Ptejte se doktora: U chronických ORL onemocnění může být spouštěčem stres, varuje lékař
Ptejte se doktora, ORL - celková problematika - 21.11. v 20:15
V nejnovějším díle pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS se moderátor Marcel Houžva zaměřil na celkovou problematiku ORL. Pozvánku do pořadu přijal odborník Marek Plánička, ORL lékař působící na ORL klinikách MY CLINIC, ORL Barrandov a VFN Praha.
„ORL specializace je relativně malý obor. Čím déle ale v oboru dělám, tím více zjišťuji, že je velice široký,“ řekl v úvodu pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS Marek Plánička, lékař s pětadvacetiletou praxí. ORL zahrnuje onemocnění uší, nosu, hrtanu a hltanu. To ale není všechno, součástí krku je i štítná žláza, důležitý orgán, který se stará o metabolismus.
Nejčastější onemocnění, se kterými se Plánička setkává v ordinaci, jsou třeba onemocnění nosu a krku, jako například opakované angíny. „Poměrně často také mám pacienty s onemocněním středního ucha, u starších pacientů ztráta sluchu. Pak také přicházejí pacienti s dlouhodobou rýmou,“ vyjmenoval některé z nemocí.
Chronická onemocnění způsobuje i stres
„Můžeme to rozdělit podle věku. U dětských pacientů jsou většinou příčinou otoky nosní mandle, nosní sliznice. Ve středním věku potom je to spíše možná sociální problém. Je to problém dnešního stresového období, protože díky tomu, že jsme všichni poměrně ve stresu, dochází k přetěžování sliznic, výraznějšímu vysušování. To je věc, která může ovlivňovat naše zdraví,“ popsal běžné příčiny chronických onemocnění. Řada lidí také dělá v prostředí, kde se pracuje s chemickými prostředky nebo v klimatizovaných kancelářích. „I to může vést k chronickým onemocněním sliznice,“ pokračoval.
„U starších lidí potom dochází ke zmenšování produkce hlenu a zase dalšímu výraznému vysušování sliznice. To jsou nejzásadnější příčiny,“ doplnil.
Čtěte také: Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír
Alergie
Velkým tématem v oboru ORL jsou alergie. „Alergie je v podstatě určitý druh zánětu. Je to zvýšená reaktivita našeho imunitního systému na různé typy pylů, různých chuťových látek, chemických substancí. Alergie způsobují výraznější prosáknutí sliznic. Sliznice se nachází jak v nose, tak v hltanu, jsou tedy výrazněji prosáklé, tak jsou potom více náchylné na usídlení bakteriálních a virových infekcí. To ovlivňuje náš imunitní stav,“ vysvětlil Plánička.
„Alergie znepříjemňují život svými projevy. Jsou predispozičním jevem pro vznik dalších zánětů,“ upozornil odborník.
Stále ucpaný nos
Řada pacientů se potýká se stále ucpaným nosem. „To může být způsobené stylem života. Například mohou být na vinně nosní kapky, které jsou dlouhodobě užívané a zejména volně prodejné. Tím lidé do organizmu dodávají hormon, který si organizmus produkuje sám. Tím snížíte jeho samoregulační schopnosti a ta nosní sliznice je trvale oteklá jenom kvůli tomu, že dodáváte kapky, které způsobují oplasknutí sliznic a tělo si už neprodukuje vlastní hormon, protože vidí, že ho dodáváte vy zvenku,“ nastínil.
Mohlo by vás zajímat: Vadné držení těla u dětí: Co znamená a kdy vyhledat pomoc? Poradí odborník Petr Špůrek
„Na vině může být také vybočená nosní přepážka. Nebo nosní polypy, pokud je zhoršený i čich,“ dodal.
Odpovědi lékaře Marka Pláničky na další otázky pacientů z oboru ORL si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.
Podívejte se na další díly pořadu Ptejte se doktora