5 dobrých důvodů, proč si dát pšenici dvouzrnku
Ačkoliv tuto odrůdu odsunula do pozadí pšenice setá, zažívá dnes dvouzrnka svou renesanci a díky ekologickému zemědělství se navrací také do české kuchyně.
Okrýž nebo tekel, i to jsou názvy, kterými Češi častují pšenici dvouzrnku. V české historii byla významnou plodinou až do 6. století, kdy byla vytlačena pšenicí setou. Zajímavé je, že i přes svůj velký význam nebyla nikdy šlechtěna, a tudíž ji i v současnosti seženeme pouze v původní formě.
Tato 75 až 120 centimetrů vysoká pšenice přišla ke svému názvu poměrně jednoduše. Její dvouřadová strana klasu je významně širší než strana jednořadová. Tlakem se pak klas rozpadá na jednotlivé klásky se dvěma zrny, která jsou tenká, dlouhá a špičatá.
Foto: pinterest.com
Proč zkusit dvouzrnku?
Důvod 1: Je kvalitní
Dvouzrnková mouka patří z nutričního hlediska společně s pohankovou moukou mezi nejkvalitnější. Vyniká hlavně vysokým obsahem bílkovin, který může být až o 12 % vyšší než u pšenice seté. Je zdrojem důležitých minerálů, zejména zinku. Významná je ovšem i přítomnost vápníku, fosforu a hořčíku a zahrnuje také vitamíny skupiny B, A a C. Oproti pšeničné a špaldové mouce má i vyšší obsah lysinu, který je významným pomocníkem v boji proti oparům a jiným virovým onemocněním.
Důvod 2: Je lehce stravitelná
Z dietetického hlediska je důležité, že dvouzrnka je lehce stravitelná a neobsahuje antinutritivní složky. Působí příznivě na trávicí trakt a pozitivní vliv má i na snižování obsahu cholesterolu v krvi. Konzumace této pšenice vykazuje mnohem nižší toxicitu u jedinců alergických na lepek, a v některých případech dokonce alergii vůbec nevyvolává.
Foto: isiopolis.com
Důvod 3: Má široké využití v kuchyni
Existuje spousta možností, jak s dvouzrnkou v kuchyni čarovat. Je vhodná do polévek, salátů, k zapékání, pro přípravu zeleninových a masových směsí. Je skvělou přílohou místo rýže či surovinou pro přípravu rizota.
Důvod 4: Hodí se i na pečení
Snad jedinou nevýhodou dvouzrnky je, že se nehodí na kynutá těsta, protože bílkoviny jsou málo bobtnavé. Ale můžete ji do kynutých těst přidat k pšeničné mouce v poměru 1 : 1,5–2 (dvouzrnka : pšenice), pak by kynutí mělo proběhnout v pořádku. Zajímavé je, že ve starém Egyptě byla zrna dvouzrnky využívána právě pro přípravu chleba a také piva. Dvouzrnka se vám ale bude náramně hodit při přípravě nekynutých výrobků, jako jsou sušenky, slané krekry, pizza, nekvašený chléb, palačinky nebo domácí těstoviny.
Důvod 5: Je v bio kvalitě
K významným vlastnostem dvouzrnky patří také značně vysoká odolnost vůči některým houbovým chorobám, která ji zvýhodňuje při ekologickém způsobu pěstování. Zrno navíc vyžaduje speciální postup loupání, příznačný právě pro ekologické hospodaření. Česká dvouzrnka například pochází z ekologické farmy ve Velkých Hostěrádkách a následně je zpracována společností Pro-Bio ve mlýně ve Starém Městě pod Sněžníkem.
Vyzkoušejte: Kapustičková polévka s dvouzrnkou
Foto: PRO-BIO
Co budete potřebovat (na 4–6 porcí):
- 2 šálky dvouzrnky NAŠE BIOFARMA
- 4 polévkové lžíce olivového oleje
- 1 cibuli
- 1 pórek
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíci čerstvého tymiánu
- 6 šálků vývaru
- 2 velké mrkve
- sůl a pepř
- asi 20 malých růžičkových kapustiček
- 1 konzervu sterilovaných loupaných sekaných rajčat
- strouhaný parmazán
1. Den před přípravou namočte dvouzrnku do vody a nechte stát přes noc.
2. Cibuli nasekejte nadrobno a zpěňte na oleji. Přidejte na kolečka nakrájený pórek, na plátky nasekaný česnek a tymián. Vše řádně promíchejte a nechte ještě asi 5 minut orestovat na oleji.
3. Přidejte na kolečka nakrájenou mrkev, přes noc namočenou scezenou dvouzrnku a zalijte vývarem. Osolte, lehce opepřete a vařte asi 15 minut.
4. Nakonec přidejte rajčata a rozkrojené kapustičky a vařte do změknutí všech surovin přibližně dalších 20–30 minut.
5. Podávejte posypané strouhaným parmazánem.
Další recepty z pšenice dvouzrnky najdete na probio.cz.
-ak-