Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s vlasy?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Vlasy jsou útvary tvořené keratinem a jejich nejdůležitější funkcí je termoregulace, ať už v teplém, nebo chladném prostředí. Vlas se skládá s vlasového stvolu, jenž je nad pokožkou, a kořene vlasu, který je pod úrovní vlasového stvolu. U vlasového kořene se nachází vlasová cibulka a nad ní zbytek kořene. Cibulka je obalena vlasovými pochvami a vlasovým folikulem. Součástí jsou mazové i potní žlázy a také cévní zásobení.
Podle výzkumů mají na hlavě nejvíce vlasů světlovlasí lidé (cca 140 000), nejméně lidé zrzaví (cca 80 000). Vlasový kořínek může mít až 12 vlasů. Průměrná tloušťka vlasu je 42–95 mikrometrů. Ženské vlasy jsou silnější než mužské, u mužů jsou nejsilnější vlasy v týlu. Vlas nám roste přibližně 2–6 let a potom vypadne. Denně vypadne člověku asi 70–100 vlasů a to i v případě, že nemá s vlasy žádné problémy. Každý den vlasy povyrostou o 0,2–0,45 mm.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s vlasy?
Každý člověk to má s růstem vlasů jinak. Důležitý je i jídelníček, prostředí a také aktivní pohyb. Pokud účes (vlasy) na hlavě polehávají, souvisí to s celkovou únavou organismu. Velké fyzické vypětí a stres se vždy odrazí na našich vlasech.
Ten, kdo má roztřepené vlasy, ve svém životě nezná přesný směr. Nevíte, kterým směrem se máte vydat? Konečky vlasů jsou nejdříve rozdvojené a posléze roztřepené. Kudrliny ukazují na zatáčky, kterými v životě musíte projít. Občas signalizují strachy, obavy a impulsivnost. Také chaotičnost, ale i vitalitu. Vlasy ukazují, že je potřeba zklidnit mysl a více odpočívat.
Tvrdé vlasy mají lidé, kteří jsou spíše pragmatici. Jsou přesvědčeni o své pravdě. Mají trochu problém s duchovním pohledem na svět. Mastné vlasy jsou spojené s velkým blahobytem a je potřeba, aby lidé, kterým se vlasy více mastí, pracovali sami na sobě. Oproti tomu suché a lámavé vlasy patří nenáročným lidem, kteří by se měli více otevřít lásce a zbavit se strachu.
Položte si následující otázky:
Umím odpočívat? Je v mém životě harmonie? Bojím se dělat ve svém životě změny? Trápím se? Mám ve svém životě neustálý stres? Bojím se budoucnosti? Netrvám si tvrdošíjně na svém?
Nejvíce mi vlasy začaly padat tři měsíce po absolvování vysoké školy a státnic. Měla jsem pocit, že mám plný hřeben vlasů a že mi na hlavě žádné vlasy nezůstanou. Uvědomila jsem si, že můj organismus prožíval šílený stres a ten se nyní odrazil na mých vlasech. Můj život se v té době skládal pouze s učení. Začala jsem se zase víc věnovat sama sobě a svým vlasům a za další dva měsíce se vlasy uklidnily a přestaly padat.
Jak k nám problémy s vlasy promlouvají?
Padáním vlasů, plešatostí, nepoddajnými vlasy, roztřepenými konečky, suchými vlasy, mastnými vlasy, lámavými vlasy.
Jak si vyléčit vlasy?
Pokud máte roztřepené vlasy, snažte se ujasnit si směr svého života. Pokud se vám lámou vlasy, snažte se být šetrnější při jejich úpravě. A své vztahy zbytečně nelámejte. Věřte, že časem se vše vyřeší a pokud ustoupíte, tak nezapomeňte na vaše práva. Pokud chcete mít víc vlasů, snažte se nelpět přehnaně na rodině, protože úzkost přináší i padání vlasů, především úzkost spojená s dětmi a rodinou.
Zvýšené padání vlasů, plešatost i šedivění způsobují dědičné faktory, vliv mají i hormony. Pozor si dejte i na vliv v rodině a jednání spojené s vnitřní nejistotou. Také se může jednat o nedostatek vitamínů a minerálů, což značí, že nevyužíváme své předpoklady a nadání. Padání vlasů způsobují také horečky, organismus potřebuje přibrzdit a odpočívat. Stres je dalším faktorem a značí, že nepřijímáme realitu a prosazujeme vlastní zájmy za každých okolností.
Na fyzické úrovni se pokuste zlepšit stravu a používat vlasové přípravky bez parabenů, pouze organického původu. Také je dobré si vlasy přelít bylinkami – tmavé vlasy kopřivou a světlé heřmánkem. Vlasová maska je výborným pomocníkem. Postačí olej, například kokosový nebo arganový, který si vetřete do vlasů a necháte několik hodin působit. Opakujte několikrát týdně.
Afirmace pro léčbu: „Můj život je plný klidu, harmonie a lásky.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie