15. srpna 2019 06:00
Martina ČerňanskáPraktické desatero, jak správně vybrat školní aktovku. Na co se zaměřit?
Pryč jsou doby, kdy všechny děti nosily do školy víceméně stejné školní brašny. Můžete vybírat z tolika možností! Jak ale pořídit tu správnou školní aktovku?
Školní aktovka je vysloveně spotřební věc na dobu určitou. Ani nechcete vědět, kde všude se válí, kolikrát kdo do ní kopl nebo co se ukrývá ve všech jejích zákoutích. Bylo by tedy nasnadě myslet si, že čím levněji pořídíte, tím lépe pro vás. Osud školní aktovky je totiž předem spočítaný a konec nebývá moc hezký.
Jenže tuhle okopávanou a pokaňkanou tašku nosí záda vašeho dítěte a to už je jiná! Jde totiž o mnoho, hlavně o zdraví.
Jaké parametry byste měli vzít v úvahu, až ji budete pořizovat?
1) Atest!
Neberte certifikáty a atestace na lehkou váhu! Zvlášť pokud kupujete první školní aktovku pro prvňáčka. Hledejte jen takovou, která jistě prošla nezávislými kontrolami a testy. Pouze tehdy je zaručena bezpečnost tašky a máte jistotu, co kupujete. V žádném případě není dobré kupovat neznámé a podezřele levné zboží na tržnicích!
2) Materiál
Zkuste zapojit svou fantazii a představte si, čím si taková aktovka musí za celý den projít. Také si ji představte za pár měsíců. Látkovou, džínovou, koženou nebo poflitrovanou aktovku nevybírejte, materiál je důležitý parametr. Měl by být lehký, omyvatelný, stálý a voděodolný, teprve pak vám taška chvíli vydrží.
3) Konstrukce
I v první třídě (natož ve vyšších ročnících) se taška pronese několika kilogramy věcí. Lahev s vodou, sešity, čítanka, sváča, hračka, občas nějaká kniha nebo domácí projekt, však uvidíte, jak těžká se vám bude zdát. Proto hodně hleďte na konstrukci! Musí být pevná, ale lehká, aby nepřidávala kila. Rozhodně ale musí být nějaká. Pytlovité a nevyztužené batohy úplně vypusťte z hledáčku.
4) Bezpečí
Bezpečnostní prvky jsou na aktovce důležitá a neopomenutelná věc! Budou vaše dítě chránit, až půjde někde samo. Patří mezi ně výrazné barvy, reflexní nášivky, pruhy, odrazky. To vše zaručuje viditelnost, a to nejen ve dne, ale i za podzimního a zimního šera a při nepřízni počasí.
5) Ucho
Víte, kolikrát děti opravdu nahodí aktovku na záda? Často ji jen tak přenesou z místa na místo v ruce. Proto se vyplatí, aby měla opravdu bytelné a pevné ucho, za které ji budou moci nosit. Myslete také na to, aby se do otvoru mezi víkem a uchem brašny pohodlně vešla ruka i v zimní rukavici.
6) Dno
Nepropustné, pevné, s nožičkami. To jsou hlavní kritéria, která musí dno aktovky splňovat. Pevné dno je dobré pro to, aby se celá taška nesesypala, až ji dítě postaví na zem. Bude v ní stále relativně pořádek a ne jeden velký kolotoč.
7) Hmotnost
To je nesmírně důležitý parametr aktovky, zejména u malých dětí. Začínají si každodenně vláčet svůj školní svět na zádech a budou to cítit. Hleďte na to, aby byla aktovka co nejlehčí. U prvního stupně školy by měla mít maximálně do 1200 g a na druhém stupni pak maximálně 1400 g. Prvňáčci by měli mít maximálně kilovou aktovku.
8) Anatomie
Prostě tvar tašky! Zádová část by vás neměla nechat v klidu, ta je nejdůležitější. Výhodou bude lehká a promyšlená konstrukce na podporu páteře, hrudní pásek, měkké a příjemné polstrování. Prostě prvky, které dítěti na zádech aktovku zafixují a nedovolí, aby sjížděla mimo osu páteře. Taška by také neměla sahat až na hýždě, ale nad ně!
9) Kolečka
Můžete a nemusíte. Aktovky na kolečkách jsou trend a jistě dítěti s váhou uleví, ale zase zatěžují jednostranně páteř! Nedoporučují se pro nejmenší školáky, ti by měli mít tašku raději na zádech.
10) Kapsy
Jako krtek potřeboval kapsy na kalhotkách, tak je ocení i váš školák. Při výběru aktovky hleďte na to, aby měla kapsy a kapsičky na učení i drobnosti, klíče, svačinu, kapsu na lahev s vodou i nějakou vnitřní “tajnou” přihrádku na důležité věci, třeba kapesné.
Na nákup tašky vezměte ratolest s sebou, ať si vše prohlédne a vyzkouší, jak aktovka sedí. Je to důležité. A nezapomeňte na to, že se mu musí také opravdu líbit. Estetická stránka je pro děti hodně důležitá, proto vnímejte i přání vašeho školáka!
Autor: Kamila U.