Prima maminka

26. ledna 2020 07:00

Anna Kopečková

Co číst, když venku mrzne? Vyberte si z žebříčku nejprodávanějších knih

Když se vám nechce ven do mrazu a chcete zůstat hezky v teple a pod dekou, kniha (a sklenka vína) je ideální společník. Abychom vám trochu usnadnili výběr, máme pro vás tipy na knihy, které patřily v loňském roce k nejprodávanějším. Najdete mezi nimi pár skvělých českých titulů, napínavé i vtipné romány, včetně těch o lásce a sexu, a nechybí ani detektivky, od kterých se nebudete moci odtrhnout.

Tiché roky – Alena Mornštajnová

Nejnovější román Aleny Mornštajnové byl jiný než ty předchozí. Nejednalo se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u velmi úspěšného románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si podmaní každou ženu od první do poslední stránky.

Chirurg – Petra Dvořáková

Petra Dvořáková, držitelka ceny Magnesia Litera, napsala příběh o kariéře špičkového odborníka na pražské klinice, která předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou.

Tapetář – Ema Labudová

Mladá debutantka stvořila sugestivní a věrohodnou novelu z prostředí severobritského rybářského městečka Whitby v yorkshirském kraji 50. let. Jeho vypravěčem je dvacetiletý příslušník jisté (tehdy zcela automaticky zavrhované) menšiny, jemuž v rychlém sledu po sobě zemřou oba rodiče – příjezd na jejich pohřeb s místní komunitou, zbytkem jeho rodiny a hlavně s ním samým pořádně zamává.

Pohyby ledu – A. Gravensteen

Po lávce přes Vltavu běží třicetiletý novinář Miroslav Hammer, aby stihl slavnostní otevření nového skleníku v trojské botanické zahradě. Mezi hosty slavnosti se zatím proplétá tajemná dívka v černém. Za chvíli se ti dva potkají a začne příběh o pravdách a lžích, o snech a skutečnostech, o manipulaci a svobodné vůli, o pomstách a odpuštění.

Český román Pohyby ledu, jehož autor se skrývá pod pseudonymem A. Gravensteen, čtenářům ukazuje, že důležitější je to, co na první pohled není vidět a co se tají pod hladinou.

Autismus & Chardonnay 2 pozdní sběr – Martin Selner

„Díky autismu nejste zákonitě ani sexy, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů,“ vysvětloval Martin Selner ve své prvotině Autismus & Chardonnay. Nyní pokračuje třeba tím, co vás autismus dovede naučit. Selner píše s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc.

Možnosti milostného románu – Jan Němec

Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného vzplanutí a peripetií šestiletého partnerského vztahu. To skutečné drama se však odehrává jinde. V umanuté a trýznivé potřebě pochopit, proč to skončilo. A protože spisovatel má jediný nástroj, jsme svědky toho, jak na rozvalinách milostného vztahu vzniká milostný román.

Pačinko – Min Jin Lee

Sundža je negramotná dívka z malé jihokorejské vesnice, která za celý život pozná hodně dřiny a jen málo vlídnosti a pochopení. Těsně před válkou ji osud zavane do Japonska, kde se kromě bídy musí potýkat i s pohrdáním a diskriminací. Rodina je pro ni vším, požehnáním i prokletím. Svým dětem se ze všech sil snaží zajistit lepší život, ale vzdělání samo o sobě nestačí. Podnikat v pačinku je pro Korejce v Japonsku jediný způsob, jak zbohatnout, ale peníze nejsou zárukou štěstí.

Rozhovory s přáteli – Sally Rooney

Román nabízí příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a fotografky Melissy; spolu s vypravěčkou Frances sledujeme složitou dynamiku jejich vztahů, intelektuálních debat i milostných románků. Titulní „rozhovory s přáteli“ jsou přitom nesmírně otevřené; Frances, Bobbi, Nick a Melissa spolu mluví o sexu a přátelství, o umění a literatuře, politice a genderu a samozřejmě i o těch druhých s až nemilosrdnou upřímností.

Zůstaň se mnou – Ayobami Adebayo

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayo strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout.

Serotonin – Michel Houellebecq

Nový román kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa je životním bilancováním šestačtyřicátníka, který vzpomíná na své bývalé lásky. Nepřekvapí, že nechybějí naturalistické popisy sexuality, ale i lyrické, melancholické úvahy nad vztahy obecně, pojmy láska, přitažlivost apod. Ve druhé půlce románu vypravěč zjišťuje, že nemůže žít bez Camille, jedné z milenek, a výčitky i sebelítost ho pohánějí k něčemu, co vypadá jako stalking. Když je vypravěč na dně, rozhoduje se mezi vírou a mezi antidepresivy.

Sněžný měsíc – Michaela Klevisová

Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě v Beskydech před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik měsíců po vraždě jiné makléřky. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.

Dokonalá smrt – Helen Fieldsová

V kopcích nad Edinburghem se objeví zmrzlé tělo nahé dívky. Téhož dne na druhém konci města zemře bývalý šéfinspektor místní kriminálky, který podle všeho spáchal sebevraždu. Tomu ale nevěří Ava Turnerová, přednedávnem povýšená na jeho místo. Jaký by mohl mít důvod? Detektivy Turnerovou a Callanacha čeká složité vyšetřování, při němž se ocitnou na hranici zákona. A opět hrají o čas, protože vrah s nevinnou tváří si už vyhlédl další oběti.

A pokud jste si mezi loňskými knihami nevybrali, zkuste některou z nejprodávanějších knih roku 2018:

Nejlepší víkend - Patrik Hartl

Patrik Hartl patří ke stálicím mezi nejoblíbenějšími autory českých čtenářů, což v loňském roce potvrdil i svým dlouho očekávaným románem Nejlepší víkend. Nechybí v něm humor, na který jsou jeho fanoušci zvyklí, ani chytlavá a zábavná zápletka.

Veselí – Radka Třeštíková

Radka Třeštíková je stále jednou z nejprodávanějších a nejúspěšnějších současných českých spisovatelek. Její nejnovější román Veselí je však trochu jiným textem, než na jaký jsme u Třeštíkové byli zvyklí. Je citlivý, osobní a autorka se v něm vrací sama k sobě, vrací se do rodného města, domů k rodičům. Nečekejte červenou knihovnu, čekejte svěží dílo z českého prostředí, které zahraje na struny smutku.

Lazar – Lars Kepler

Snad nejpopulárnější severský autor detektivek – za jehož jménem se ve skutečnosti skrývá autorská dvojice – přišel v roce 2018 s dalším románem, v němž opět figuruje Joona Linna. Opět je to mrazivé, napínavé a od čtení se téměř nelze odtrhnout! A vůbec nevadí, jestli jste Keplerovy předchozí romány četli nebo nikoliv.

Počátek – Dan Brown

Počátek je nejnovějším románem Dana Browna s hlavním hrdinou Robertem Langdonem. Největší předností opět zůstává ohromná čtivost a už poněkud nostalgické setkání s naším oblíbeným profesorem, který je v mnoha situacích v knize při střetu s technologiemi nebo konceptuálním uměním roztomilejší a zábavnější než obvykle.

Labyrint pohybu – Renata Červenková a Pavel Kolář

Knižní rozhovor s uznávaným odborníkem na rehabilitaci prof. Pavlem Kolářem o pohybu v medicíně, ve sportu i v běžném životě. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“...

Velmi osobní kniha o zdraví – Margit Slimáková

Jak dát tělu to nejlepší v dnešní uspěchané době? I to zajímalo v loňském roce nemalé množství čtenářů. Univerzální recept sice není, ale nejvlivnější česká expertka v oblasti zdravého životního stylu nabídla prostřednictví Velmi osobní knihy o zdraví střípky ověřených doporučení a nápadů, jak o sebe v tomto hektickém světě co nejlépe pečovat.

Opuštěná společnost: Erik Tabery

Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to o populismu, konspiračních teoriích, vlivu sociálních sítí, o střetu generací, o politických prostředcích a chybách systému. Je to možná jedna z nejlepších českých knih roku 2017, a proto si ji čtenáři nenechali ujít ani v roce 2018.

Tatér z Osvětimi – Heather Morrisová

O holocaustu existuje bezpočet knih, tato je však unikátní. Vznikla podle skutečného příběhu, který mapuje osudy slovenského žida Laleho Sokolova, jenž musel své spoluvězně označovat nesmazatelným inkoustem. Právě Lale pověřil Heather Morrisovou tím, aby zaznamenala jeho příběh, který by si měli připomínat všichni, aby se nikdy neopakoval.

Hana: Alena Mornštajnová

Jedna z nejoblíbenějších knih čtenářů a čtenářek z roku 2017, která nezapadla ani v roce 2018. Dojemný a tklivý příběh, do kterého se ponoříte jako do vody a budete v něm žít až do jeho konce, se dotkne i těch nejotrlejších čtenářů, a cukrový věneček si nejspíš aspoň chvíli nedáte. Ale věřte, že to za ten věneček rozhodně stojí a pokud jste ještě náhodou Hanu nepřečetli, rychle byste to měli napravit.

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka – Evžen Boček

Lehký český humor, odpočinek, vydechnutí u nenáročné, vtipné a milé literatury plné vtipu? Tak přesně to je Aristokratka, jejíž nejnovější díl je podobně bláznivý a strhující, jako jeho předchůdci. Přitom ale vůbec nevadí, pokud předchozí díly nemáte načtené – Aristokratka totiž nabízí vtípek za vtípkem :-)

Zdroj: Martinus.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.