Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s hlasivkami?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 08.07.2016
Ztrácí-li člověk hlas, je důležité zamyslet se nad tím, proč přichází o to nejcennější.
Autor: Thinkstock Ztrácí-li člověk hlas, je důležité zamyslet se nad tím, proč přichází o to nejcennější.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

 

Řeč je jedním z největších darů, které byly člověku dány. Hrdlo a hlasivky představují cestu sebevyjádření a tvořivosti. Schopnost mluvit sám za sebe a vyjádřit se. Chrapot je spojen s vyjádřením „ mlč, už bylo vše řečeno“.  Ztráta hlasivek může být spojena i se strachem projevit se, říci, co si myslím, nebo se zastat sami sebe. Trpět ztrátou hlasu nebo potížemi s hrdlem mohou i neprůbojní lidé, kteří jsou ostýchaví, trpí, protože všem ostatním ustupují. Nedokáží prosadit své představy. Nemají cíle a neplní si své touhy. Hlas je tak projevem jejich nízké snahy se prosadit.

9 způsobů, jak se zbavit letní bolesti v krku

Léto klepe na dveře, ale nachlazení řádí dál. Takže vás klidně může i teď začít bolet v krku. Víte, jak si s bolestí nejlépe poradit? I doma najdete prostředky, kterými si pomůžete.

Kloktání slanou vodou

letní bolest v krku kloktání

Několik studií zjistilo, že kloktání teplou slanou vodou může snížit otok v krku a uvolnit hlen, pomáhá také odplavit dráždivé látky nebo bakterie.

 

Lékaři obecně doporučují rozpustit půl lžičky mořské soli v jednom šálku vody. Pokud je pro vás slaná chuť příliš nepříjemná, zkuste do směsi přidat malé množství medu, abyste ji mírně osladili. Používejte ke kloktání několikrát denně, tekutinu nepolykejte, ale vyplivujte!

 

Jaké symboly nám okrývají potíže s hlasivkami?

Hlasivky ukazují na naši touhu se vyjádřit. Vzepřít se a ukázat naši odvahu projevit se. Strach z autority. Může to však znamenat i potlačený hněv nebo odmítání přizpůsobit se změnám.

Položte si následující otázky:

Mám strach říci, co si myslím? Bojím se vyjádřit naplno své pocity? Potlačuji svůj hněv?

Hlasivky jsou orgán, který pro svou práci kouče a psychoterapeuta nezbytně potřebuji. Moje práce je můj koníček a tak zapomínám na únavu a přepracování. Dost často si neumím říci ne a vezmu klienty i přesto, že bych už měla odpočívat. Necítím únavu a klienti mně často spíše energií nabíjí, než aby mi ji vzali, což samozřejmě neznamená, že nepotřebuji odpočívat. Odpočinek potřebuji stejně, jako ostatní lidé a někdy možná i více, když spojuji práci kouče a novináře. Samozřejmě znám zákony rovnováhy a pokud vyčerpám svůj energetický účet, tak následně lehnu s nějakou virózou nebo chřipkou a tak mne tělo donutí odpočívat.

Tento styl mi samozřejmě nevyhovoval a věděla jsem, že není optimální, tak jsem se svým tělem uzavřela dohodu.  Naše domluva byla taková, že až budu unavena a bude čas na odpočinek, tak mi to tělo dá nějakým jemným způsobem najevo. A moje tělo to vždy vyřeší přes hlasivky. Začne to tím, že mi přeskakuje a slábne hlas. Pokud nezačnu odpočívat, tak mi hlasivky odejdou úplně a stejně musím zrušit sezení s klienty. V případě, že si hned naordinuji odpočinek, tak se hlasivky za dva dny srovnají. Už to mám za ty roky odzkoušené a přijít o hlas je pro mne a moji povahu katastrofální.

Bolí vás v krku? 10 léčivých jídel, která vám pomůžou

Bolí vás v krku? 10 léčivých jídel, která vám pomůžou

 

Jak k nám hlasivky promlouvají?

Záněty hrtanu (laryngitida), chraptění, bolesti v krku, nosní potíže, poruchy hlasu.

Jak si vyléčit hlasivky?

Ztrácí-li člověk hlas, je důležité se zamyslet nad tím, proč přichází o to nejcennější. Věnujte pozornost tomu, co říkáte. Jak se vyjadřujete? Jaká slova používáte? Zda to jsou slova laskavá, nebo jedovatá. To, co říkáte, jde skutečně z vašeho srdce? Nejsou to pouze plané řeči, které chce vaše okolí slyšet. Někdy je potřeba si odpočinout a pokud tělu nedopřejeme odpočinek, hlasivky vypoví svoji službu.

Důležité je nebát se projevit svůj názor, případně i nesouhlas. Mluvit jasně a zřetelně a pokud je to nezbytně nutné, tak i nahlas. Vyjádřit svou tvořivost. Nebát se změnit se a být slyšet.

 

 

 

Afirmace pro léčbu: „ Otevírám své srdce a zpívám o radostech lásky.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: bolest v krku, hlasivky, chrapot