které je důležité, aby fungovala dobře,“ pokračoval odborník. „Náš cíl je vyučit pacienta, aby vnímal své tělo,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat: Vadné držení těla u dětí: Co znamená a kdy vyhledat pomoc? Poradí odborník Petr Špůrek
Věčným tématem pro Špůrka je bolest zad. „Velmi často a velmi rychle můžeme dosáhnout uspokojivého stavu pacienta, když se nejedná o vážné onemocnění,“ pronesl. „Záda a celá oblast páteře reagují velmi dobře na tuhle metodu,“ doplnil.
Hned po prvním sezení se pacient naučí určité cviky, které potřebuje pro svou problematiku. „Každý pacient u nás dostane individuální terapeutický plán, vytvoříme mu a nafotíme mu určité cviky, které mu pomohou. Pak jsou samozřejmě dobré pravidelné kontroly,“ popsal ortoped. Na věku pacientů u metody NSK nezáleží.
Odpovědi ortopeda Petra Špůrka na další otázky pacientů o neinvazivní léčbě pohybového aparátu si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.
Podívejte se na další díly pořadu Ptejte se doktora