zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s nízkým krevním tlakem?

Nízkým tlakem často trpí mladé ženy
Autor: iStock Nízkým tlakem často trpí mladé ženy
anna kopečková , Vydáno: 24.02.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

 

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Nízký tlak neboli hypotenze je stav, který neohrožuje život. Jedná se o snížení prokrvení mozku, což přináší točení hlavy a závratě. Normální hodnota tlaku je 120/80 mm Hg a za nízký tlak se považují hodnoty, které klesají pod 110/65 mm Hg. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je už život ohrožující. Můžeme trpět i kolísavým tlakem, který je nejnebezpečnější, kdy se lidé vystavují náhlým a velkým změnám.

Fyzicky můžeme nízký tlak spojit s dědičností, může na něj mít vliv i špatný životní styl, nízká glykemická křivka atd. Při snížení tlaku se sníží rychlost tlaku krve v cévách, což se vyznačuje odkrvením končetin. Také mozek je odkrven a dochází ke snížení potřebného kyslíku. Kyslík se do mozku dostává, ale je snížen jeho transport do cílových orgánů.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s nízkým tlakem?

V dětství jsme nedostávali tolik lásky, kolik jsme potřebovali. Tento stav si s sebou přinášíme i do budoucnosti. Ve většině případů v životě si říkáme, že nemá cenu se snažit, stejně to nebude k ničemu. Někdo nám v dětství snížil sebevědomí natolik, že jsme rezignovali. Stále se utvrzujeme v tom, že když něco uděláme, nebude to mít žádný efekt. Prostě to nepůjde.

Chybí energie k tomu něco udělat, nějak se zachovat, spíše se přikláníme k úniku. Vyhýbáme se konfrontaci, protože si myslíme, že nám to stejně nic dobrého nepřinese. Stále se opakující pocit poražení.

Nízkým tlakem trpí také mladé ženy, které jsou zaskočeny životem, svým partnerstvím, těžkým údělem a tíhou problémů. Jsou osamocené a smutné, čímž nerozproudí svůj krevní oběh.

V dětství takové dítě potřebovalo více lásky, pohlazení, podpory a pochvaly, a protože se mu jí nedostávalo, tak jeho sebevědomí je nízké a sebehodnocení i nulové. V popředí je především nejistota. Proč se snažit, když to stejně nedokážu? Nízký tlak je nízké sebevědomí.

Kolísavý tlak mají lidé, kteří se hledají a nosí v sobě staré křivdy. Snaží se překonávat překážky a následně dostanou strach a zastaví se. Nakonec ze svého růstu utíkají.

Položte si následující otázky:

Jak jsem na tom se svým sebevědomím? Žiji aktivní život? Nebojím se konfliktů? Bojím se budoucnosti?

Celý život trpím nízkým tlakem. Nejvíce jsem to pociťovala v těhotenství, kdy můj tlak byl na hodnotě 80/50 mm Hg. Ani po skončení těhotenství jsem se svého nízkého tlaku nezbavila a zažívala jsem stavy, kdy jsem omdlévala a hlava se mi točila celý den. Studené nohy a ruce byly tak nějak už samozřejmostí. Postupně jsem začala pracovat na své sebelásce a sebehodnocení a můj tlak se začal zlepšovat. Je pravda, že stále nedosahuje hodnot průměrného tlaku a mám ho většinou nižší, ale už ne tolik, aby se mi točila hlava nebo jsem měla úplně ledové končetiny. Nevím, zda se to podařilo na základě práce se svým vnitřním světem nebo věkem, ale určitě mi je nyní lépe.

Jak k nám problémy s nízkým tlakem promlouvají?

Točení hlavy, závratě, omdlévání, tuhnutí čelisti, pomalá motorika, studené ruce a nohy, špatná gestikulace a artikulace.

Jak si vyléčit problémy s nízkým tlakem?

Především práce na svém sebevědomí a sebehodnocení nám může přinést větší radost ze života a zvýšit krevní tlak. Odhodlání riskovat s tím, že jsem připravena zvítězit. Zbavit se bolestí a najít si své radosti v životě. Napumpovat do svého těla zase krev. Udělejte si následující cvičení: na papír si udělejte dva sloupce a v jednom si poznamenejte své starosti a životní bolesti a v druhém své radosti. A z těch bolestí postupně každý den jednu umažte, změňte ji na radost. Na činnosti, které vám přinášejí potěšení. Překonáte tak své trápení a omezení.

Na fyzické úrovni si můžete pomoci zkřížením nohou nebo pomocí dřepu, položením hlavy mezi kolena, případně si lehnout a zvednout nohy do výšky tak, aby byly nad hlavou. Také pomáhá, pokud zvýšíme přísun tekutin. Cvičení na rozproudění krve zvedne tlak. Říká se, že pomáhá i trocha alkoholu. Regulovat tlak umí i přísun vitamínu C a sprchování se střídavě teplou a studenou vodou.

 

Afirmace pro léčbu: „Žiji harmonicky a radostně v přítomnosti. Můj život je nádherný.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

 

6 nejzdravějších bobulí pro vaše srdce

Ovoce pro vaše zdravější srdce Foto:

Tohle byste měli vědět všichni a hlavně si to dobře pamatovat.

Tyto krásné, barevné plody mají vysoký obsah antioxidantů a polyfenolů, které nám pomáhají bojovat proti chronickým onemocněním a rakovině.

A proto si z nich třeba upečte koláč, udělejte domácí marmeládu, kterou si můžete namazat na celozrnný toust, a budete pomlaskávat blahem, nasypejte si je ráno do jogurtu nebo si z nich umixujte smoothies.

Ale, úplně nejlepší je, si tyto plody přírody, které jsou nejen výtečné na chuť, ale i pro naše zdraví, jen tak nabrat do hrsti a slupnout. Čerstvé chutnají stejně nejlépe.

OSTRUŽINY

Ostružiny

Tyto chutné plody jsou bohaté na polyfenoly, které mohou pomoci zabránit kardiovaskulárním chorobám, ale také tlumí nádorová onemocnění, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

Obsahují vysoké množství vlákniny ve srovnání s jinými druhy ovoce: Jeden šálek má asi 7 gramů vlákniny. (Doporučený denní příjem vlákniny je 25 až 35 g).

A co víc, jsou bohaté na vitamin C, obsahují železo, vápník a vitamin A.

 

 

5 skvělých potravin, které zaručeně nastartují váš metabolismus

Mandle

5 skvělých potravin, které zaručeně nastartují váš metabolismus mandle

Jelikož mandle jsou hodně syté, i malá hrstka je skvělý a zdravý způsob, jak zahnat hlad. Díky nim se zasytíte a přitom nepřiberete, naopak.

Jsou velmi zdravé, neboť oleje a další látky v nich obsažené dokáží výrazně snížit hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi člověka a navíc obsahují další řadu vitaminů, které tělu prospívají.

Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

reklama

Související témata: sebevědomí , psychosomatika , řeč těla , krevní tlak , nízký tlak , hypotenze , studené nohy , závratě , točení hlavy

reklama

Přečtěte si také

reklama