Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s krevním oběhem?
Někdy toho chce člověk v životě stihnout víc, než může. A doplácí na to svým zdravím Zdroj: Thinkstock
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Červenec je měsícem, kdy dětem začínají prázdniny a většina lidí odjíždí na dovolenou nebo se na ni připravuje. Léto je v plné své síle a sluníčko nám prohřívá organismus. Už od dětství máme nastavené, že červenec a srpen má určitý rytmus přípravy na odpočinek, protože v těchto měsících jsme jako děti odpočívali od školy a povinností. Trávíme co nejvíce času u vody a odpočinkem. Po práci a o víkendech se snažíme věnovat letním radovánkám. Slunce vychází ráno brzo a den je dlouhý, aby nám poskytl dostatek energie.
Jaké symboly nám okrývají potíže s krevním oběhem?
Červenec podle čínské medicíny je spojen s krevním oběhem (osrdečníkem) a elementem ohně. Je to spojeno s vysokou energickou aktivitou, teplem a horkem. Srdce je v létě hlavním orgánem, řídí krev a soustřeďuje se na prožívání. Krevní oběh je tvořen cévami a srdcem. V malém krevním oběhu cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi, kde sbírá kyslík. Ve velkém krevním oběhu proudí krev ze srdce do celého těla, kde zásobuje kyslíkem všechny buňky v těle. Oběhový systém tedy působí na všechny orgány v našem těle.
Nejsilnější je krevní oběh mezi 19. a 21. hodinou a nejslabší je ráno mezi 7. a 9. hodinou.
Náš krevní oběh je spojen se strachem ze života nebo se sobeckostí (člověk má jen svůj pohled na svět), případně s nízkým sebehodnocením a sebeláskou.
Položte si následující otázky:
Jak zvládám život? Trpím strachem ze života? Mám pocit, že mi život utíká a spoustu věcí ještě chci prožít? Umím žít život přítomností – tady a teď? Jak jsem na tom se sebehodnocením?
Žijte svůj život tady a teď!
S anémií neboli chudokrevností bojuji už dlouhou dobu. Jeden čas jsem na tom byla tak, že mě moje doktorka chtěla převézt do nemocnice na transfúzi krve. Bylo mi zakázáno řídit auto a dělat namáhavé věci. Na to, že jsem anemická, jsem vlastně přišla náhodně, protože mě už dlouhou dobu pálil jazyk. Nemohla jsem sníst žádné ani trochu aromatické jídlo. I sůl pro mne byla utrpením a to nemluvím o zubní pastě. Pak už to bylo neúnosné a přidaly se i obtíže při sportu a neodcházející únava. Vždy jsem sportovala a fyzičku jsem měla vcelku dobrou. Najednou jsem měla pocit, že neudýchám ani výstup do prvního patra. Moje internistka okamžitě poznala, že se jedná o anémii a po vyšetření krevního obrazu se zhrozila nad hodnotami hemoglobinu a železa. Od té doby s tím každý měsíc bojuji.
Po uvědomění si souvislostí, kde anémie je jen poslední článek mých potíží, jsem na tom začala intenzivně pracovat. Pomalu se mi krevní obraz zlepšuje. Musela jsem uznat i to, jak neustále přemýšlím nad tím, kolik bych toho chtěla ještě v životě zažít a proč jsem některé věci neudělala dříve… a jak mi ten život mizí mezi prsty. Pracuji na tom a snažím se žít tady a teď. Někdy to je velice obtížné, ale za to uzdravení to opravdu stojí!
Jak k nám krevní oběh promlouvá?
Oslabený krevní oběh se projeví především změnou srdečního rytmu a tepu, slabostí organismu, poruchami spánku, poruchou srážlivosti krve, anémií, křečovými žilami, křečemi v nohách, kornatěním tepen, nízkým nebo vysokým tlakem, onemocněním spojeným s krví, špatným krevním obrazem. Tempo srdce je spojeno s naším psychickým, fyzickým a emocionálním stavem.
Jak přispět k tomu, aby nám krevní oběh fungoval?
V létě je dobré trávit co nejvíce času venku, chodit do přírody, sportovat, okysličovat krev a udržovat tak oheň (energii) v těle. Radovat se z přítomného okamžiku a prožívat „tady a teď“. To, co načerpáme právě v letních měsících, bude využito v zimě.
Lidé s nízkým krevním tlakem mají většinou chladné končetiny, točí se jim hlava při rychlém pohybu, mohou i omdlévat a trpět závratěmi a jsou dost často zimomřiví. Naopak lidem s vysokým krevním tlakem často buší srdce a mají bolesti hlavy. Krev je symbolem životní energie. Tudíž ten, kdo má nízký krevní tlak, má málo životní energie, jeho energie proudí pomalu. Tito lidé mohou být více pasivní, mají problémy při životních změnách a zdolávání překážek, nemají rádi konflikty. Mají většinou problémy se sebehodnotou. Pomůže jim více pohybu, rozproudění krve a energie a především zvednutí svého sebehodnocení, sebevědomí a sebelásky. Ti co mají vysoký krevní tlak, v sobě nosí plno napětí, konfliktů, jsou dominantní a jejich energie je rychlá a silně proudící. Tak si mohou zkrátit i život a měli by šetřit více své srdce. Důležité je pro ně uklidnit se, nastolit harmonii mezi výdejem a příjmem energie, naučit se odpočívat a někdy nechat věci jen tak plynout. Vnímat názory ostatních lidí a uznat, že jsou důležité. Naučit se delegovat práci na ostatní. Lidé, kteří trpí anémií, mají pocit, že jim život utíká mezi prsty. Litují toho, co neprožili, a vracejí se stále k tomu, co mohli prožít. Mají pocit, že toho chtějí v životě mnoho zvládnout, a že na to nemají čas. Život jim utíká stejně, jako odchází krev z jejich těla. Nemají dostatek radosti a bojí se života.
Snažte se pracovat na svém příjmu a výdeji energie. Dejte život do harmonie. Pracujte na sebelásce a sebehodnocení. A především, užívejte si život v přítomnosti.
Zdravý krevní oběh je ukázkou toho, že umíme prožívat život naplno a nelitujeme ničeho z minulosti a nebojíme se budoucnosti.
Afirmace pro léčbu: „Je pro mě bezpečné prožívat radost v každé oblasti svého života a miluji život.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie