Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s nízkým krevním tlakem?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Nízký tlak neboli hypotenze je stav, který neohrožuje život. Jedná se o snížení prokrvení mozku, což přináší točení hlavy a závratě. Normální hodnota tlaku je 120/80 mm Hg a za nízký tlak se považují hodnoty, které klesají pod 110/65 mm Hg. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je už život ohrožující. Můžeme trpět i kolísavým tlakem, který je nejnebezpečnější, kdy se lidé vystavují náhlým a velkým změnám.
Fyzicky můžeme nízký tlak spojit s dědičností, může na něj mít vliv i špatný životní styl, nízká glykemická křivka atd. Při snížení tlaku se sníží rychlost tlaku krve v cévách, což se vyznačuje odkrvením končetin. Také mozek je odkrven a dochází ke snížení potřebného kyslíku. Kyslík se do mozku dostává, ale je snížen jeho transport do cílových orgánů.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s nízkým tlakem?
V dětství jsme nedostávali tolik lásky, kolik jsme potřebovali. Tento stav si s sebou přinášíme i do budoucnosti. Ve většině případů v životě si říkáme, že nemá cenu se snažit, stejně to nebude k ničemu. Někdo nám v dětství snížil sebevědomí natolik, že jsme rezignovali. Stále se utvrzujeme v tom, že když něco uděláme, nebude to mít žádný efekt. Prostě to nepůjde.
Chybí energie k tomu něco udělat, nějak se zachovat, spíše se přikláníme k úniku. Vyhýbáme se konfrontaci, protože si myslíme, že nám to stejně nic dobrého nepřinese. Stále se opakující pocit poražení.
Nízkým tlakem trpí také mladé ženy, které jsou zaskočeny životem, svým partnerstvím, těžkým údělem a tíhou problémů. Jsou osamocené a smutné, čímž nerozproudí svůj krevní oběh.
V dětství takové dítě potřebovalo více lásky, pohlazení, podpory a pochvaly, a protože se mu jí nedostávalo, tak jeho sebevědomí je nízké a sebehodnocení i nulové. V popředí je především nejistota. Proč se snažit, když to stejně nedokážu? Nízký tlak je nízké sebevědomí.
Kolísavý tlak mají lidé, kteří se hledají a nosí v sobě staré křivdy. Snaží se překonávat překážky a následně dostanou strach a zastaví se. Nakonec ze svého růstu utíkají.
Položte si následující otázky:
Jak jsem na tom se svým sebevědomím? Žiji aktivní život? Nebojím se konfliktů? Bojím se budoucnosti?
Celý život trpím nízkým tlakem. Nejvíce jsem to pociťovala v těhotenství, kdy můj tlak byl na hodnotě 80/50 mm Hg. Ani po skončení těhotenství jsem se svého nízkého tlaku nezbavila a zažívala jsem stavy, kdy jsem omdlévala a hlava se mi točila celý den. Studené nohy a ruce byly tak nějak už samozřejmostí. Postupně jsem začala pracovat na své sebelásce a sebehodnocení a můj tlak se začal zlepšovat. Je pravda, že stále nedosahuje hodnot průměrného tlaku a mám ho většinou nižší, ale už ne tolik, aby se mi točila hlava nebo jsem měla úplně ledové končetiny. Nevím, zda se to podařilo na základě práce se svým vnitřním světem nebo věkem, ale určitě mi je nyní lépe.
Jak k nám problémy s nízkým tlakem promlouvají?
Točení hlavy, závratě, omdlévání, tuhnutí čelisti, pomalá motorika, studené ruce a nohy, špatná gestikulace a artikulace.
Jak si vyléčit problémy s nízkým tlakem?
Především práce na svém sebevědomí a sebehodnocení nám může přinést větší radost ze života a zvýšit krevní tlak. Odhodlání riskovat s tím, že jsem připravena zvítězit. Zbavit se bolestí a najít si své radosti v životě. Napumpovat do svého těla zase krev. Udělejte si následující cvičení: na papír si udělejte dva sloupce a v jednom si poznamenejte své starosti a životní bolesti a v druhém své radosti. A z těch bolestí postupně každý den jednu umažte, změňte ji na radost. Na činnosti, které vám přinášejí potěšení. Překonáte tak své trápení a omezení.
Na fyzické úrovni si můžete pomoci zkřížením nohou nebo pomocí dřepu, položením hlavy mezi kolena, případně si lehnout a zvednout nohy do výšky tak, aby byly nad hlavou. Také pomáhá, pokud zvýšíme přísun tekutin. Cvičení na rozproudění krve zvedne tlak. Říká se, že pomáhá i trocha alkoholu. Regulovat tlak umí i přísun vitamínu C a sprchování se střídavě teplou a studenou vodou.
Afirmace pro léčbu: „Žiji harmonicky a radostně v přítomnosti. Můj život je nádherný.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie