Čím na podzim nahradit grilování? Zkuste fondue!
Grilování se za poslední roky stalo volnočasovým i gurmánským fenoménem. I když variací a možností rožnění je nespočet, může tento styl stolování působit pro mnohé už trošku fádně. Pokud chcete tematickou obměnu, nabízí se jednoduchá, a dokonce i úspornější možnost. Zkuste sýrové fondue a dopřejte si s nejbližšími nové chutě i zážitky.
Proč si udělat sýrové fondue?
Kromě toho, že si zpestříte konec letní kulinářské sezony, můžete plynule přejít s hostinou do té podzimní, indoorové, nebo dočasně klidně i na balkon nebo terasu. Vhodné místo na hodování totiž najdete s fondue (čtěte fondy) opravdu kdekoli. Zapomeňte také na obavy z obtěžování sousedského okolí kouřem nebo manipulaci s těžkým vybavením. Jemná vůně sýra se rozptýlí, ani nevíte jak, a veškeré propriety sbalíte do batohu.
Ačkoli existují dva tábory, švýcarský a francouzský, které se přou o původ sýrové pochoutky, načasování a místo na stole je v obou případech stejné. Jde o pokrm, který je typický pro dlouhé zimní i podzimní večery. Konzumace teplého roztaveného sýra s ostatními pochutinami je záležitostí pomalou a atmosféra ohně a vůně vždy vykouzlí správnou kulisu pro dlouhé rozhovory nad milými tématy.
Pokud už nejste fanouškem roztaveného sýra dávno, je nutné si na jeho přípravu pro začátek pořídit tradiční kotlík zvaný caquelon, jednoduchý vařič rechaud, který lze nahradit i svíčkou, a několik vidliček.
Příprava sýrového fondue je hračka
Samotná příprava fondue je velmi snadná a zabere mnohem méně práce než chystání grilu a marinování masa. Základem je dosáhnout správné konzistence, kterou zajistí výběr tučnějších sýrů a jejich pozvolné zahřívání. „V obchodě sice koupíte už připravený mix sýrů na fondue, ale velmi jednoduše si připravíte originální a příjemné chutě sami. Sýrové složení není žádná věda, takže je zbytečné se bát experimentů. Kvalitní tučné sýry se rozpustí víceméně vždy. Stačí zkombinovat větší množství polotvrdých nebo tvrdších vyzrálých sýrů, které v sobě nesou silné aroma, s o něco menším poměrem měkkých. Správný poměr je snadné během přípravy intuitivně vyladit. Jde o to poznat, co je potřeba pro perfektní konzistenci přidat,“ radí Lukáš Nevyjel, šéfkuchař restaurace Nota Bene a zároveň doporučuje následující postup:
- Kotlík vymažte rozdrceným stroužkem česneku, přidejte nastrouhané sýry a nechte je roztavit. Pomoci při míchání si můžete metličkou. Dobré je na začátek použít sporák a až pak přesunout kotlík nad přenosný hořák.
- Přidejte do směsi jen tolik suchého bílého vína, aby se konzistence příjemně táhla.
- Přidejte pepř a nastrouhejte muškátový oříšek.
- Bude-li směs příliš řídká, přidejte ještě nastrouhaný sýr. Je-li naopak tuhá, přilijte víno. V každém případě vše nad žárem průběžně míchejte, aby se sýr nepřipálil.
V sýrové hmotě se pak namáčejí kostičky nakrájeného chleba nebo bagety. Vyzkoušet můžete také kousky oblíbené zeleniny, jako je mrkev, brokolice, cuketa, ale zajímavé je i jablko nebo hruška. Nebo to zkuste stejně, jako to dělají ve švýcarském kantonu Fribourg (v kraji kolem Gruyère), kde používají malé, ve slupce vařené celé brambory napichované na speciální trojzubce.
Tip šéfkuchaře: Sýrové fondue podávejte s teplým černým nebo bylinným čajem. Ten podpoří snadné zažívání. Další možností je také bílé víno nebo malý digestiv v podobě pálenky.
Jaký sýr použít?
Pokud s fondue začínáte a nejste si jisti správnými vstupními surovinami, je dobré se držet kvality za dostupnou cenu. Ve Švýcarsku je zvykem míchat dva nebo více druhů, zejména ementál, gruyère, vacherin fribourgeois a appenzeller, ve francouzském Savojsku se pak pro takzvanou fondue savoyarde používají tři druhy sýra – ementál, comté a beaufort. Rozhodně ale nemusíte utrácet za dražší dovážené sýry ze zahraničí, abyste si připravili chutnou hostinu, která je oproti zmiňovanému grilování stále o poznání úspornější. I tak je ale chuť a kvalita produktů samozřejmě důležitá. Pokud ošidíte výběr, těžko si sýrové fondue patřičně vychutnáte.
Zkuste do základu fondue použít třeba polotvrdý zrající sýr Tre Corti (v překladu Tři dvory). „Kromě jeho pikantnosti vás osloví svou jemností a příjemnou chutí kravského mléka. Pro fondue ho volím právě proto, že je chuťově zajímavý, velmi snadno se taví a jednoduše se propojuje s ostatními sýry,“ doporučuje Claudio La Carbonara, manažer Litovelské sýrárny Brazzale Moravia, kde se Tre Corti vyrábí. Letos se dokonce tento sýr stal Mlékárenským výrobkem roku 2018.
Kromě zmíněného Tre Corti můžete postupně sýrový základ rozšířit také o měkčí sýry, jako je ementál, čedar nebo gouda. Testování chutí a konzistence je zkrátka zábava. Pokud chcete do sýrové směsi dostat více silnějšího aroma, přistrouhejte i trochu extra tvrdého parmazánu nebo sýru Gran Moravia.
Ačkoli se vám mohlo jevit sýrové fondue jako monotónní pokrm, uvidíte, že s každou jeho přípravou je možné dostat se o kousek jinam. Obměny sýra, vína, příloh i bylinek jsou vždy pod vaší taktovkou. I proto můžete hosty pokaždé ohromit a navíc si elegantně ušetříte čas s přípravou i úklidem.
-jk-