Ptejte se doktora: Práce lékárníka je nezastupitelná. V lékárnách vám změří i cévní věk
Ptejte se doktora, Práce lékárníka - 19.12. v 20:15
V nejnovějším díle pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS se moderátor Marcel Houžva zaměřil na práci lékárníka. Pozvánku do pořadu přijali doktor Tomáš Lukš a lékárnice Lucie Stankovičová.
„Role lékárníka ve zdravotnickém systému je zcela nezastupitelná a velmi důležitá v primární péči, kdy pacienti přijdou do lékárny se svým problémem a zeptají se lékárníka, ten jim poradí a pomůže. Pokud léčba nezabere do několika dní, pak to řeší jiným způsobem,“ řekl v úvodu pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS Tomáš Lukš, Alphega Country Manager ve společnosti Alliance Healthcare.
„Při poskytování služeb vycházíme z odborných garantovaných kurzů České lékárnické komory. Poskytujeme odvykání kouření, hubnutí, diabetický screening, nebo třeba lékové interakce,“ vyjmenovala některé z poskytovaných služeb Lucie Stankovičová, lékárnice v Alphega Lékárně U Zlatého anděla v Podbořanech. V lékárně, kde pracuje, mají samostatnou konzultační místnost. „S klientem se tam zavřeme a máme úplné soukromí,“ nastínila s tím, že vždy lepší se objednat dopředu. Místnost lze využít i v případě, že klient chce mít soukromí. „Zkoušíme tam třeba i zdravotní punčochy,“ popsala.
Čtěte také: Biologická léčba pomůže i u pokročilé degenerace sítnice. Hrozilo, že oslepnu, říká Vladimír
Aby se člověk mohl stát lékárníkem, potřebuje dokončenou základní a střední školu. „Potom je pět let vysoké školy farmacie. Potom lékárník může pracovat v lékárně. Většina lékárníků skládá atestační zkoušku a případně skládá doktoráty,“ přiblížila. „V České republice máme dvě farmaceutické fakulty. Jednu v Hradci Králové a druhou v Brně,“ doplnil Lukš. „Lékárníci by se měli celoživotně vzdělávat. Sbírají body za realizované semináře, které mohou být distanční i osobní,“ uvedl doktor.
Vyplatí se chodit pouze do jedné lékárny?
„Je to úplně ideální stav, aby každý klient měl svého lékaře a svého lékárníka. Při první návštěvě se klient nikdy tolik neotevře. Pokud ho známe dlouhodobě, můžeme vytvořit určité důvěrné pouto. Klient se nám více svěří a my můžeme léčbu cílit přímo na něj,“ odpověděla Stankovičová na otázku, zda je lepší navštěvovat pravidelně pouze jednu lékárnu.
Podle Stankovičové může klient do lékárny přijít s jakýmkoliv problémem. „Samozřejmě to s ním probereme,“ reagovala na dotaz, zda lékárník pomůže klientovi poradit, jak brát dané léky společně s doplňky stravy, aby se navzájem neovlivňovali.
Mohlo by vás zajímat: Vadné držení těla u dětí: Co znamená a kdy vyhledat pomoc? Poradí odborník Petr Špůrek
Proces sběru a výměny prošlých léků v lékárně
„Klienti jsou zodpovědní. Staré léky nevyhazují do popelnic a vždy nám je přinesou do lékárny. Výměna prošlých léků neprobíhá. Sběr ano. My to schraňujeme a potom to předáváme specializované firmě, která léky spálí ve specializovaných spalovnách,“ popsala lékárnice, jak probíhý sběr prošlých léků.
Odpovědi lékárnice Lucie Stankovičové na další otázky pacientů si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.
Podívejte se na další díly pořadu Ptejte se doktora