zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s porodem?

Mnoho žen má z porodu strach
Autor: iStock Mnoho žen má z porodu strach
anna kopečková , Vydáno: 08.09.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s porodem?

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Porod je proces, kdy se plod narodí na svět a stává se z něho samostatný jedinec. Porod ukončuje těhotenství. Plod opustí dělohu matky a následně je přerušeno spojení mezi dítětem a placentou (pupeční šňůra) i mezi placentou a matkou. Porod má několik fází. Během první fáze porodu (otvírací) dochází k otvírání a zkracování děložního hrdla za pomocí děložních stahů. Pokud se zkracuje a otvírá děložní hrdlo, dochází k vytvoření porodního kanálu, kterým na svět přichází dítě. V této fázi se vylučuje hormon štěstí oxytocin. Děložní stahy mohou být nepravidelné, až po pravidelné stahy po 5–3 minutách, které se stále více zkracují. Tato fáze může trvat u prvorodičky 10–12 hodin, u vícerodičky 5–8 hodin. V této fázi může dojít k prasknutí vaku, v němž je dítě spolu s plodovou vodou, která samovolně odteče. Druhá doba porodní  s sebou přináší vypuzení dítěte z dělohy rodičky. Je provázena děložními stahy, které jsou už většinou trvalé, a přichází i pocit tlačení. Dítě by mělo vycházet čelem k matčině hrázi. Pokud je dítě v poloze záhlavím, jde ven nejdříve hlavička, ramínka a zbytek tělíčka, v poloze pánevní jde ven nejdříve zadeček miminka a nožičky. V případě, že je dítě v příčné poloze, musí dojít k císařskému řezu, což je operativní ukončení porodu. Druhá fáze porodní nesmí trvat déle než dvě hodiny, jinak může mít dítě nedostatek kyslíku. Pokud k tomu dojde, mohou se použít kleště nebo i akutní císařský řez. Ve třetí době porodní vyloučí rodička placentu. Pokud neodchází samovolně, musí být odstraněna pod narkózou.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s porodem?

Porod představuje malého člověka a vstup do nové fáze života. Je to největší vědomé otevření lidského těla. Žena tak přes někdy velké bolesti a někdy i lehce přivádí na svět nového člověka. Průběh porodu je většinou spojený s tím, jak žena prožívá své těhotenství. Pokud ženu svírají celé těhotenství obavy, může i porod být spojený s bolestmi a komplikacemi. Obavy, stresy a strachy dítěti škodí, a tak i jeho narození může být plné obav. Císařský řez občas může mít i žena, kterou její těhotenství potkalo překvapivě.

Schopnost v bolestech zrodit nový život je tím největším darem, jaký může přinést žena světu.

Položte si následující otázky:

Jste na dítě připravena? Těšíte se na příchod vašeho dítěte? Jste šťastná a spokojená? Umíte se radovat?

Mám sama dvě děti, syna a dceru. Syna jsem porodila přirozeným porodem. Pamatuji si, že jsme si šli s manželem večer lehnout a mně začaly bolesti. Byly nepravidelné a já si myslela, že se mi znova ozvala ledvinová kolika, kterou jsem trpěla v těhotenství. Při představě, že bych měla opět ležet v nemocnici s kolikou, jsem se rozhodla, že nikam nepojedu. Bolesti byly nepravidelné, tak mě nenapadlo, že by se mělo jednat o porod. Termín porodu jsem měla až další týden. Když manžel usnul a já měla bolesti stále silnější, napadlo mne si je změřit časově. A při mém překvapení to bylo po 5 minutách. Vzbudila jsem opatrně manžela a oznámila mu, že to vypadá, že bolesti už mám pravidelně. Než jsem se oblékli, byly bolesti po 3 minutách. V nemocnici mi při chůzi po pokoji praskla plodová voda a syn se narodil za další 3 hodiny přirozeným porodem. Určitě bych nemohla říci, že porod byl pro mne procházkou růžovým sadem a na roky jsem se zařekla, že už žádné dítě nechci. Při druhém těhotenství, několik dlouhých let po prvním porodu, mi tři týdny před porodem ze stresu praskla už doma plodová voda. Do nemocnice jsem přijela vzápětí a vzhledem ke zdravotním komplikacím jsem musela rodit císařským řezem. Opět nemám pocit, že bych si to chtěla zopakovat i přesto, že jsem byla umrtvena pouze lokálně a ne pod celkovou narkózou. Druhý porod byl podstatně komplikovanější, protože i můj stav byl velice stresový. Vlastně i konec těhotenství jsem měla velký stres a řešila partnerské problémy. Při prvním těhotenství jsem se pouze učila do školy na zkoušky a stres tak byl minimální. A můj porod tak byl v celku rychlý a jen s menšími komplikacemi. Což už o druhém porodu nemohu říci.

V nedávné době rodila moje kamarádka a delší dobu přenášela. Přemýšlela jsem, proč se miminko stále nechce narodit, když je u ní vše v pořádku. Jedním z faktorů bylo, že má ráda mít vše pod kontrolou, a tak měla porod už dávno naplánovaný dopředu, což se samozřejmě nestalo. Druhou možností bylo, že zatím bylo její miminko pouze její, dokud ho měla v bříšku, a doposud se o něj nemusela s nikým dělit. Až se dítě narodí, tak už ho bude mít celá její rodina. A tak si ho stále hlídala, samozřejmě nevědomě, pro sebe. Důvody komplikací u porodu mohou mít řadu různých psychických důvodů.

Jak k nám problémy s porodem promlouvají?

Porod císařským řezem, porod kleštěmi, různé komplikace u porodu.

Jak dobře porodit?

Už v těhotenství se snažit být v klidu, užívat si radosti z nového života. Snažit se netrápit se špatnými myšlenkami nebo obavami z budoucnosti. Dítě si jinak vše převezme a na svět se mu poté vůbec nebude chtít a jeho zrod může být komplikovaný a bolestný. Vychutnávejte si krásné chvíle se svým nenarozeným miminkem. V tomto období je dítě pouze matky a jsou na sebe úzce napojeni. Zázrak života je to nejkrásnější, co může matka zažít. Pozitivní naladění je tak nejlepší přípravou pro okamžik zrození vašeho dítěte.

Na fyzické úrovni ženám prosívá dostatek spánku, smíchu, radosti, lehká strava a pohyb, nejlépe chůze. Nepřipouštět si negativní myšlenky a nejlépe se vyhnout i negativním zprávám. Vše, co matka v těhotenství dítěti předává, s ním putuje po celý jeho život.

Afirmace pro léčbu: „Moje dítě právě začíná radostný a šťastný život v bezpečí. Vše je v pořádku.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

 

Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější

Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou

Porod je pro ženu jedním z nejbolestivějších zážitků, který výrazně ovlivňuje její fyzický stav, ale i psychické rozpoložení. Po porodu by proto měly matky věnovat svému tělu i mysli zvýšenou péči zahrnující dostatečný přísun vitamínů a živin. Přestože v současnosti existuje nepřeberné množství doplňků stravy, nejkvalitnější jsou ty z přírodních zdrojů.

Ovoce, mořské řasy a chia semínka jako základ

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou chia

Jednou z klíčových zásad poporodní péče je dostatek kvalitní a výživné stravy. Po porodu totiž nastává období, kdy se tělo potřebuje hojit, ale zároveň musí produkovat živiny i pro dítě. Proto je důležité konzumovat takové potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, živiny a minerály. „Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce, které obsahuje všechny esenciální vitamíny, potřebné pro zotavení po porodu. Dále je důležité si hlídat dostatečný příjem bílkovin. Ty jsou základem pro správný růst dítěte i regeneraci poškozených tkání matky. Výborným zdrojem přírodních proteinů jsou mandle, slunečnicová semínka a především mořské řasy. Matka by měla konzumovat i dostatečné množství vápníku, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka, ale i železa a jódu. Ideálním zdrojem těchto minerálů jsou semínka chia,“ radí Jan Petr ze společnosti Vitalvibe.

O osudu svého nenarozeného dítěte může žena rozhodnout svým chováním v těhotenství

4 rizikové faktory ovlivňující předčasný porod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Save

Save

reklama

Související témata: porod , císařský řez , psychosomatika , řeč těla , komplikace u porodu

reklama

Přečtěte si také

reklama